(ČTK) – Krajská galerie výtvarných umění ve Zlíně připravuje cyklus, který představí osobnosti zlínské poválečné architektury. Významně se do tváře města zapsala generační skupina architektů, kteří absolvovali uměleckoprůmyslovou školu v Praze, v roce 1948 vznikl v Luhačovicích detašovaný ateliér Krajského architektonického ateliéru, sdělila v pondělí 29. září ČTK Michaela Mitáčková, mluvčí Baťova institutu, ve kterém galerie sídlí. Lidé se nejdříve seznámí s tvorbou architekta Jiřího Čančíka.
Podle Čančíkova návrhu bylo ve Zlíně postaveno krematorium, budova Čedoku a centra služeb, navrhl také například sídliště Mojmír v Uherském Hradišti. "Pro jeho pojetí je příznačné sepětí architektury s výtvarným uměním. Vzájemné souznění architektury a umění je dnes často opomíjeno," uvedla kurátorka výstavy Ladislava Horňáková.
Lidé se na výstavě seznámí s plány jeho staveb, kresbami, fotografiemi i osobní korespondencí. Výstava nazvaná "Nakonec je to obraz práce s lidmi – architekt Jiří Čančík 1922-2001" vznikla zejména z pozůstalosti architekta uložené ve zlínské galerii. Ve Zlíně potrvá do 9. listopadu, poté bude instalována v galerii Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.
"Bude doplněna o publikaci, která představí sondu do dosud jen málo zpracovaného období dějin české architektury a designu. Vedle vzpomínek pamětníků a odborného textu bude také obsahovat například medailony spolužáků z umělecké školy," podotkla Horňáková.
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…