Závěry zasedání III. sněmu OS Stavba

Situace v českém stavebnictví, zhodnocení vývoje v resortu za rok 2011 a za 1. čtvrtletí roku 2012, zhodnocení výsledků kolektivního vyjednávání pro období od 1. 4. 2012 do 31. 3. 2013, stanovisko OS Stavba ČR k současnému vnitropolitickému vývoji a vyjádření podpory členů odborového svazu všem protestním akcím, které organizuje ČMKOS a platforma STOP VLÁDĚ – to byly hlavní náměty zasedání III. sněmu OS Stavba, který se uskutečnil v Brně.


Stavebnictví se propadá po sestupné spirále!
PRAHA – České stavebnictví se ocitá ve složité situaci, konstatoval předseda OS Stavba ČR Stanislav Antoniv. Zdůraznil, že již od roku 2009 pozorujeme jeho soustavný propad. Podle údajů ČSÚ v roce 2011 klesla stavební produkce meziročně o 3,1 %, přičemž ve srovnání s rokem 2008, který byl posledním rokem předcházející konjuktury, klesla o 10,8 %. Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek v tuzemsku meziročně klesla o 12,2 %. V březnu 2012 stavební produkce meziročně reálně klesla o 8,9 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 8,8 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota klesla o 25,9 %.
V bytové výstavbě bylo meziročně zahájeno o 6,2 bytů méně a dokončeno bylo o 19,8 % bytů méně. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci se v březnu 2012 meziročně snížil o 4,1 %.
Podle odborů příčinou tohoto stavu není pouze stagnace české ekonomiky, ale především nezájem této vlády o jakákoliv opatření, která by působila ve prospěch investiční výstavby. Nic na tom nemění ani nedávné prohlášení premiéra Petra Nečase, že se vláda bude zabývat prorůstovými opatřeními, neboť, to, co z jeho strany zaznělo, jsou velice vágní kroky, které s největší pravděpodobností (podle názoru řady makroekonomů) nepovedou k oživení české
ekonomiky . Odbory odmítají dosavadní faktickou nekoncepčnost a faktický nezájem vlády, mající za následek úpadek odvětví včetně propouštění zaměstnanců.
Účastníci Sněmu OS Stavba ČR proto také jednomyslně přijali prohlášení účastníků Sněmu, jenž je přílohou této tiskové zprávy. Vyjádřili se k současné ekonomické a vntropolitické situaci, v níž se Česká republika nachází a to díky vládní politice jednostranných opatření formou škrtů, které tato Nečasova vláda uskutečňuje přes naprostý nesouhlas většiny veřejnosti, o čemž svědčí poslední průzkumy vřejného mínění a v neposlední řadě i nedávná více než stotisícová demonstrace občanů v Praze, kterou svolaly odbory a společenské iniciativy. Účastníci sněmu proto také plně podpořili všechny protestní akce, na nichž se dohodla Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a společenské inciativy sdružené v platformě STOP VLÁDĚ.
Miroslav Svoboda, tiskový mluvčí OS Stavba ČR
tisková zpráva
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*