Ze studia Abbey Road je chráněná památka

Fotogalerie ke článku (1)

Studio Abbey Road (zdroj: Beatlesbible)

Studio Abbey Road (zdroj: Beatlesbible)
Celá fotogalerie (1)

Chráněnou památkou se budova v Británii může stát díky své architektuře nebo historickému významu.

Londýn 23. února (zpravodaj ČTK) - Slavné studio v londýnské ulici Abbey Road, kde nahrávaly rockové hvězdy od Beatles po Pink Floyd, se stalo chráněnou památkou. Oznámila to dnes náměstkyně britského ministra kultury pro architekturu Margaret Hodgeová. Podle ní tak musí v budově zůstat nahrávací studio.

Ministerstvo reagovalo na pobouření veřejnosti, které vyvolal záměr společnosti EMI studio odprodat. EMI sice v pondělí uvedla, že si studio ponechá a bude ho rekonstruovat, ale ministerstvo kultury přesto vyhlásilo budovu za chráněnou památku druhého stupně.

V praxi to znamená, že změny interiéru jsou povoleny, ale majitel musí při opravách respektovat charakter budovy. Studio Abbey Road bylo zařazeno mezi chráněné památky, aby "umělci i v dalších generacích mohli nahrávat hudbu ve stejných místnostech jako hudební legendy minulosti", uvádí prohlášení britského ministerstva.

Chráněnou památkou se budova v Británii může stát díky své architektuře nebo historickému významu. V případě studia to je především z druhého důvodu, uvedla Hodgeová. "Má ohromný kulturní význam a zvláštní místo v srdcích hudebníků i milovníků hudby."

Dům číslo tři na Abbey Road v londýnském čtvrti St John's Wood byl postaven v roce 1831. V roce 1929 vilu koupila The Gramophone Company (později EMI) a přestavěla ji na první nahrávací studio na světě.

Ve studiu nahrávali hudebníci všech žánrů od britského skladatele vážné hudby Edwarda Elgara přes Michaela Jacksona po heavymetalové Iron Maiden. Na Abbey Road natočil Cliff Richard první britský rokenrol a Pink Floyd slavná alba The Dark Side of the Moon a Wish You Were Here. Beatles tu nahráli od roku 1962 většinu svých desek. Ale celosvětovou slávu přinesli studiu svým posledním albem nazvaným právě Abbey Road, na jehož přebalu přecházejí přes přechod u studia.

Studio bylo navrženo na chráněnou památku již od roku 2003. Ministerstvo návrh schválilo až poté, co EMI oznámila, že se chce prodělávajícího studia zbavit. "Fakt, že ohrožení budoucnosti Abbey Road vyvolalo takový zájem, je důkazem významu, jaký má pro lidi hudba, i vášní, které tyto záležitosti vyvolávají," prohlásila dnes Hodgeová.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*