Žižkovská televizní věž je prý druhou nejošklivější stavbou světa

Fotogalerie ke článku (2)

Žižkovská věž (zdroj: stovezata.praha.eu)

Žižkovská věž (zdroj: stovezata.praha.eu)

Centre Pompidou (zdroj: britannica.com)

Centre Pompidou (zdroj: britannica.com)
Celá fotogalerie (2)

Vyplývá to z hodnocení webu VirtualTourist, který výroční žebříček deseti architektonických "katastrof" sestavil.

Sydney 20. listopadu (ČTK) - Televizní věž na pražském Žižkově je prý druhou nejošklivější stavbou na světě. Vyplývá to z hodnocení webu VirtualTourist, který výroční žebříček deseti architektonických "katastrof" sestavil. Ošklivější je prý jen budova Morrisova mechanického divadla v americkém Baltimoru.

  

V desítce budov "hyzdících i ta nejkrásnější města" obsadila třetí místo budova The Beehive v novozélandské metropoli Welligtonu. Na čtvrtém místě je populární výstavní palác Centre Pompidou v Paříži a pětici uzavírá náměstí Federace v australském Melbourne.

  

Podle doprovodného textu, který zveřejnila agentura Reuters, by ošklivost žižkovské televizní věže stačila sama o sobě, aby působila jako pěst mezi oči, kvůli sochám batolat od umělce Davida Černého však nad ní člověk může jen kroutit hlavou.

  

V pořadí druhý výroční žebříček sestavili návštěvníci a editoři webu, na kterém lidé zveřejňují své dojmy z turistických destinací po celém světě.

  

"Mnoho z těchto budov je hřejivých méně než kostka ledu a některé ani nevypadají dokončeně. V každém případě jsou zajímavým námětem debaty," řekl dle Reuters hlavní manažer VirtualTourist Giampiero Ambrosi o desítce, kde evropské stavby "zastupuje" kromě v Prahy a Paříže ještě budova Národní knihovny v kosovské Prištině.

  

Vysílač nad pražským Žižkovem se začal stavět před 24 lety na místě někdejšího židovského hřbitova. Zprovozněn byl v roce 1992. Sochy batolat výtvarníka Davida Černého se na více než dvousetmetrovém tubusu, přezdívaném Kosmická raketa, Jakešův prst nebo Biľakova jehla, objevily před devíti lety.

  

Zdroj: Zpráva ČTK z 20. 11. 2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*