Západočeská raketová základna v CHKO Slavkovský les je na prodej

Fotogalerie ke článku (1)

Bývalá raketová základna v Slavkovském lese (zdroj: Naxos)

Bývalá raketová základna v Slavkovském lese (zdroj: Naxos)
Celá fotogalerie (1)

Pozemek v centru Slavkovského lesa je využitelný, ale musel by se změnit územní plán...

Pětihektarovou bývalou raketovou základnu v CHKO Slavkovský les na Sokolovsku nabízí k přímému prodeji plzeňská aukční síň Naxos. V nedávné dražbě o ni za 2,4 milionu korun nebyl zájem. Kupec areálu v zaniklé osadě Smrkovec bude silně limitován podmínkami ochranářů CHKO. ČTK to řekl Pavel Bezstarosti z Naxosu.

"Odlehlý pozemek v centru Slavkovského lesa je využitelný, ale musel by se změnit územní plán, což je málo reálné," řekl Bezstarosti. Je v klidové zóně, v níž zvažuje CHKO zimní oboru pro zvěř.

"Jakoukoli stavbu bychom tam viděli neradi," potvrdil vedoucí CHKO Jan Schlossar. V areálu je hodně betonových ploch, které by se měly odstranit - raketová odpaliště a sila, zdevastovaná ubytovna vojáků a zbytky betonových ploch a silnic. Schlossara překvapuje, že nikdo nediskutoval prodej se správou CHKO, protože zájmy kupce budou přísnými parametry ochrany přírody velmi omezené. "Upozorňovali jsme na to všechny zájemce, kteří nás kontaktovali," uvedl Bezstarosti. Někteří se byli informovat na radnici v Březové, do jehož katastru plocha patří.

"Krajina je vylidněná. Nejblíže, shodně pět kilometrů, jsou Lazy, Dvorečky a Zlatá," dodal Schlossar.

Bývalá základna byla dosud součástí Agrokombinátu Aš, státní podnik v likvidaci, který se v únoru propadl do konkurzu.

Naopak druhý podobný západočeský areál v Kopidle u Plas, kde se ještě před 18 lety modernizovaly ruské rakety středního doletu, koupila minulý měsíc firma Dřevotrans z Vodňan. Chce tam chce vybudovat pilu a obalovnu štěrku. Obec dostala areál před dvěma lety od armády zdarma. "Prodali jsme ho za tři miliony korun, což je úspěch," řekl starosta Jiří Poděbradský. Stotřicetihlavé vsi v "zapomenutém regionu" severního Plzeňska to velmi pomohlo, její roční rozpočet je milion korun. Za peníze obnoví kulturní dům a vybuduje kiosek a stříšku u požární nádrže.

Zdroj: Zpráva ČTK 11.8.2008

Související články:
Dvě velké západočeské raketové základny využijí noví majitelé


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*