Zázemí hřbitova v Litomyšli

Stavba se nachází na jižním okraji hřbitova v místě, kde stávala historizující márnice z 19. století. Byla kultivovanou hřbitovní stavbou, nicméně z důvodu narušení statiky město rozhodlo o jejím nahrazení novostavbou.

Smyslem výstavby nového objektu bylo vyřešit a doplnit vybavení hřbitova zahrnující kancelář správce, WC pro veřejnost a sklad zahradního nářadí. Do exteriéru je orientována prodejna pro sezónní prodej. 
 
Komorní měřítko prostředí a specifická poloha na hraně areálu v místě zalomení hřbitovní zdi nás vedly k vytvoření kompozice dvou nestejně vysokých hranolů na kosodélném půdorysu. Objekt vymezuje a akcentuje předprostor jižního vstupu do hřbitova. Současně vytváří pozadí pro sousoší Nejsvětější Trojice, které v tomto místě původně stálo v jiné poloze.
 
Dvojici těles tvoří hladké monolitické betonové odlitky s ostrými reliéfními zářezy cortenových výplní, v nichž jsou integrovány dveřní a okenní otvory. Materiály byly zvoleny s ohledem na dlouhou životnost, nenáročnou údržbu, přirozené stárnutí  a postupné splynutí s okolím.
 
Autorská zpráva
Foto: David Korsa


Klient: Město Litomyšl
Autoři: Ladislav Kuba, Tomáš Pilař, Patrik Obr
Užitná plocha: 59 m2
Zastavěná plocha: 77 m2

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Škoda, že se u veřejných staveb nezveřejňují stavební náklady.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*