Zemřel mezinárodně uznávaný architekt a urbanista Miroslav Baše

Fotogalerie ke článku (1)

Miroslav Baše

Miroslav Baše
Celá fotogalerie (1)

Architekt Baše se zabýval historickým a krajinným urbanismem.

V sobotu krátce po poledni zemřel v Praze ve věku 74 let mezinárodně uznávaný český architekt a urbanista Miroslav Baše. ČTK o tom informovala jeho spolupracovnice Vlasta Jílková.
"Architekt Baše patřil ke klíčovým odborníkům, kteří se zabývali historickým a krajinným urbanismem. Intenzivně se také věnoval teorii architektury," řekl historik umění a prorektor Univerzity Karlovy Mojmír Horyna.
Od 60. do počátku 90. let Baše působil ve Státním ústavu pro rekonstrukce památkových měst a objektů SURPMO, podle Horyny se zde zabýval historickým urbanismem a památkovou péčí.
Poté učil na katedře urbanismu Fakulty architektury ČVUT a v roce 2003 byl jmenován proděkanem pro vědu a výzkum. V současné době se aktivně podílel na činnosti několika odborných komisí, které se zabývají ochranou kulturního dědictví.
Baše byl mimo jiné členem pracovní skupiny pro památkovou péči v České komoře architektů, místopředsedou Spolku pro obnovu venkova ČR a autorem studentské soutěže Stavba pro venkov. Pokoušel se "uvést v život" ideovou platformu obnovy venkova, jak uvádějí odborné publikace, po odborné i lidské stránce.
Působil též v odborné komisi pro památkovou péči, která posuzovala z hlediska urbanismu Letenské pláně vhodnost návrhu nové budovy Národní knihovny architekta Jana Kaplického. "Byl to vzácně vyrovnaný, vzdělaný, respektovaný architekt a čestný člověk," uvedl jeho kolega architekt Jiří Merger.

Zdroj: Zpráva ČTK, 3.2.2008

Doplněno Stavbaweb:
prof. Ing. arch. Miroslav Baše
Architekt a urbanista. Narodil se roku 1933 v Michalovicích. V letech 1951-1957 vystudoval architekturu na ČVUT v Praze. Po studiu pracoval v několika státních projektových ústavech, nejdéle v SÚRPMO (Státní ústav pro rekonstrukce památkových měst a objektů). Postupně se specializoval na urbanismus. Pracoval pro UNDP (Pakistán, Srí Lanka) a pro další organizace (Archicentre, Kuvajt). Od roku 1993 učil na Fakultě architektury ČVUT, kde v letech 1993-1995 zastával funkci vedoucího katedry urbanismu. Angažoval se zejména v oblasti historických měst, venkovského osídlení a krajiny.
(zdroj: Proměny sudetské krajiny)

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*