Zlaté vejce

Pražští radní souhlasí s případnou stavbou u Štefánikova mostu
(ČTK) – Rada hlavního města dne 15. července 2017 odsouhlasila změnu územního plánu, která má přeměnit parčík na konci Revoluční ulice u paty Štefánikova mostu na stavební parcelu. Praha 1 tam chce stavět projekt takzvaného Zlatého vejce, který původně navrhovala jako prostor pro umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Magistrát plánuje slavný cyklus obrazů umístit spíše na Těšnově, Praha 1 hodlá galerii přesto postavit. Konečné rozhodnutí ohledně změny územního plánu bude na zastupitelstvu.

„Alternativní návrh Prahy 1 na umístění epopeje asi nebude realizován, přesto dnes rada šesti hlasy rozhodla, že se má dále rozpracovávat podnět, aby se plocha ze zeleně změnila v zastavitelnou,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Zelení/ Trojkoalice), která se v minulosti stavila proti stavbě z důvodu zachování zeleně v centru města. Magistrátní komise pro územní rozvoj doporučila změnu územního plánu zamítnout, rada nyní rozhodla opačně. Konečné rozhodnutí bude na zastupitelstvu.

Projekt takzvaného Zlatého vejce představila radnice Prahy 1 začátkem letošního roku. Od té doby rada města rozhodla, že pokud by se měla stavět nová budova pro umístění Slovanské epopeje, bude stát na Těšnově. Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové to pro budoucnost projektu nepředstavuje problém. „Chceme prostor pro galerii a další kulturní vyžití a nezáleží to pouze na tom, zda tam bude umístěna Slovanská epopej,“ řekla ČTK.

Parcela, na kterém by měla nová stavba vyrůst, je v majetku městské části. V územním plánu je vedena jako zelená plocha, navazující na park Lannova. V minulosti tam stála socha Jana Švermy. Projekt Zlatého vejce vytvořil pro radnici Prahy 1 architekt Petr Malinský, kupole má symbolizovat slunce na hladinou Vltavy. Skleněná oválná galerie má stát 184 milionů korun. Návrh městské části počítá i s projektem Novomlýnská brána architekty Evy Jiřičné, který by měl ukončovat řadu domů v Revoluční ulici v místě dnešní volné štítové zdi.
Vizualizace: neoVISUAL, Městská část Praha 1

Doplněno Stavbaweb:
Podrobné informace o projektu najdete na stránkách společnosti ARPEMA Petra Malinského ZDE.
Informace o projektu včetně fotogalerie najdete i na stránkách městské části Praha 1 ZDE.Související články:
Praha vypíše architektonickou soutěž na podobu budovy pro epopej  14.3.2017

Komentáře

 1. Čtenář Stavbawebu says:

  Zastupitelé odložili rozhodnutí možné zástavby parku v Revoluční
  (ČTK) – Pražští zastupitelé dnes odložili projednání přípravy změny územního plánu, která by umožnila zastavět park na konci Revoluční ulice v Praze 1. Možné pořízení změny projednají zastupitelé na konci listopadu. Proti změně dnes na zasedání vystoupili především zástupci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) a komunisté. V minulosti se v souvislosti s tímto místem mluvilo o stavbě takzvaného Zlatého vejce nebo sídla pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy.

  Podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské (SZ/Trojkoalice) pořízení změny navrhla radnice Prahy 1. V případě schválení změny, by se zeleň v územním plánu změnila na stavební parcelu. |Rada dostala tento podklad k zamítnutí, ale na jednání převážil názor, že by se měla projednat,| řekla Kolínská. Dodala, že pozemek nebyl nikdy veden jako stavební a před výstavbou nábřeží tady bylo koryto řeky.

  Pokud by dnes zastupitelé s pořízením změny souhlasili, neznamenalo by to, že bude park zastavěn. Institut plánování a rozvoje (IPR) by změnu začal připravovat, její definitivní podobu by následně museli schválit zastupitelé.

  Proti záměru zahájit změnu územního plánu se postavil například radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice), který předložil návrh se zamítavým stanoviskem. To zastupitelé ale nepřijali. Komise a výbor územního rozvoje podle Wolfa vydaly zamítavé stanovisko a toho by se podle něj měli zastupitelé držet.

  S případnou zástavbou nesouhlasí ani místostarosta Prahy 7 a zastupitel Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice). |Snaha zastavět každý volný metr čtvereční je pro mě absurdní. Město se přehřívá a každý strom v centru města je cenný. Stačí, když se o ten pozemek bude město pořádně starat,| řekl Mirovský.

  Pořízení změny naopak podpořila zastupitelka Jaroslava Janderová (ODS). Podle ní jde o to, aby na místě parku vznikla nová architektura. |Zlaté vejce nikdo nechce, ale chceme z Revoluční udělat důstojnou třídu s ukončením budovou, která by sloužila veřejnosti,| řekla.

  Radní Karel Grabein Procházka (ANO) uvedl, že by město mělo práce na změně podpořit, neboť teprve při jejím projednávání se z jednotlivých návrhů domů ukáže, zda parčík zastavět, či nikoliv.

  Zastupitelé se po dohadech rozhodli na návrh Kolínské schválení dokumentu odložit na jednání 30. listopadu. Několik desítek minut dlouhá diskuse zastupitelů se často stala sporem mezi pravicí a komunisty o tom, jak vypadala Praha před rokem 1989.

  Projekt takzvaného Zlatého vejce představila radnice Prahy 1 začátkem letošního roku. Jedním z návrhů bylo umístit sem Muchovu Epopej. Rada města ale rozhodla, že pokud by se měla stavět nová budova pro umístění Slovanské epopeje, bude stát na Těšnově.
  2. 11. 2017

 2. Čtenář Stavbawebu says:

  Myslím, že jak Kaplického knihovna tak Malinského galerie patří do stejného |pytle|. Jde o organickou architekturu, na kterou nejsme v Praze zvyklí. Tato stavba, stejně jako knihovna na Letné, jsou nedostatečně prezentované. Nechci se opakovat, ale i tady mi chybí zapracování do videa např. z lodi na Vltavě, z tramvaje na protilehlém nábřeží, do pohledů z Hradu, od metronomu, případně i od dalších turisty i Pražáky nejvíce navštěvovaných míst. Jedna nebo dvě fotky, na kterých je navíc okolí potlačené, jen vzbudí vášně.
  Pokud jde o vhodnost – knihovna nebyla umístěna do památkové zóny, galerie ano.

  • Čtenář Stavbawebu says:

   |Měnit nezastavitelné parcely, ať již zeleně nebo veřejných prostranství na stavební parcely je věc mimořádná, zejména pokud se odehrává v tak cenném a složitém území jako je historické jádro Prahy. O těchto věcech je třeba vést širokou diskusi a zejména si vyjasnit otázky, v čí prospěch se tato změna provádí, zda je v zájmu města a jeho obyvatel, a co tím město a jeho obyvatelé získají a co ztratí,| sdělil ČTK Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu (NPÚ) obecně ke změnám územního plánu.

   Zastupitelský klub Pirátů požaduje, aby Institut plánování a rozvoje (IPR), připravující Metropolitní plán, zveřejnil seznam pozemků, které plán navrhuje změnit z neztavitelných na zastavitelné a tím je jejich majitelům zhodnocuje. Šéf klubu Pirátů Jakub Michálek odeslal v tomto duchu institutu oficiální žádost o informace. |Chci vědět, jestli IPR připravuje územní plán, který obohatí hlavně miliardáře, a nebo bylo náměstí Curiových jen výjimečný exces,| uvedl v prohlášení.
   (ČTK)

 3. Čtenář Stavbawebu says:

  Omluva : promiňte překlepy v textu.

 4. Čtenář Stavbawebu says:

  Pane Malínský, Vašeho ideovému návrhu tleskám, a to je vzácná výjimka, kdy záměr pro modernu v Praze nekritizuji. Dosud jsem měl tu čest všechny od mědvěda na jednom (Vítěžném) náměstí po roh Opletalovy přes Kaplického knihovnu. Všechno nevhodné a občas nevkusné návrhy, poplatné buď jménu autora nebo penězům investora (cizinci). Ale toto je vynikající i typem, i objemem i umístěním na nábřeží Štefánikova mostu. Držím Vám palce a celému městu, aby se to podařilo. Námitky odpůrců, jak jstem letmo nahlédl, jsou spíš ze zatuchlého prostředí, které se bojí změn a bojí závanu čerstvého větru moderní architektury. Trochu mi to připomělo muzeum v Grazu, toho černého lesklého |červa|. Toto je ovšem víc elegantní a vlídnější než v Grazu. Praha nepotřebuje extravagance typu Kaplického chobotnice, ale takovéto typy staveb v přiměřeném měřítku, odpovídající výškové hladiny a na správném místě. Zde se to velice hodí, ze všech pohledů a budu tvrdit i ze strany laické veřejnosti.

 5. Čtenář Stavbawebu says:

  Na náměstí Curieových by mohla vyrůst až sedmipatrová budova
  (ČTK) – V centru Prahy by na náměstí Curieových mohla vyrůst až sedmipatrová budova. V připravovaném Metropolitním plánu je volná plocha mezi hotelem InterContinental, ulicí Elišky Krásnohorské a Bílkovou ulicí označena jako stavební pozemek, nikoli už jako nezastavitelné veřejné prostranství. Uvedla to dnes radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Změny nejsou definitivní, k návrhu Metropolitního plánu se budou moci vyjádřit městské části i lidé. O záměru stavby v minulých dnech informoval deník Právo.

  |Já se dost obávám, že takovýchto drobných, nenápadných změn v novém územním plánu může být více. Myslím si, že to není dobře, protože to centrum Prahy je už hodně zahuštěné,| uvedla Plamínková s tím, že by měla být taková místa chráněna a využita k rozšiřování zeleně, která může přispět ke snížení teploty vzduchu ve městě. Podle Plamínkové by bylo možné v Praze zahušťovat zástavbu na takzvaných brownfieldech nebo na sídlištích.

  Městská část vnímá změnu náměstí Curieových na stavební parcelu negativně, pokud by na ni majitel, firma J&T, nechal vybudovat kancelářskou budovu, jak o záměru informovalo dříve Právo. |Praha 1 by v takovém případě byla zásadně proti takové stavbě. Pokud by šlo ovšem jen o nějaké drobné úpravy náměstí, které by nezničily toto místo, ale naopak by ho trochu vylepšily, tak obecně ta změna na stavební parcelu nevadí,| uvedla na dotaz ČTK tisková mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

  Proti změně územního plánu se už ohradily také organizace Sdružení občanů a přátel Starého Města a Josefova v Praze, Žijeme v centru, Klub Za starou Prahu či KampaNula.

  Dalším místem, kde by mohla vyrůst zástavba, je na břehu Vltavy u Štefánikova mostu. Rada hlavního města v úterý těsnou většinou odsouhlasila změnu územního plánu, která má přeměnit současný park na konci Revoluční ulice na stavební parcelu. Městská část Praha 1 chce prostor využít pro kulturní účely. Původně radnice Prahy 1 zvažovala stavbu projektu galerie Zlaté vejce od architekta Petra Malinského, na kterém však už městská část netrvá. Do galerie plánovala Praha 1 umístit Slovanskou epopej, magistrát ale rozhodl pro epopej vybudovat galerii na Těšnově.

  Magistrát v boji proti klimatické změně přijal v červenci strategii adaptace města, podle níž má být podporovaná zelená a modrá infrastruktura s cílem ochladit město a zamezit projevům tepelného městského ostrova. Vlivem uvedeného jevu je v centru Prahy o dva až tři stupně vyšší teplota než na její periferii, což způsobuje zahušťování zástavby z materiálů, které do sebe kumulují teplo, jakými jsou například beton a asfalt. Teplotu dále zvyšuje intenzita dopravy a malé množství zeleně, která má schopnost zadržovat vodu a jejím vypařováním vzduch ochlazovat.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*