Zemřel architekt Mandel, který navrhl stadion Sparty

Praha 16. října (ČTK) – Ve věku 82 let zemřel architekt Cyril Mandel, který byl mimo jiné jedním z autorů stavby fotbalového stadionu pražské Sparty nebo modernizace stadionu Dukly na Julisce. ČTK to dnes sdělilo vedení basketbalového klubu Sparta Praha, v němž Mandel dlouhá léta působil. Pohřeb se koná v pondělí ve Strašnicích.


Mandel v polovině 60. let navrhl společně s Vladimírem Syrovátkou stavbu nového fotbalového stadionu Sparty, který na Letné nahradil původní staré tribuny. Se stejným kolegou v té době navrhl tenisovou halu Nad Královskou oborou, kterou v 90. letech rekonstruoval a dostavěl k ní tréninkové haly.

Na začátku 70. let se Mandel stal autorem modernizace fotbalového stadionu Dukly na Julisce a je podepsán i pod návrhem původního sportovního areálu Slavie ve vršovickém Edenu.

Mandel byl také velkým příznivcem basketbalu. Působil jako místopředseda basketbalistů Sparty a do roku 1982 byl vedoucím prvoligového družstva mužů.


Doplněno Stavbaweb:

Historie stadionů Sparty Praha na místě stávajícího stadionu
1921 – první stadion – dřevěná konstrukce (požár a celkové zničení v roce 1934)
1937 – železobetonová hlavní tribuna (základ dnešní hlavní tribuny a zázemí stadionu)
1969 – nová aréna pro 35.880 diváků
1994 – celková rekonstrukce stadionu do současné podoby
2003 – nový název stadionu – Toyota Arena
2007 – nový název stadionu – AXA Arena
2009 – nový název stadionu – GENERALI Arena
(zdroj: GENERALI arena)

1933 (zdroj: GENERALI Arena) 1936  (zdroj: GENERALI Arena)

Na zacatku sedmdesatych let byl povolan specialista na sportovni ochozy architekt Cyril Mandel, aby navrhl modernizaci a rozsireni stavajiciho stadionu.
Stadion Juliska
Kapacita: 29.000 divaku
Domaci tym: FK Dukla Praha (klub nyni hraje druhou nejvyssi soutez)
Uvedeni do provozu: 1960
Historie: Původní stadion na Julisce měl kapacitu 20.000 diváků, počátkem 70. let byla po rekonstrukci kapacita zvýšena na 29.000, z toho 12.000 pojme obří hlavní tribuna.

Na začátku sedmdesátých let byl povolán specialista na sportovní ochozy architekt Cyril Mandel, aby navrhl modernizaci a rozšíření stávajícího stadionu. Kromě Julisky navrhl také hřiště Sparty na Letné, původní sportovní areál Slávie ve vršovickém Edenu a další. Na západní straně Julisky vznikla obří tribuna pro dvanáct tisíc diváků. Dlouhé a rovné řady sedadel, ze kterých nic nebrání ve výhledu. Velkou pultovou střechu totiž nepodpírají žádné sloupy. Nosná konstrukce je umístěná nad střechou a za zadní částí tribuny. Stavba, podle architekta Jiřího Oulického, přes svou velkou kapacitu nepůsobí vůbec robustně. Do terénu je zasazena tak, že splývá se strání za stadionem.
Obří tribuna Julisky patří k největším a k nejkrásnějším stavbám tohoto typu u nás. Nejen, že poskytuje krásný pohled na panoráma Prahy, což není tak podstatné, ale především nabízí pohodlný výhled na plochu.
(zdroj: Juliska)

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*