Zateplení – kde komfort šetří i náklady

V dnešním světě si už asi těžko lze představit rodinný či bytový dům, při jejichž stavbě či rekonstrukci by byla zcela opomíjena účinná forma jeho zateplení. Výrobce zateplovacích systémů Baumit může být, díky svým mnohaletým zkušenostem, skutečně odborným průvodcem touto problematikou, která kromě tepelného komfortu nabízí i nemalé ekonomické úspory. Je však důležitá správná volba zateplovacího systému.

Ohlédněme se nejprve krátce do historie. Baumit byl rozhodně jedním z průkopníků myšlenky zateplení a vlastnil v minulosti dlouhodobé patenty na některá řešení, například v oblasti termo omítek a prodyšných polystyrénů. Zateplení se začalo objevovat přibližně od šedesátých let. Baumit se naplno začal technologii zateplení věnovat začátkem let sedmdesátých. K výraznému nárůstu aplikace zateplovacích systémů u nás došlo až po sametové revoluci, kdy se zde objevila široká nabídka těchto materiálů. Změna nastala také v tloušťce tepelného izolantu, kdy z počátečních čtyř, později osmi centimetrů se dnes pohybujeme v tloušťce okolo patnácti centimetrů. Snaha o maximální energetické úspory však brzy posune tuto hranici nad dvacet centimetrů.

Funkce kvalitního zateplovacího systému domu ETICS (External Thermal Insulation Composite Systems) se velmi často přirovnává k modernímu termo oděvu pro aktivní sportovce. Mají mnoho společného. Tajemství tepelné pohody totiž spočívá v obou případech ve správně volených materiálech, které jsou na sebe vrstveny v předepsaném pořadí. Jedině tak totiž dokáží účinně regulovat vlhkost, ale zároveň udržovat příjemnou teplotu a ve své vrchní vrstvě navíc chránit proti nepříznivým povětrnostním vlivům. To vše musí zateplovací systém umět zvládnout v zimním, ale i letním období. Příkladem pro posouzení účinnosti systémového zateplení může sloužit panelový dům ze 70. let. „V době jeho výstavby, kdy se zateplení většinou nepoužívalo odolávala vrchní konstrukce takového domu teplotám v rozpětí přibližně od -15 °C do + 60 °C, tedy teplotnímu rozdílu okolo 75 °C. S vyšším množstvím těchto cyklů s působením extrémních teplot stoupalo jednak namáhání celé konstrukce vlivem odlišné roztažnosti materiálů a ta nebyla schopna poskytnou kromě teplotní stálosti ani účinnou regulaci vlhkosti vzduchu uvnitř bytů,“ vysvětluje Ing Petr Lorenc, produktový manažer společnosti Baumit a dodává: „Mnoho z těchto starších paneláků se v posledních letech v rámci rekonstrukce vybavilo komplexním zateplovacím systémem a tím došlo k podstatnému zlepšení ve všech oblastech. Kolísání teplot v nosné konstrukci se snížilo přibližně na 15-20 °C, protože zateplení dokázalo udržet povrch konstrukce v teplotách přibližně od +10 °C do +30 °C.“

Možná si kladete otázku, zda může skutečně dojít k takovému rozdílu? A odpověď zní ano, protože správně zvolený zateplovací systém stabilizuje vnitřní pokojovou teplotu v létě i zimě, a navíc ohřátím vnitřních obvodových stěn výrazně redukuje tzv. konvekci, tedy silnější proudění vzduchu vlivem studených zdí uvnitř místnosti. Současně tak dochází k vyrovnávání pokojové teploty vzduchu a teploty povrchu stěn a jejich rozdíl by neměl být větší než 3°C. Zejména u novostaveb je důležité, aby tepelná izolace dokázala účinně regulovat také vlhkost vzduchu v místnosti, která má být v ideálním rozpětí 40–60 %. V tomto pásmu se totiž jedná o vyvážené mikroklima, přičemž skutečností zůstává, že nejvíce vlhkosti vyprodukuje sám člověk. Jen pro představu, čtyřčlenná rodina vyprodukuje denně dýcháním, vařením, sprchováním, a dalšími činnostmi až 4 l vodních par. Nízká hladina vzdušné vlhkosti může poté způsobit zdravotní problémy v oblasti vysychání sliznic a následně zvýší riziko infekcí. Naopak vysoká vlhkost dlouhodobě přispívá ke vzniku plísní způsobujících onemocnění dýchacích cest a astmatické potíže.

Ale na kvalitní systém zateplení se pohlížet také z ryze ekonomického pohledu. Špatná izolace domu totiž propouští unikající teplo a vyžaduje proto intenzivnější vytápění se spotřebou energie. Se zateplovacím systémem ETICS klesají náklady na topení v zimních měsících až o 50 %. Ale stejně je tomu i v případě chlazení v době tropických veder, kdy je využívána klimatizace. Na vychlazení místnosti potřeba dokonce ještě větší množství energie. I zde proto sehrává izolant na fasádě zásadní roli. U stavby nového domu se dá navíc šetřit hned dvakrát, protože kontaktní zateplovací systém umožňuje zeštíhlit obvodové zdivo, což přináší investorovi výrazně úspory do nákupu stavebního materiálu. Ale ani ekonomikou benefity kvalitního zateplovacího systému nekončí, protože jejich použití umožňuje takřka neomezený prostor pro kreativní ztvárnění vnějšího vzhledu fasády. Tím je na mysli nejen barva, kdy v případě nabídky Baumit Life lze vybrat až z 888 odstínů, ale také struktura povrchu, tedy omítka upravená různými kreativními technikami. Za zmínku zde stojí špičkové fasádní omítky a barvy v řadě Baumit Premium, které poskytují ochranu před organickým znečištěním na principu fotokatalýzy, rychle vysychají na povrchu a díky technologii Coll Pigments umožňují aplikaci sytých barevných odstínů na zateplovací systém. Baumit má dnes ve své nabídce osm základních systémů zateplení, a to umožňuje uspokojit velmi široké spektrum požadavků investorů. Ke správné volbě systému je však potřeba posoudit stupeň odolnosti v požární bezpečnosti a celkovou trvanlivost systému.

Právě systémové řešení Baumit je tím kouzlem v kvalitě zateplení, protože kombinuje různé vhodně materiály v předem jasně definovaných vrstvách. Připomeňme si nyní základní strukturu zateplovacího systému. Na zdivo přichází první vrstva a tou je lepicí hmota, pomocí které se instalují na fasádu domu izolanty, nejčastěji v podobě EPS nebo minerálních desek. Důležité je rovněž kotvení těchto desek, buď pomocí speciálních hmoždinek nebo lepicími kotvami StarTrack, které eliminují negativně působící tepelné mosty v konstrukci fasády. Dále navazuje v tomto vrstvení stěrková lepicí hmota sloužící k uchycení výztuže, kterou je vysoce odolná sklotextilní síťovina. Následuje základní nátěr pro následné nanesení finální fasádní omítky a barvy. Dodržení výrobcem předepsané skladby je nezbytným předpokladem pro dlouhodobou životnost a funkčnost fasády. A právě Baumit představil pro rok 2019 v oblasti zateplovacích materiálů svoji novinku Baumit openPerfect, tepelněizolační desku, kterou lze aplikovat u novostavby i při rekonstrukci domu. Její pravidelná síť otvorů procházejících skrze celou tloušťku desky umožňuje vodní páře volný průchod ze zdiva do exteriéru. Znamená to, že fasáda tak může účinně „dýchat“. Ze zmíněných šesti systému zateplení se těší největší oblibě difuzně otevřený zateplovací systém Baumit open, který je nejlepším a nejúčinnějším řešením pro zajištění zdravého vnitřního prostředí. Kombinuje v sobě totiž tu nejlepší kotvicí technologii, propustnost vodní páry, vysoce účinnou tepelnou izolaci a inovativní omítku s nanotechnologií. Pomáhá tak vytvářet budovy, které vydrží po celá desetiletí. Důkazy jsou všude kolem nás a o jeho vysoké kvalitě hovoří také skutečnost, že od svého uvedení na trh je systémem Baumit open zatepleno téměř 15 000 000 m2 fasád. To odpovídá výměře více jak 120 000 rodinných domků. Zateplení se tak stává klíčem k tepelnému komfortu i ekonomickým úsporám.

podle podkladů společnosti Baumit

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*