Závěrečná zpráva z konference Smart home & perspektivy IoT

Konference Smart Home naplnila sál v Praze již potřetí
Asociace chytrého bydlení letos již potřetí zorganizovala Konferenci Smart home. Tentokrát s názvem Smart home & perspektivy IoT. Konference proběhla v úterý 19.9.2017 v reprezentativních prostorách desénového hotelu Grandior v Praze. Cílem akce bylo inspirovat a rozšířit portfolio nabízených služeb, které zákazníci hledají u architektů, projektantů a jiných tvůrců moderního bydlení.

Během registrace bylo odbaveno na sto účastníků konference a představilo se 17 prezentujících. Otevíracím tématem byl zdánlivý povzdech „Kam dnešní svět spěje? Staneme se obětí technologií?“ Odpovědi na obě otázky byly podloženy výzkumy a zkušenostmi ze zahraničí, kde je IoT (internet věcí) o něco dále než u nás.

Nově se také více diskutovalo o Smart office a Smart cities – tj. využití smart technologií v komplexech budov, řízení dopravy, regulaci obsazenosti parkovišť, správě veřejného osvětlení a důležitým tématem byly také úspory. Ty jsou velmi atraktivní pro jednotlivce, ale když se znásobí obyvateli celých měst, dostáváme se k opravdu velmi zajímavým číslům.

V druhé části konference byly prezentovány různorodé realizace budov. Na programu byl dům střechou dolů i dům krytý zeminou, realizace v Beskydech, ale také v Indii i Bhútánu. Všude chytré technologie napomáhají bezpečnému, úspornému a komfortnímu životu jeho obyvatel. Ostatně právě toto jsou hlavní argumenty, proč si lidé pořizují chytré bydlení.

Konference byla bohatá na informace z kompletních realizací, ale ani jednotlivé technologie nepřišly zkrátka. Účastníci se mohli ptát na výhody a úskalí přístupových a komunikačních systémů, jak chytře regulovat větrání, vytápění, chlazení, stínění. Jak jednoduše ovládat celou domácnost díky hodinkám, televizi, telefonu a tabletu. Dokonce došlo na malé zlepšováky, které je možné pořídit hned a za pár korun.

Pořadatele potěšil zájem účastníků i přednášejících ze společností: Vodafone CZ, Samsung, 2N, AV Media, Petit Atelier, Atrea, Somfy, Spaceti, S.A.P. Automation, Elko EP.

Ze všech myšlenek, které zazněly, bychom rádi vyzdvihli jednu: milí architekti, mějte na paměti, že projektujte budovy s ohledem na generaci, které je určena. Dnešní mladí jsou zvyklí na to, že vše je možné. Technologie, které rádi používají ve svém soukromí, automaticky očekávají i na pracovištích a volném čase. Ten, kdo jim půjde naproti, bude vždy o krok napřed před ostatním.

Členové Asociace chytrého bydlení se v rámci osvěty Smart home odvětví rozhodli uspořádat soutěž pro architekty Smart space & Living. Úkolem soutěžících je vytvořit projekt chytrého bydlení nebo chytrých prostor u nových či stávajících nemovitostí.

Vybrány budou čtyři nejlepší projekty a každý z nich získá finanční odměnu.

Bezplatné přihlášení je možné až do 31. října 2017. Řádně přihlášené projekty je pak třeba odevzdat do 30. listopadu 2017. V prosinci vybere odborná porota nejlepší projekty k veřejnému hlasování, které proběhne v lednu příštího roku. Výsledky hlasování budou vyhlášeny v únoru 2018.

Kompletní informace o soutěži „SMART SPACE & LIVING“ zde: www.achb.cz/soutez

tisková zpráva

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Konference byla super. Nejvíc mě zaujalo řešení Smart City. Určitě bych tuto prezentaci doporučil všem, kteří jsou členem zastupitelstva a uvažují o globální úspoře v obci či městě.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*