Ze zchátralého zámku v Miroslavi bude centrum architektury

Ze zchátralého zámku v Miroslavi na Znojemsku vznikne mezinárodní centrum architektury.

Rozhodli o tom v pondělí tamní zastupitelé. Zámek k tomuto účelu prodají brněnskému architektovi Zdeňku Fránkovi. Učiní tak ale až poté, co udělá základní opravy historického objektu. ČTK to řekl miroslavský místostarosta Roman Volf. Radnice marně hledala využití pro zanedbaný zámek dlouhá léta.
Město stanovilo mimořádně přísné podmínky pro zájemce o využití objektu. Přesto o něj měli zájem dva vážní uchazeči. Radní si chtějí stanovením tvrdých pravidel zajistit to, aby byl goticko-renesanční komplex v centru města skutečně opraven a plány na jeho obnovu nezůstaly pouze na papíře.
Fránek musí do základní obnovy zámku investovat dva až tři miliony korun. Jsou to prostředky nutné na zajištění statiky, opravu střechy, fasád, obnovu oken a izolaci objektu proti vlhkosti. Tyto práce by měly skončit do tří let.
Pak radnice architektovi zámek prodá, a to za tři miliony korun. Jsou to peníze, které město investovalo do údržby památky. Obnova interiérů historického objektu potrvá deset let.
Zámek bude využíván ke konferencím, seminářům a výstavám zaměřeným na architekturu. Radnice se s Fránkem domluvila, že objekt bude několikrát v roce přístupný také veřejnosti.
O využití zámku nebyl dlouho zájem. Situace se změnila až po odvysílání seriálu České televize (ČT) Památky na prodej, který představil zchátralé a nevyužité zámky v České republice. Jedním z nich byl i ten z Miroslavi. Přihlásilo se 12 zájemců o objekt.
Miroslav vlastní zámek od roku 1993. Před tím v něm sídlila léta zemědělská škola. Před druhou světovou válkou patřil objekt rodině vídeňských cukrovarníků Stumerových. Jejich potomek žije ve Venezuele. O restituci zámku nemá zájem.


Zdroj: ČTK, Vladimír Klepáč vju, 28. dubna 2009.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*