Zastupitelé Olomouce výškovou regulaci staveb opět neprojednali

(ČTK) – Zastupitelstvo Olomouce 17. června 2019 po dlouhé diskusi opět neprojednalo dlouho připravovanou změnu územního plánu, která měla stanovit výškové limity pro zástavbu v sousedství historického centra města, a zabránit tak chystané stavbě 76 metrů vysoké budovy Šantovka Tower. Zastupitelé totiž neschválili návrh na zamítnutí několika námitek investora kontroverzní výškové budovy vůči připravené změně územního plánu.

V lokalitě pro stavbu Šantovky Tower, která leží v ochranném pásmu městské památkové rezervace, po dnešním rozhodnutí zastupitelů nadále nebudou platit žádné výškové limity. Investor minulý týden získal pro svůj projekt územní rozhodnutí, což je důležitý předstupeň pro vydání stavebního povolení na Šantovku Tower. „Boj o férovou veřejnou správu jsme prohráli o jeden hlas. Šantovce Tower teď už nic nestojí v cestě,“ uvedlo na facebooku opoziční hnutí ProOlomouc.

Primátor Olomouce Mirek Žbánek (ANO) řekl, že o dalším postupu bude městská rada jednat 25. června, tedy ještě před vypršením lhůty pro odvolání proti vydání územního rozhodnutí. Zastupitelstvo dalo úředníkům za úkol upravit návrh změny územního plánu a prověřit možnost nastavení výškového limitu a variant umístění výškové stavby.

O stavbě Šantovky Tower se v Olomouci léta diskutuje. Nesouhlasí památkáři a někteří odborníci, podle nichž by poškodila historické panorama města. Investor tvrdí opak a upozornil, že město se smlouvou z roku 2010 zavázalo na projektu Šantovka spolupracovat. Podle právníka Petra Konečného, který zastupuje město, výsledek případného soudního sporu mezi investorem a radnicí ohledně smlouvy z roku 2010 nelze odhadnout. Konečný zastupitele upozornil, že existuje jistá míra rizika „vzniku problému“.

Podle advokátky a bývalé zastupitelky Dominiky Kovaříkové se ale smlouva mezi městem a investorem týká pouze už postavené Galerie Šantovka a sousední tramvajové trati na Nové Sady. Kovaříková míní, že smlouva neobsahuje konkrétní informace o etapách projektu nové městské čtvrti Šantovka ani výškové údaje. „Tím, že se stanoví výškové limity, rozhodně nemůže dojít k porušení smlouvy,“ podotkla.

Magistrát tvrdí, že změnu územního plánu nebylo možné projednat dříve. Ministerstvo kultury totiž na popud investora Šantovky Tower na začátku roku nečekaně oznámilo, že posuzuje svůj dřívější názor na už připravenou úpravu územního plánu. Ministerstvo kultury, v jehož čele stojí bývalý olomoucký primátor Antonín Staněk (ČSSD), mělo Olomouci do konce dubna oznámit, zda potvrdí své předchozí stanovisko nebo vydá nové. Kvůli úřednímu jednání o existenci ochranného pásma městské památkové rezervace tak zatím ale neučinilo.

Stavbu výškových budov v ochranném pásmu památkové rezervace v Olomouci před lety zakázalo ministerstvo kultury, což se promítlo v územním plánu z roku 2014. Výškovou regulaci ale potom zrušil soud. Změnu územního plánu zastupitelstvo loni neprojednalo a rada neschválila ani stavební uzávěru.

Doplněno Stavbaweb:
Spolek Za krásnou Olomouc se chystá postupně zprostředkovat některá z vystoupení na pondělním zasedání olomouckého zastupitelstva:14. června 2019 získala územní rozhodnutí Šantovka Tower
(ČTK) – Olomoucká sporná stavba Šantovka Tower získala územní rozhodnutí, vydal ho v úterý stavební úřad. Píše o tom regionální vydání Mladé fronty DNES (MfD). O stavbě Šantovky Tower se v Olomouci léta diskutuje. Nesouhlasí s ní památkáři a někteří odborníci, podle nichž by poškodila historické panorama města. Územní rozhodnutí je důležitý předstupeň pro získání stavebního povolení.

„Rozhodnutí je ještě nepravomocné,“ upozornila vedoucí stavebního odboru Eva Hyravá. Developer přesto vydání územního rozhodnutí o umístění stavby vítá. „Samozřejmě velmi oceňujeme a jsme rádi, že jsme se posunuli o další krok k úspěšné realizaci projektu,“ řekl listu mluvčí projektu Juraj Aláč.

Zastupitelstvo Olomouce má v plánu projednat změnu územního plánu Olomouce, která nastaví výškové limity pro nemovitosti v sousedství historického centra města, a stavbě Šantovky Tower by tak zabránilo. Výškové limity před časem po žalobě podnikatelů zrušil soud, město podalo námitky do územního řízení.

„Námitku jsme nevzali v úvahu. Byla podmíněna změnou územního plánu, nebyla ničím dokladována, tak jsme se s ní vypořádali. Město se samozřejmě může ještě odvolat,“ uvedla Hyravá.

O dalších krocích města bude podle MfD v pondělí rozhodovat přímo zastupitelstvo. „Vzhledem k tomu, že rozhodnutí zatím nenabylo právní moci, tak uvidíme, jak bude vypadat projednání územního plánu,“ sdělil primátor Miroslav Žbánek (ANO).

Změna územního plánu je už veřejně projednána a připravena k předložení zastupitelstvu. Na pozemcích v lokalitě Šantovka stanoví výškový limit budov na 23 metrů, zatímco Šantovka Tower má měřit 76 metrů.

Podle dřívějšího vyjádření magistrátu nebylo možné změnu územního plánu dosud projednat, jelikož ministerstvo kultury na popud investora Šantovky Tower na začátku letošního roku nečekaně oznámilo, že posuzuje svůj dřívější názor na připravenou úpravu územního plánu, která by měla výškové limity znovu zavést.

Ministerstvo kultury, v jehož čele stojí bývalý olomoucký primátor Antonín Staněk (ČSSD), mělo Olomouci do konce dubna oznámit, zda potvrdí své předchozí stanovisko nebo vydá nové. „Postup je dán zákonem, který říká, že materiál se předkládá v okamžiku, kdy je proces ukončený. Tento okamžik zatím není,“ řekl v březnu zastupitelům vedoucí odboru koncepce a rozvoje magistrátu Marek Černý.

Mluvčí radnice Michal Folta v druhé polovině května ČTK řekl, že město dosud neobdrželo stanovisko ministerstva kultury. „Úřad územního plánování už dvakrát ministerstvo o reakci žádal, ale neúspěšně,“ uvedl. Město podle něj připravuje podklady pro projednání změny územního plánu Olomouce. „Budou předloženy na nejbližším jednání zastupitelstva,“ dodal.

Související článkyKomentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Učila jsem se, že Olomouc má 2. největší a nejvýznamnější městskou památkovou rezervaci v České republice. Jak je vidět, už to dlouho platit nebude, protože má bezkonkurenčně nejhloupější a nejvíc bezsásadovější zastupitele.
    Ještě by bylo dobře – dokud máte na ministerstvu toho svého |kulturního| ministra, aby úplně zrušil rozhodnutí o ochranném pásmu Městské památkové rezervace Olomouc z roku 1967, který je – jak je vidět úplně k ničemu. Chybí v něm totiž výroková část, například výškový limit budov v prstenci lemující historické jádro. To – jak se ukazuje – skýtá netušené možnosti a vedoucí odboru památkové péše nenahraditelný korupční potenciál…

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*