Zimní stadion Štvanice

Je prvním stadiónem s umělou ledovou plochou na území bývalého Československa. V roce 2000 byl prohlášen kulturní památkou.
Stavba stadionu byla zahájena podle návrhu architekta Josefa Fuchse v roce 1930.
Chladírenské zařízení dodané Brněnskými strojírnami bylo schopno za dvě hodiny vyrobit 4 cm silný led. Stavba pokračovala takovým tempem, že se zde již 17. ledna 1931 mohlo v provizorních podmínkách uskutečnit první utkání. Stadion byl v tomto stavu v provozu tři měsíce s tím, že přes léto proběhne dostavba. Tu se však nepodařilo pro finanční náročnost v nastávající hospodářské krizi dokončit. Původní investor nebyl schopen dostát svým závazkům a magistrát musel přislíbit nízký roční nájem i úlevu na daních, aby stadión se všemi závazky převzala do nájmu firma ing. Keclíka, která na něm původně prováděla pouze stavební práce. Stadión byl oficiálně otevřen až 6. listopadu 1932.
Plocha stadiónu 90 na 34 m byla rozdělena na dvě části. Pro hokejové zápasy byl určen prostor 60 na 30 metrů. Na tribuny, z nichž některé byly i kryté a jiné dokonce pojízdné, se mohlo vejít až 10 000 diváků, kteří měli k dispozici též kavárnu. Sportovci naopak měli na stadiónu kromě skříněk také ohřívárnu a posilovnu.
V roce 1968 byl stadión sice opraven, ale jeho jednotlivé části se v dalších letech pro neudržitelný stav uzavíraly. Od roku 1997 je nájemcem stadiónu občanské sdružení APeX CLUB a bruslit sem chodí většinou veřejnost. Stadión poškodila povodeň v roce 2002, ale zatím nebyl ani zbourán, ačkoli o tom rozhodl v roce 2000 magistrát hlavního města.
 



Zimní stadion na Štvanici je uzavřen kvůli špatnému stavu

Praha 10. ledna (ČTK) – Stavební úřad Prahy 7 dnes nařídil vyklidit a uzavřít zimní stadion na Štvanici. Důvodem je špatný stav budovy, podle mluvčího Prahy 7 Martina Vokuše se na stadionu propadla část střechy. Podle serveru iDnes.cz provozovatel stadionu s rozhodnutím úřadu nesouhlasí.

Vlastníkem stadionu je hlavní město, které jej pronajímá soukromé firmě. Ta měla podle vyjádření, které zaslalo ČTK tiskové oddělení pražského magistrátu, zajistit údržbu objektu. "V první řadě jde o bezpečnost návštěvníků, mezi nimiž jsou také děti. Budu iniciovat jednání s legislativním odborem o možných právních krocích tak, abychom zjistili, kdo je za současný rizikový stav odpovědný," uvedla radní Aleksandra Udženija (ODS), která má majetek města na starosti.

Na propad střechy podle Vokuše upozornilo samo hlavní město. Na základě toho dnes stav budovy zkoumali úředníci ze stavebního úřadu. Podle Vokuše si musí nyní vlastník nechat vypracovat posudky, které zhodnotí stav budovy a navrhnou, jak je možné zjištěné závady odstranit.

Provozovatel stadionu se podle serveru iDnes.cz domnívá, že k uzavření nebyl důvod. "Provozujeme jej třináct let a nikdy se nikomu nic nestalo, navíc za celou dobu tady nikdo z úřadů nikdy nebyl a teď najednou přijdou a řeknou, že je životu nebezpečný," cituje server Tomáše Doležala ze sdružení Apex Club, které stadion provozuje.

Praha se pokouší nájemní smlouvu s firmou vypovědět. Výpověď podala v polovině roku 2008, nájemce ji ale neuznal. Věcí se proto zabýval soud. Podle rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 7 ze září 2010 má podle Prahy firma prostory vyklidit a objekt předat hlavnímu městu. Firma se ale odvolala k městskému soudu.

Městský statik tento týden prověří podle tiskového oddělení další dokumenty o objektu, hasiči ve středu zkontrolují to, jak se na stadionu nakládá s čpavkem. Příští týden se chce Udženija setkat se zástupci společnosti Meridianspa Štvanice, která má na ostrově vybudovat sportovní a rekreační zařízení a obnovit veškerou zeleň.

Zimní stadion, který slouží veřejnosti i výchově hokejových talentů, byl postaven v roce 1935 jako první umělé kluziště v hlavním městě. V roce 2000 se stal kulturní památkou. Hlavní město už několik let řeší, jak celou Štvanici nejlépe využít. Loni proto schválilo, že bude vypracována změna územního plánu, která by měla využití navrhnout. V minulosti se uvažovalo například o tom, že by na ostrově vznikla koncertní síň. Problém je ale v tom, že území je ohroženo záplavami. Zasáhly je v roce 2002.




– Zimní stadion Štvanice je nejstarším zařízením svého druhu v Česku (i někdejším Československu), oficiálně byl otevřen pro veřejnost 6. listopadu 1932 (stavba začala v létě 1930).
– Ještě před otevřením, 17. ledna 1931, se na rozestavěném stadionu odehrálo první utkání na umělém ledu v tehdejším Československu – zápas LTC Praha a univerzitního týmu z kanadské Manitoby sledovalo kolem sedmi tisíc diváků a rozhlasový přenos komentoval populární reportér Josef Laufer; pro velký úspěch týmy sehrály ještě dva další zápasy.
– V roce 1933 se na stadionu konalo 7. mistrovství světa a 18. mistrovství Evropy.
– V únoru 1955 byl z pražské Štvanice vysílán první československý televizní přenos hokejového utkání.
– Stadion byl zastřešen až v roce 1956.
– Celkem byla Štvanice dějištěm čtyř mistrovství světa – 1933, 1938, 1947 a 1959.
– Na stadionu vyrostlo několik generací hokejistů a krasobruslařů, mimo jiné zde trénovala slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová.
– Stadion prošel naposledy větší opravou v roce 1968, později začal chátrat, jednotlivé části přestávaly sloužit svému účelu a postupně se uzavíraly.
– V říjnu 1997 rozhodla rada zastupitelstva hlavního města Prahy (Praha je majitelem stadionu) o pronájmu stadionu společnosti APeX CLUB o.s., která nákladem zhruba 15 milionů korun sportovní zařízení opět zprovoznila.
– V roce 2000 byl stadion prohlášen kulturní památkou.
– V srpnu 2002 stadion zdevastovala povodeň, provoz byl obnoven již v listopadu 2002; náklady na rekonstrukci strojovny a zázemí stadionu byly asi 21 milionům korun.
– V současnosti stadion, který nabízí dvě ledové plochy, slouží veřejnosti i výchově hokejových talentů.

www.stvanice.cz

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*