Zpracovatele nových zásad územního rozvoje vybere kraj asi v září

(ČTK) – Zpracovatele nových zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje vybere krajský úřad zřejmě po letních prázdninách. Rok od zrušení zásad Nejvyšším správním soudem nesmí na jihu Moravy stále vznikat stavby nadregionálního významu. Krajský úřad podal proti rozhodnutí ústavní stížnost, zároveň však pracuje na zadání nových zásad. ČTK to řekl krajský radní zodpovědný za územní plánování Antonín Tesařík. Zároveň kraj jedná se starosty dotčených obcí. Nový návrh zásad chce Tesařík představit radním i veřejnosti do konce příštího roku.


"Nyní směřujeme k výběru zpracovatele zásad územního rozvoje. Minulý týden rozhodla Rada kraje o uveřejnění předběžné zakázky na výběr zpracovatele,"
řekl Tesařík. Zástupci kraje objížděli v uplynulém roce dotčené obce a s jejich představiteli diskutovali o největších problémech zásad územního rozvoje. Námitky proti zásadám vzneslo 52 obcí, nejčastěji těch, které leží poblíž zamýšlených silničních tahů a dalších velkých staveb. "Dohodli jsme se s některými starosty na vypracování studií, které by měly zpřesnit jednotlivé varianty," podotkl Tesařík.

Zadání nových zásad schválilo krajské zastupitelstvo v únoru. V rozsudku Nejvyššího správního soudu směřovaly výtky například na nedostatečné posouzení takzvaných kumulativních vlivů staveb, tedy ovlivnění životního prostředí. "Tomu se nyní chceme vyhnout a budeme posuzovat znovu všechny varianty," podotkl Tesařík.

Zásady územního rozvoje měl Jihomoravský kraj od září 2011, v létě 2012 je zrušil Nejvyšší správní soud. Na nových zásadách spolupracuje kraj také s městem Brnem, které rovněž pracuje na svém územním plánování. Nyní museli představitelé města kvůli chybějícím krajským zásadám některé práce pozastavit. "Mezi krajem a městem Brnem byla nedávno dohodnuta společná koordinace postupů a časová synchronizace," uvedl radní.

Příští rok chce Tesařík plán prodiskutovat i s veřejností tak, aby jej na konci roku 2014 mohl předložit radním Jihomoravského kraje. Situaci by však mohl změnit Ústavní soud, pokud by kraj se stížností uspěl. Kdy soudci rozhodnou, však nelze odhadnout.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*