Zemřel architekt Ivan Ruller

(ČTK) – Zemřel významný brněnský architekt Ivan Ruller, informovala Česká televize Brno na twitteru a facebooku. Rullerovi bylo 91 let. Jeho architektonický rukopis nese hala Rondo, podílel se na projektu Janáčkova divadla.

Úplný soupis děl, kterými Ruller obohatil fond moderní architektury, zahrnuje přes 500 položek. Projektoval pavilon E na brněnském výstavišti, administrativní budovu Ingstavu nebo obřadní síň na židenickém hřbitově.

Ruller byl žákem Bohuslava Fuchse či Bedřicha Rozehnala, silně jej ovlivnil funkcionalismus a moderna. Zúčastňoval se i mezinárodních soutěží. Spolupracoval na památnících v Osvětimi a Dakaru i na budování muzea v Tripolisu.

Po roce 1989 byl čtyři roky děkanem brněnské fakulty architektury. V roce 2003 mu prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy o stát v oblasti umění. O rok později získal cenu Obce architektů za celoživotní dílo. Je také laureátem Ceny města Brna (1995).

Ruller i v pokročilém věku zůstával činný. Učil, projektoval, vyjadřoval se k odborným otázkám. Angažoval se proti odsunu nádraží v Brně. „V tomto městě jsem se narodil, mám ho rád, udělám všechno, co je možné, aby se tomu naprosto nezdůvodněnému návrhu zabránilo,“ řekl Ruller novinářům v roce 2016.

VYJÁDŘENÍ ZÁRMUTKU fa Čvut nad úmrtím PROF. IVANA RULLERA
Prof. Ing. arch. Ladislav Lábus, Hon. FAIA, děkan Fakulty architektury ČVUT v Praze, si dovoluje jménem celé Fakulty vyjádřit upřímnou soustrast k úmrtí prof. Ing. arch. Ivana Rullera.

S Ivanem Rullerem odchází z české i československé architektonické scény jedna z nejvýraznějších osobností. Jeho úctyhodných sedmdesát let aktivní tvorby se nesmazatelně zapsalo do dějin architektury, stejně jako jeho role pří výchově mladých architektů na VUT v Brně, kde působil po sametové revoluci jako děkan. 
Prof. Ing. arch. Ladislav Lábus, Hon. FAIA

Lidé se rozloučili s architektem Rullerem, zemřel v 91 letech
(4. dubna 2018 – ČTK) – Blízcí, přátelé, kolegové i žáci se dnes v Brně naposledy rozloučili s architektem Ivanem Rullerem. Zemřel 25. března, bylo mu 91 let. Kostel svatého Augustina na náměstí Míru zaplnilo několik stovek lidí. Mezi jinými promluvili bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová nebo primátor Brna Petr Vokřál. „Městu Brnu věnoval svůj čas, své sny i svou práci,“ řekl o Rullerovi primátor.

„V architektuře není malých úkolů. Se stejnou zarputilostí se věnoval velkým urbánním vizím, jako drobnému náhrobku, například přítele básníka Jana Skácela. Byl ale také vzácně dynamickým a laskavým, naději šířícím člověkem, vpravdě nezdolným živlem, s nímž si mocní tohoto světa vůbec nevěděli rady,“ řekl další z řečníků, historik architektury Vladimír Šlapeta.

Rullerův rukopis nese například Janáčkovo divadlo, hala Rondo nebo obřadní síň na židenickém hřbitově. I v pokročilém věku zůstával činný. Učil, projektoval, vyjadřoval se k odborným otázkám. Angažoval se proti odsunu nádraží v Brně. Loni jeho tým zvítězil v architektonické soutěži o návrh úpravy nábřeží Svratky.

„Profesor Ivan Ruller byl legenda, zároveň ale velice přátelský a optimistický člověk, který spojoval komunitu brněnských architektů,“
uvedla na svém facebookovém profilu Kancelář architekta města Brna.

„Jeho úsměv a nekonečná energie nám budou chybět,“
napsali po Rullerově smrti jeho kolegové z Fakulty architektury Vysokého učení technického. Někdejší žáci zmiňují při vzpomínce na Rullera jeho neformální autoritu, vstřícnost, schopnost povzbudit.

Úplný soupis děl, kterými Ruller obohatil fond moderní architektury, zahrnuje přes 500 položek. Byl žákem Bohuslava Fuchse či Bedřicha Rozehnala, silně jej ovlivnil funkcionalismus, moderna a meziválečná kultura obecně, ale také francouzský brutalismus.

„Myslím si, že Brnu by prospělo trochu se vrátit ke kulturnímu klimatu, které mělo v meziválečném období,“ řekl Ruller v jednom z posledních rozhovorů pro univerzitní časopis Události.

Po roce 1989 byl čtyři roky děkanem brněnské fakulty architektury. V roce 2003 mu prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy o stát v oblasti umění. O rok později získal cenu Obce architektů za celoživotní dílo.


Související články:
Ivan Ruller, architekt  7. 12. 2016
Galerie Architektury / Ivan Ruller  16.1.2014
Galerie Architektury Brno uvádí výstavu: Architekt Ivan Ruller  9.12.2013
Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*