Žďár nad Sázavou by chtěl městského architekta

(ČTK) – Radnice ve Žďáru nad Sázavou by chtěla do konce roku mít městského architekta, pro město by zřejmě pracoval na částečný úvazek. Starosta Zdeněk Navrátil (Žďár-živé město) uvedl, že zatím pro tento krok hledá inspiraci ve městech jako Litomyšl či Chrudim, která architekta mají. Podle dnešní ankety ČTK se podobné debaty vedou také jinde na Vysočině. Z pěti největších měst teď městského architekta nemá žádné.

Žďár nad Sázavou je podle starosty do určité míry poškozen 40 lety komunismu a úplně promyšlená podle jeho názoru nebyla ani výstavba od 90. let. „Na druhou stranu je zde obrovská příležitost stavět nově, moderně, zajímavě,“ řekl.

Možnostmi zajištění architektonického dohledu se půl roku zabývá pracovní skupina města, své závěry představí veřejnosti na panelové diskusi 17. června. Městský architekt by měl podle Navrátila dohlížet na městské stavby a na úpravy veřejných prostranství. „Do určité míry se samozřejmě dotkne i toho, jak budou stavět soukromníci ve městě,“ uvedl starosta. Podle něj by ale mělo jít víc o vzdělávání občanů než o represi.

V krajské Jihlavě vede architekt úřad územního plánování. Přesto i tam politici debatují o vytvoření pozice městského architekta. „Zatím to nemá konkrétní závěr,“ řekl mluvčí Radek Tulis. Jeden z jihlavských zastupitelů kupříkladu kritizoval to, že na jednom sídlišti je použito několik druhů dražby. Městského architekta teď nemá ani Třebíč, druhé největší město Vysočiny. Radnice o něm uvažuje, i v souvislosti s připravovanou revitalizací historického Karlova náměstí, uvedla mluvčí města Irini Martakidisová.

V Havlíčkově Brodě takovou funkci kdysi mívali. „Ale neukázalo se to jako životaschopné,“ řekl místostarosta Libor Honzárek (TOP 09). Dvacetitisícové město podle něj nemůže kvalitnímu architektu nabídnout na úřednické pozici odpovídající plat, musel by to být „srdcař“. Částečný úvazek prý měl rovněž svá úskalí, protože o služby takového architekta hodně stáli investoři, kteří chtěli něco ve městě prosadit. „Teoreticky by to dobré bylo, ta kontinuita by byla dobrá,“ řekl Honzárek. Mnohdy prý ale stačí, když má město profesně zdatné úředníky na odboru územního plánování.  

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*