Živé náměstí

WORKSHOP NERATOVICE
ŽIVÉ NÁMĚSTÍ Piána na ulici + Nezevli jen tak
Happening nebo architektura? Co probudí k životu náměstí mezi paneláky a železnicí?
Přijeďte do Neratovic navrhovat s místními a tvořit skrze děje. Výsledkem bude jeden ideální den na živém náměstí v měřítku 1:1! CO: workshop na oživení veřejného prostoru spolu s místními a skrze děje
KDY: 21-23.4. navrhovací část, 26-29.6. realizační část
KDE: náměstí Republiky a předprostor Společenského domu v Neratovicích

Pokud byste si chtěli představit neratovické náměstí, máme pro vás tři nápovědy – zeleň, mládí a chemii. O Neratovicích se říká, že jsou zelené, takže si přimyslete hodně, ale opravdu hodně travnatých ploch a stromů. Patří k těm nejmladším městům u nás, takže v klidu zapomeňte na zdobná průčelí historických budov a můžete začít přemýšlet, co je nahradilo. Určitě to bylo něco, co se výtečně hodilo na ubytování nově příchozích pracovních sil do chemického gigantu Spolana po druhé světové válce. Rovnou vám prozradíme, že přes celé prostranství jezdí vlak, protože trať se zastávkou mezi paneláky přece jen nebývá zvykem. Přidejme parkoviště, kašnu a jsme doma – vítejte na náměstí Neratovicích! 

Během první navrhovací části vzniknou nápady na to, jak celý prostor uchopit, definovat a oživit. Úkolem v druhé části bude tyto myšlenky překlopit do skutečnosti a uspořádat na poslední den workshopu happening, který bude modelovou situací fungujícího veřejného prostoru. Výsledkem celé akce bude ideální – živé náměstí v Neratovicích 1:1. Cestu k němu nebudou tvořit jen hmotné zásahy, spíše naopak – ty by měly být jen podpůrnými prvky pro děje, které chceme nastartovat. Klíčová je spolupráce s místními, protože právě kombinace vašeho nezaujatého pohledu a jejich uživatelské zkušenosti může vést k originálnímu řešení na míru reálným potřebám. Cílem je maximálně vtáhnout místní obyvatele do dění, vyvolat mezi nimi diskusi a podnítit jejich nadšení a zájem o prostor, kolem kterého každý den jen procházejí. Skrze nový zážitek jim chceme otevřít oči, nabídnout jiný úhel pohledu na rutinně známé místo a ukázat, že právě tohle místo mezi paneláky a železnicí by mohli mít vážně rádi.

PŘIHLÁŠKY: hlásit se můžete pomocí přihlašovacího formuláře
POPLATEK: 800,- Kč jako nevratná záloha na stravování (společné obědy na místě), nutno zaplatit s přihláškou
UBYTOVÁNÍ: zajišťujeme
DALŠÍ INFO:  na facebooku nebo na adrese info@nezevli.cz,
Workshop je pořádaný ve spolupráci s městem Neratovice a za podpory Nadace Proměny Karla Komárka.

www.nezevli.cz/neratovice
SPA-FA / WORKSHOP NEZEVLI JEN TAK – NERATOVICE

Spolek Nezevli jen tak. Jsme skupina mladých architektů usilující o zlepšení veřejného prostoru skrze drobné zásahy vzniklé ve spolupráci s místními občany. Organizujeme workshopy pro studenty architektury na pomoc vesnicím a menším městům. Studentům dáváme možnost reagovat na skutečné problémy, uplatnění vlastního přístupu a seberealizace přímo na místě. Občanům nabízíme příležitost zapojit se do rozhodování o dění v jejich okolí, náhled do procesu navrhování i aktivní účast na něm a při samotné realizaci. Proces navrhování vnímáme jako spolupráci mezi odborníky (architekti, studenti) a uživateli (místní). Úspěšnost záleží na kvalitě komunikace mezi nimi. Nezdráhejme se sejít, pojďme diskutovat.
www.nezevli.cz


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*