Zlín chystá výstavu věnovanou tamnímu bydlení ve 20. století

(ČTK) – Na jaře bude ve Zlíně výstava věnovaná tamnímu bydlení ve 20. století. Město se v něm zejména díky baťovským závodům dynamicky rozvíjelo, ojedinělé je hlavně díky funkcionalistickým stavbám. Výstava bude ve zlínském zámku, vernisáž je naplánovaná na duben, sdělil koncem roku ČTK v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Námět výstavy vznikl v rámci projektu Národního technického muzea v Praze a brněnské Masarykovy univerzity. „Projekt nebyl dokončen, ale považujeme za vhodné jej dopracovat pro potřeby Zlína. Své návštěvníky si určitě najde. Koncipována bude navíc tak, že ji bude možné i zapůjčit do muzeí a výstavních prostor v jiných městech,“ uvedl náměstek primátora Miroslav Adámek (STAN).

Již v minulých letech připravil Státní okresní archiv Zlín ve spolupráci se zlínským kulturním institutem Alternativa několik výstav s historickou tematikou, na nichž město spolupracovalo. „Na tyto aktivity by měla naše výstava navazovat a jako první prověřit možnosti uskutečnit tento typ výstavy ve zlínském zámku,“ uvedla vedoucí odboru kultury magistrátu Eva Husáková.

Krajské město Zlín v roce 2022 oslaví 700 let od první písemné zmínky o městě. „Výstava věnovaná bydlení je jedním z projektů, kterým si toto významné jubileum připomíná,“ uvedl Dvořák.

Vzhled Zlína výrazně ovlivnily představy Tomáše Bati a jeho nástupce Jana Antonína Bati. Ve městě působili významní architekti Jan Kotěra, František Lydie Gahura, Vladimír Karfík či Miroslav Lorenc.

Zlínský zámek

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*