Zchátralý Hotel Sever ve Cvikově se proměnil v kulturní centrum

Hotel postavili někdy kolem roku 1900, přesné datum radnice města Cvikov nezná, protože se kroniky z tohoto období nedochovaly a dobu výstavby hotelu neznají ani potomci bývalých vlastníků. Budova má za sebou pohnutou minulost, v roce 1942 tam dokonce vystoupil Konrad Henlein, pro kterého postavili speciální galerii. Po válce patřil hotel až do roku 1992 podniku Restaurace a jídelny Česká Lípa, pak ho v rámci privatizace získala soukromá firma. Od roku 1996 byl objekt prázdný a chátral.

Hotel Sever ve Cvikově se proměnil v kulturní centrum (foto - zdroj: Gedos, spol. s r. o.)
Cvikov (Českolipsko) 3. listopadu (ČTK) –
Zchátralý a léta nevyužívaný Hotel Sever ve Cvikově na Českolipsku se za přispění evropských fondů proměnil v moderní multifunkční centrum. Secesní podoba fasády ale zůstala, přestože původní štuková výzdoba byla značně zchátralá a někde neúplná. Stavbaři s pomocí restaurátorů vyrobili repliky a výzdobu na zateplenou fasádu vrátili. Původní je schodiště, litinové sloupy v hlavním sále nebo části zábradlí, řekl dnes novinářům místostarosta Jaroslav Švehla.

Hotel postavili někdy kolem roku 1900, přesné datum podle Švehly radnice nezná, protože se kroniky z tohoto období nedochovaly a dobu výstavby hotelu neznají ani potomci bývalých vlastníků. Budova má za sebou pohnutou minulost, v roce 1942 tam dokonce vystoupil Konrad Henlein, pro kterého postavili speciální galerii. Po válce patřil hotel až do roku 1992 podniku Restaurace a jídelny Česká Lípa, pak ho v rámci privatizace získala soukromá firma. Od roku 1996 byl objekt prázdný a chátral.

Radnice získala Sever o devět let později od likvidátora za 1,379 milionu korun. Byl v dezolátním stavu, částečně vyhořel, střechou zatékalo, kdybychom ho neopravili, bylo by ho už nutné zbourat," popsal stav budovy stavební technik Petr Vrabec.
Hotel Sever ve Cvikově se proměnil v kulturní centrum (foto - zdroj: Gedos, spol. s r. o.)
Rekonstrukce budovy stála 62,5 milionu korun, z toho 52,3 milionu získala radnice z evropských fondů, zbytek dala z vlastního. Rekonstrukce přitom nebyla letos jedinou investiční akcí. Město opravuje mosty poškozené loňskými záplavami, do konce roku jich dokončí 11 a příští rok dalších sedm. Zateplila se hasičská zbrojnice i mateřská škola. Cvikov letos hospodařil s rozpočtem 46 milionů korun, zhruba stejná částka šla díky dotacím do investic.

Rekonstrukcí Severu získalo město se 4500 obyvateli kulturní centrum, které mu zatím chybělo. "Měli jsme jen malý sál pro 60 lidí, plesy a zábavy se pořádaly ve školní jídelně," řekla starostka Šárka Jakobi, která novinářům přiznala, že jako jediná před šesti lety hlasovala proti tomu, aby se hotel kupoval. "Nemyslela jsem si, že takový objekt potřebujeme," vysvětlila. Dnes názor změnila. Město má nyní důstojné zázemí pro činnost svých spolků, pro kulturní akce i koncerty. V hlavním sále, který pojme až 300 lidí, se mohou znovu konat plesy, koncerty a divadelní představení. "Doufám, že si sem lidé znovu najdou cestu," dodala starostka.

První zatěžkávací zkouškou bude pro Hotel Sever už v sobotu den otevřených dveří, o týden později – 12. listopadu, se koná slavnostní otevření, jehož se zúčastní i potomci bývalých vlastníků. Na konci ledna se v centru uskuteční desátý městský ples.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*