Zelená vyhlídka v Růžové

(ČTK) – Na České a Saské Švýcarsko se budou moci lidé podívat v zimě z nové vyhlídky. Netypická stavba se po téměř dvaceti letech příprav začala budovat u obce Růžová na Děčínsku. Zájemci mohou na výstavbu věže přispět ve veřejné sbírce.

Na kopci Růžáku stály v historii celkem tři rozhledny, které postupně podlehly požáru. Nová stavba bude betonová, může připomínat návrh Národní knihovny architekta Jana Kaplického. „Tvar vyhlídky byl navržen dávno před Kaplického knihovnou a vzešel z nápadu mladých architektů z Liberce. Ti mezitím bohužel už zestárli,“ řekla ČTK starostka Helena Křížková.

Beton byl navržen pro trvanlivost a neobvyklost. „On ten beton není až tak od věci vzhledem k tomu, že území obce bylo součástí linie opevnění z druhé světové války. Bylo to celkem 12 bunkrů,“ uvedla starostka.

Práce na stavbě nyní začaly. Předtím se musely vyjasnit vlastnické vztahy, vytvořit územní plán obce. „A samozřejmě v neposlední řadě příprava trvala tak dlouho, protože jsem několik let jednali se zástupci Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce,“ dodala Křížková.

Původně měla mít rozhledna dvanáct metrů, po dohodě s ochranáři bude mít pouze 6,2 metru. I tak z ní bude výhled na České a Saské Švýcarsko, turisti uvidí třeba Lilienstein, Groser Winterberg, Papstein, Pravčickou bránu, ale třeba i Milešovku v Českém středohoří, Sokolí vrch, Sněžník, Jedlovou a další kopce.

Náklady na stavbu jsou 2,5 milionu korun. Obce vyhlásila veřejnou sbírku, na jejím kontě je aktuálně 200.000 korun. Zájemci si mohou koupit schodnici za 20.000 korun s tím, že na schodě bude poté tabulka s textem dárce, nebo tabulku se jménem za 500, 1000 nebo 2000 korun. Pořídit si bude možné za půl milionu korun i jméno vyhlídky, schválit ho ale musí zastupitelstvo.

Do konce září bude hotová hrubá stavba, dokončení je v plánu do listopadu, kdy se budou instalovat tabulky se jmény dárců do interiéru. Vstup na vyhlídku, od níž je nejbližší parkoviště vzdáleno 500 metrů, bude zdarma. 
vizualizace: Mjölk architekti

Doplněno Stavbaweb:
Atelier Mjolk začal zpracovávat studii rozhledny na Pastevním vrchu nad obcí Růžová v roce 2009. Více informací o tom, jak se návrh vyvíjel najdete na jejich stránkách ZDE.Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Rozhledna Růženka byla otevřena! Skrze všechny peripetie nakonec na Pastevním vrchu stojí malá vyhlídka, která si vyžádala mnoho zarputilosti a nervů. Podívejte se na nové video ve starším článku.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*