(ČTK) – Dva měsíce před svými 90. narozeninami zemřel v pondělí proslulý německý architekt Frei Otto. Dne 10. března to oznámil výbor udělující nejprestižnější architektonické ocenění světa, Pritzkerovu cenu, kterou měl letos autor střechy olympijského komplexu v Mnichově převzít.
Architekt, který se proslavil zvláště svými odvážnými střešními konstrukcemi, vešel ve známost širší veřejnosti poprvé v 60. letech návrhem německého pavilonu pro světovou výstavu v Montrealu. Jeho zřejmě nejznámějším dílem se stala zavěšená střecha mnichovského stadionu, který byl postaven pro olympiádu v roce 1972. Na svém kontě má rovněž multifunkční halu v Mannheimu, Tuwaik Palace v Saúdské Arábii či střechu japonského pavilonu pro Expo v Hannoveru roku 2000.
Výbor rozhodující o udělení Pritzkerovy ceny jej ocenila za "vizionářské ideje, zvídavou mysl či víru ve sdílení znalostí a nápadů". Podle výboru se v historii ceny ještě nestalo, aby od chvíle rozhodnutí o jejím držiteli do jejího předání architekt zemřel, letošní cena bude kvůli tomu poprvé udělena posmrtně.
Doplněno Stavbaweb:
Frei Otto Receives the 2015 Pritzker Architecture Prize
Roofing for main sports facilities in the Munich Olympic Park for the 1972 Summer Olympics 1968–1972 Munich, Germany With Behnisch + Partner and others |
|
Roof for the Multihalle (multi-purpose hall) in Mannheim 1970–1975 Mannheim, Germany Frei Otto with Ove Arup & partners, Ted Happold, and others |
zdroj foto: The Pritzker Architecture Prize
OK.
Ing. Arch. Jiřičná mně v Praze po přednášce o 3 věžích na Žižkově překvapila svou studijní historií, a že proto…
Přesně tak jsem postupoval. Už to mám i objednané. Teď už jen počkat a můžeme pokračovat dál.
Pokud zvolíš správný materiál a využiješ službu na založení první řady, tak se fakt není čeho bát. A kdybys přece…
Jenom první šár? Postačí to? A co když pak vzniknou nějaké komplikace nebo něco?