Zecc Architecten: Obytný kostel XL

Kostel v Utrechtu byl jedním ze stovek prázdných, opuštěných kostelů v Holandsku. Jen od roku 1970 bylo uzavřeno více než 1000 kostelů. Třetina z nich byla zdemolována. Konverze je jediný způsob, jak zabránit zničení této "historické vrstvy" ve městě.Místo: Utrecht, Holandsko
Autor:
Zecc architecten
Interiéry: Rietveld interieurbouw
Projekt, realizace: 2007-2009
Foto: archiv autorů, Frank Hanswijk
www.woonkerkxl.nl

zecc architecten dokončili "obytný kostel XL", opuštěný utrechtský kostel, který byl odsvěcen a konvertován na rodinný dům. po Nizozemí jsou roztroušeny stovky prázdných kostelů, od roku 1970 jich církevní obce více než tisíc zavřely, z toho více než třetina byla demolována. Konverze je jediná cesta, jak tuto historickou vrstvu města uchránit před dlouhotrvající devastující prázdnotou nebo před zbouráním.
Účelem konverze kostela sv. Jakoba bylo navrátit  významné památce s pomocí co nejmenších zásahů hodnotu.
Nenápadné průčelí je podél ulice v Bemuurde B, předměstí Utrechtu. Bohoslužby se zde nekonají už dvacet let a kostel byl užíván jako prodejna starého nábytku. Kormě toho se v kostele konala nejrůznější shromáždění nebo sloužil pořádání malých koncertů. Tento způsob využití si vynutil vestavbu velkého mezaninového patra, které hrálo důležitou roli v našem návrhu.  Patro bylo zásadně upraveno a zvětšilo prostorové kvality interiéru. Částečné odstranění podlahy umožnilo zajímavé pohledy a průhledy a znásobilo pronikání denního světla do přízemní úrovně. Pod vestavěnými částmi horního podlaží jsou ložnice, pracovna a koupelna.

V zadní části obytného prostoru je kuchyně a k ní přiléhající jídelné stůl vyrobený ze starých kostelních lavic. Zde byla také probourána tři nová okna kvůli lepšímu propojení se zahradou za domem/kostelem a pro intenzivnější zisky denního světla. Tato elegantní transparentní fasáda kontrastuje s původními okny s vitrážemi, skrze něž vnikají pruhy světla z chráněného exteriéru. Dřevěná podlaha a stávající dveře byly zachovány a opraveny, kde to bylo zapotřebí. Nové bílé vestavby se nedotýkají zdí, sloupů ani oblouků. konstrukce elegantních omítnutých objemů jsou z oceli, dřeva a plechu. Transparentní povrchy uvnitř stavby soustavně nabízejí jiné pohledy na části interiéru a odrážejí historické prvky, propojujíce nové a staré. 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*