Změny v novém územním plánu Prahy 6

Praha 6 nechce nové zahrádkářské kolonie…

Radnice Prahy 6 už nechce na svém území žádné nové zahrádkářské kolonie. Je to jeden z podnětů pro nový územní plán metropole, který dnes schválili místní zastupitelé. Vedení radnice pokládá kolonie za nadbytečné a chtěla by, aby se v plánu změnily na zeleň. Současní zahrádkáři se však o osud svých pozemků podle starosty Tomáše Chalupy (ODS) obávat nemusejí.
„Nenavrhujeme likvidaci. Říkáme, že tato funkce nemá být v novém územním plánu,“ uvedl Chalupa. Na mnoha pozemcích jsou podle něho nelegálně postavené budovy k bydlení i s bazény. Pokud by byly vedeny jako zeleň, už by na nich nedalo nic postavit. Starosta soudí, že pojem zahrádkářská kolonie do vnitřního města nepatří.
Na Strahově by měly být podle zastupitelů Prahy 6 místo vysokoškolských kolejí bytové domy. Prostor sletového stadionu by měl být v novém územním plánu určen pro kulturní a vzdělávací funkce. Pro vysokoškolské koleje by měly být určeny pozemky areálu ministerstva obrany v Ruzyni, kde by bylo možné stavět i bytové domy a budovy pro obchody a služby.
V novém územním plánu, který chystá magistrát a chtěl by jej schválit koncem nynějšího desetiletí, by mělo být zahrnuto prodloužení trasy metra A z Dejvické k letišti. Plán by měl předpokládat prodloužení některých tramvajových tratí; za Suchdol, na Dědinu a z Bílé Hory do Řep.
Praha 6 nezavrhuje modernizaci takzvané buštěhradské dráhy. Měla by ale sloužit jen pro osobní dopravu a některé úseky by měly vést pod zemí. Břevnovskou radiálu chce radnice vést pod zemí. Trvá na tom, aby i v novém územní plánu byla zakreslena severozápadní část vnějšího automobilového okruhu metropole přes Suchdol.
Mezi další podněty pro nový územní plán patří možnost výstavby náměstí v prostoru Špejcharu, zlepšení sportovního a rekreačního využití okolí vodní nádrže Džbán nebo rozšíření zeleně na západním okraji přírodního parku Šárka na úkor polí. Radnice Prahy 6 soudí, že by tam mohlo vzniknout golfové hřiště.

Zdroj: ČTK, 26.10. 2007

Doplněno Stavbaweb:
Nová Ruzyně: byty, kampus i náměstí
V Ruzyni v Praze 6 vznikne úplně nová čtvrť. Radnice šesté městské části totiž plánuje, že upraví pozemky, kde jsou v současné době zejména sklady — postaví tady byty, studentský kampus a nové náměstí.

Praha získá první studentský kampus
Studenti by se mohli za pár let dočkat vůbec prvního kampusu v Praze. Od vysokoškolských kolejí by se lišil především tím, že by zde studenti měli po ruce všechny služby — knihovnu, obchody, restaurace, sportoviště.

V nový studentský kampus by se měly proměnit sklady v Ruzyni. O změnu územního plánu na rozlehlém pozemku mezi ulicemi Drnovská, U Prioru, Vlastina a U Silnice usiluje radnice Prahy 6.
„Jedná se o velmi nevzhledné území, které doslova trčí uprostřed dvou obydlených oblastí, kde stojí rodinné domy,“ uvedl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Do prvního pražského kampusu by se vešlo několik tisíc studentů. Stál by na místě, kde 17. listopadu 1939 nacisté zastřelili studenty a další české vlastence, kteří protestovali proti jednorázovému uzavření vysokých škol.

Radní Prahy 6 již minulý týden schválili návrh na změnu územního plánu, který by výstavbu kampusu umožnil. Nyní čeká na vyjádření zastupitelstva Prahy 6.
„Pokud jej schválí, půjde návrh na změnu k projednání na magistrát,“ vysvětluje Chalupa.

Myšlenku výstavby studentského kampusu, který by zahrnoval ubytování, sportoviště a zázemí pro studenty, podporuje rektor ČVUT Václav Havlíček. Právě studenti ČVUT by mohli být těmi, kteří by se do nových kolejí nastěhovali jako první.
„Pokud se najde investor, který stavbu zaplatí, pak jsem pro. My to ale rozhodně nebudeme. Na to, abychom takovou stavbu financovali, prostě nemáme,“ řekl Havlíček.

Na nevzhledných pozemcích vyroste nová čtvrť
Záměr už posvětili radní a v pátek ho projednají zastupitelé. Do konce roku bude vyhlášena urbanistická soutěž a do tří let by měl být hotový projekt. Rozsáhlý pozemek patří ministerstvu obrany, bývalému nakladatelství Naše vojsko a několika soukromým firmám, které tu provozují sklady.
„Pokud k našemu záměru dojde, jsem pevně přesvědčen, že vlastníci budou s výstavbou souhlasit. A to jednoduše proto, že se jim to vyplatí,“ je přesvědčen starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

První studentský kampus…
Studentský kampus, který bude první v Praze, se podle plánů radnice objeví na západním okraji pozemků směrem do ulice Drnovská.
„Koleje na Strahově jsou nevyhovující a jediné, co se s nimi dá dělat, je zbourat je. Studenti by se přesunuli právě sem,“ řekl Chalupa.

Nápad na vytvoření nového bydlení pro studenty podporuje i rektor ČVUT Václav Havlíček.
„Přestože ubytovací kapacita zhruba odpovídá potřebám, kvalita je špatná. Na výstavbu ale nemáme peníze, musel by ji zaplatit jiný investor,“ poznamenal Havlíček. Pokud by výstavba kampusu měla jít na účet ČVUT, studenti zůstanou na Strahově. Nyní je jich tam ubytováno zhruba pět tisíc. Nápad podporují i studenti.
„Vznik plnohodnotného kampusu rozhodně uvítám. Určitě bude lepší mít knihovnu, bazén, obchody a hospody na jednom místě, než jet do bazénu do Hostivaře, do knihovny k Vltavě a při každé návštěvě hypermarketu sedat na autobus,“ řekl student Robert Hanes.

… a bydlení pro 18 tisíc lidí
Radnice Prahy 6 chce, aby vedle studentských kolejí v Ruzyni vznikly bytové domy, síť obchodů a nové náměstí.
„Každá čtvrť v Praze 6 má své centrum, tady není nic. Proto chceme náměstí,“ vysvětlil starosta Tomáš Chalupa.

Podle předběžné studie, kterou si radnice nechala vypracovat, by na novém území mohlo najít domov patnáct až osmnáct tisíc lidí.
„To je nejvyšší možný počet. Zřejmě jich ale bude méně,“ dodal starosta. Problémy by neměly být ani s dopravou. V západní části pozemku je totiž plánována nová stanice prodloužené trasy metra A Dědina. Z Evropské ulice bude v docházkové vzdálenosti tramvaj a nadále sem budou jezdit i autobusy MHD.

Jak se změní Ruzyně
Stavět se bude na pozemku mezi ulicemi Drnovská, U Prioru, U Silnice a Vlastina.
Východní okraj bude sloužit k výstavbě bytů, obchodů a kanceláří.
Uprostřed by mělo vzniknout nové náměstí, které se stane centrem nové čtvrti.
V západní části se objeví kampus a památník studentům, kteří tu byli v roce 1939 zastřeleni.
Vysokoškolský kampus bude první, který v Praze vznikne. Vejde se do něj několik tisíc studentů.
V nové čtvrti bude stanice metra A Dědina a bude možné sem přijet tramvají i autobusem.
Do konce roku bude vyhlášena urbanistická soutěž, projekt by měl vzniknout do roku 2010.
Do podoby nové čtvrti v Ruzyni budou moci mluvit i obyvatelé Prahy 6. Podněty mohou posílat na e-mailové adresy novaruzyne@praha6.cz  nebo starosta@praha6.cz.

převzato z MF Dnes, autor. A. Berný, 22.10. 2007

Výstavba metra A z Dejvic začne na přelomu 2009-2010
Prodloužení trasy A metra směrem k ruzyňskému letišti by se mělo začít stavět na přelomu let 2009 a 2010. Rada hl.města Prahy včera udělala další krok k výstavbě, když schválila koncept změny územního plánu.
Na ruzyňské letiště by lidé měli mít možnost jet metrem v roce 2018. Cílem změny územního plánu je celkové zlepšení kvality dopravní obsluhy severozápadní části Prahy, zpřístupnění ruzyňského letiště a zároveň motolské nemocnice.

Územní plán by měl být upraven do roka, společnost Metroprojekt již pracuje na dokumentaci pro schvalovací řízení. První etapa povede na Petřiny, nebo do Motola, a to ze stavebních i finančních důvodů. Cílem radních hlavního města je vybudovat celou stavbu. Na Dlouhé Míli by měl vzniknout autobusový terminál a záchytné parkoviště pro automobily. Podle radních to významně zlepší životní prostředí v šesté městské části, v části Prahy 5 a na okraji města. 

Prodloužení linky A bude stát odhadem 40 miliard korun. Cestující budou moci na trase dlouhé 14 kilometrů využívat stanice Červený Vrch, Veleslavín, Petřiny, Motol, Bílá Hora, Dědina, Dlouhá Míle a Letiště Ruzyně. Praha bude chtít na výstavbu příspěvek z Evropské unie. V tomto rozpočtovém období, do roku 2013, by mohl být asi sedm miliard korun.

Ne všichni ale výstavbu metra na letiště zcela podporují. Strana pro otevřenou společnost kvůli to podala podnět na protikorupční portál města. Efektivnější by bylo podle nich postavit železniční rychlodráhu. 

Zdroj: ČTK 17.10. 2007

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*