Zvonařka

Ústřední autobusové nádraží v Brně prošlo zásadní rekonstrukcí. Stojí za ní ateliér Chybik+Kristof, který opravu spoluinicioval. Provoz nádraží se už obnovil, pracovat se ještě bude na předprostoru nové výpravní haly. Kromě ní se Zvonařka dočkala moderního osvětlení, logického číslování nástupišť nebo světlého nátěru konstrukce jejich zastřešení. Zvonařku v úterý 2. března 2021 slavnostně otevřela primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Učinit z autobusového nádraží funkční a přívětivý veřejný prostor a zároveň zachovat podstatu brutalistní architektury z 80. let minulého století – to byly cíle, které si před modernizací Zvonařky vytyčili architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof. Oba se podařilo splnit. S plány na rekonstrukci autobusového nádraží oslovili majitele a vedení města, práce začaly v roce 2017.

Zvonařka se směrem k centru města otevírá výpravní halou, jejíž organický tvar překlenuje zázemí od prodeje jízdenek a čekárny až po občerstvení a toalety. Hala stojí na severním okraji nádraží v poloze zrušeného nástupiště a stánků. Je pohodlně přístupná od galerie Vaňkovka i od plánované zastávky MHD. „Budovu jsme tvarovali tak, aby naváděla cestující dovnitř. Její výrazná červená střecha volně přechází ve veřejný prostor nádraží. Právě z pozice haly také vyplynulo nové číslování nástupišť – první je teď přímo u ní,“ vysvětluje architekt Ondřej Chybík.

Všechna nástupiště propojuje bezbariérový chodník, aby cestující nemuseli nádraží obcházet jako tomu bylo doposud. Orientaci jim usnadňuje nový informační systém a obrazovky. Ocelová konstrukce zastřešení dostala světlý nátěr. Celý prostor opticky zvyšuje nové osvětlení, jehož intenzita reaguje na denní světlo a šetří elektřinu. Přibyl také výtah na střechu, kde je nyní 53 parkovacích míst P+R. Dosud na střeše parkovaly pouze autobusy. Kapacitu pro stovku autobusů se přitom podařilo zachovat. V areálu nádraží cestující najdou také stojany na kola.

„Jedná se o dopravní stavbu, která je klíčová pro Brno i pro celý region. Velké uznání si zaslouží návrh i provedení rekonstrukce – objekt neztratil nic ze své autentičnosti, a přitom získal moderní tvář. Za město mohu slíbit úpravy veřejného prostoru v okolí nádraží,“ říká primátorka města Brna Markéta Vaňková.
V částečném provozu začalo nádraží fungovat už v prosinci 2020, od začátku letošního roku se postupně obnovoval plný provoz. Slavnostní otevření se odkládalo kvůli pandemii Covid-19.

Tisková zpráva

Autoři: Ondřej Chybík, Michal Krištof, Ondřej Švancara, Ingrid Spáčilová, Adam Jung, Kryštof Foltýn, Martin Holý, Laura Emilija Druktenytė

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*