Text: Peter Zumthor
Foto: Helene Binet
Zdroj: Tiskové materiály Hyatt Foundation u příležitosti udělení Pritzkerovy ceny 2009
Ve 4. století n. l. byl Chur hlavním městem provincie Curia — odtud jméno města. Římané obývali oblast nyní nazývanou „Welschdörfli“ (z franckého „švýcarská vesnice“), což je zábavný malý pruh kousek vedle historického centra, kde, jak se říká, lidé stále hovořili „churerwelsch“, ačkoliv lidé ve městě už hovořili německy. V archeologických vykopávkách tu byla odkryta celá římská čtvrť. Ochranná konstrukce — pro vítr propustný dřevěný plášť ¬— sleduje hradby tří spojených římských budov (jen malá část jednoho z nich byla odkryta). Místo ukazují výklenky podél ulice, které lemují vyčnívající základy bývalých domovních vstupů.
Nástěnné malby byly nalezeny na podlaze větší stavby. Byly restaurovány a vráceny do původní polohy, takže nyní poskytují dojem z pravděpodobné výšky jednopatrových domů.
Zbytky spálené dřevěné podlahy v zadní části větší budovy pocházejí z doby římské.
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…