Zničený Průmyslový palác má být po požáru obnoven do roku 2010

Dostavba by měla být věrnou kopií zničené památky.

Průmyslový palác zničený nedávným požárem by měla obnovit Incheba z peněz z pojistky, a to do konce září roku 2010. Vyplývá to z návrhu dodatku k nájemní smlouvě na pronájem Výstaviště v Holešovicích se společností Incheba, který dnes schválila rada hlavního města Prahy. Podle dodatku by se Incheba zavázala použít veškeré peníze z pojistky za požár na opravu objektu a zbytek případně doplatila ze svého. O podpisu dodatku bude pražský magistrát s Inchebou teprve jednat.

„Pokud bude cena stavby vyšší než částka pojistného, uhradí navýšení Incheba ze svých peněz,“ uvádí se v tiskové zprávě radního Milana Richtra. Pokud bude investovaná částka nižší než pojistné, měla by Incheba zbytek peněz převést na Prahu. To co by musela investovat Incheba ze svého, mohla by si započíst do jedné miliardy korun, kterou se zavázala do areálu do roku 2015 vložit. V dodatku by se také Incheba zavázala, že tuto miliardu korun investuje do roku 2012.

Dostavba by měla být podle Richtra věrnou kopií zničené památky. Magistrát si chce ponechat možnost rozhodnout o konečné podobě budovy. V případě, že Incheba rekonstrukci do konce září 2010 nedokončí, podle dodatku převede zbývající peníze, případně celou částku, na hlavní město.

Richter chce, aby byl dodatek uzavřen do jednoho měsíce. Pokud Incheba nebude se změnou souhlasit, bude Richter prosazovat vypovězení smlouvy o pronájmu Výstaviště. A to i za cenu soudních sporů. „Nedovedu si představit, že by to nepodepsali,“ řekl Richter. Dodal, že na požadavku města není nic zvláštního, peníze z pojistky podle něj městu patří.

Radní také kritizoval samotnou smlouvu, která je podle něj téměř nevypověditelná. Je přesvědčen, že časem bude muset být přepracována.

Požár, který minulý čtvrtek zničil levé křídlo Průmyslového paláce na pražském Výstavišti, podle policie nejspíš způsobila technická závada. Oheň vznikl v jednom z výstavních stánků, který byl součástí veletrhu zubařské techniky Pragodent. Ve stánku prý byly hořlavé spreje určené k čištění zařízení zubařské ordinace, které v ohni explodovaly. Vyhořelo levé křídlo historické budovy, zůstala z něj jen část obvodových zdí.

Podle prvních odhadů oheň zničil majetek až za miliardu korun. Společnost Incheba v pátek uvedla, že celý areál Výstaviště pojistila částkou 2,5 miliardy korun.

Zdroj: Zpráva ČTK 21.10.2008

Související články:
Více informací o historii stavby i požáru naleznete v článku:
Průmyslový palác na pražském Výstavišti

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*