(ČTK) – Krajská galerie výtvarných umění ve Zlíně připravuje cyklus, který představí osobnosti zlínské poválečné architektury. Významně se do tváře města zapsala generační skupina architektů, kteří absolvovali uměleckoprůmyslovou školu v Praze, v roce 1948 vznikl v Luhačovicích detašovaný ateliér Krajského architektonického ateliéru, sdělila v pondělí 29. září ČTK Michaela Mitáčková, mluvčí Baťova institutu, ve kterém galerie sídlí. Lidé se nejdříve seznámí s tvorbou architekta Jiřího Čančíka.
Podle Čančíkova návrhu bylo ve Zlíně postaveno krematorium, budova Čedoku a centra služeb, navrhl také například sídliště Mojmír v Uherském Hradišti. "Pro jeho pojetí je příznačné sepětí architektury s výtvarným uměním. Vzájemné souznění architektury a umění je dnes často opomíjeno," uvedla kurátorka výstavy Ladislava Horňáková.
Lidé se na výstavě seznámí s plány jeho staveb, kresbami, fotografiemi i osobní korespondencí. Výstava nazvaná "Nakonec je to obraz práce s lidmi – architekt Jiří Čančík 1922-2001" vznikla zejména z pozůstalosti architekta uložené ve zlínské galerii. Ve Zlíně potrvá do 9. listopadu, poté bude instalována v galerii Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.
"Bude doplněna o publikaci, která představí sondu do dosud jen málo zpracovaného období dějin české architektury a designu. Vedle vzpomínek pamětníků a odborného textu bude také obsahovat například medailony spolužáků z umělecké školy," podotkla Horňáková.
Děkuji za perfektní popisky pod fotografiemi. Zatím se všechny články o trati soustřeďují na stavbu estakády. , Estakáda je sice…
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...