Ze dřeva a kamene

17.10.2013 – 29.01.2014
(ČTK) – V Muzeu Českého ráje v Turnově bude od čtvrtka výstava zaměřená na vývoj lidového stavitelství v Pojizeří. Její součástí bude zhruba 70 modelů lidových staveb, které vznikaly od konce 19. století. ČTK to řekla ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová.


"Na konci 19. století nebylo možné žádným jiným způsobem možno lidovou architekturu dokumentovat,"
uvedla Jakouběová. Některé vystavené modely mají základnu velkou i 1,6 metru na metr. "Jsou to celé usedlosti i se zázemím," řekla ředitelka.

Na výstavě bude zřejmě velkou pozornost budit sedm modelů, které vytvořil sedlák Václav Jísl ze Svijanského Újezdu. "Všechny jsou z jedné vesnice, to se málokdy vidí," upozornila Jakouběová. Stavby budou v muzeu postavené na katastrální mapě z poloviny 19. století. Na fotografiích a letecké mapě si budou moci návštěvníci výstavy udělat představu, jak se Svijanský Újezd i jednotlivé domy za více než 150 let změnily.

Modely jsou ale jen jedna část výstavy, která vychází z výsledků bádání muzea zaměřeného právě na lidovou architekturu. "V databázi máme 10.000 fotografií nejen památkově chráněných budov, ale i takových, o nichž si myslíme, že by si to zasloužili," uvedla ředitelka. Při průzkumu zdokumentovali všechny typy tradičních staveb – usedlostí, hospodářské a technické stavby či sakrální objekty. Na výstavě prezentují vedle výsledků průzkumu také práce fotografů a kreslířů, kteří od konce 19. století zaznamenávali v regionu vývoj a proměnu lidových staveb.

Výstavu potrvá do 31. ledna 2014. Doplní ji edukativní program pro školy i veřejnost nazvaný Stavíme dům – vybavujeme hospodářství. Účastníci se při něm seznámí s tradičními stavebními technologiemi a fungováním hospodářství.

Více informací o výstavě naleznete ZDE (doplněno Stavbaweb).

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*