Depozitáře karlovarské krajské knihovny

Depozitáře karlovarské krajské knihovny

(4. 12. 2019) Stavba podle projektu arch. Miroslava Míky byla zahájena

 
 
 
 

Depozitáře karlovarské krajské knihovny

(ČTK) – V Karlových Varech začala stavba nového depozitáře krajské knihovny. Vyroste v sousedství hlavní budovy a stát bude 143 milionů korun. Kraj na stavbu, která má trvat 15 měsíců získal dotaci, řekla v pondělí 2. prosince novinářům při zahájení stavby hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

"Výběrové řízení se protáhlo kvůli tomu, že v prvním kole jsme soutěž vyhlásili s nepřekročitelnou cenou, ale nakonec se nikdo nepřihlásil. Druhé kolo jsme tak vyhlásili s cenou předpokládanou, přesto se přihlásila pouze jedna firma a s cenou vyšší," uvedla Mračková Vildumetzová. Dodala, že navýšení ceny museli schválit zastupitelé. Dodavatelem stavby bude společnost Metrostav.

Krajská knihovna stojí v areálu krajských institucí už 15 let. Podle ředitele knihovny Vratislava Emlera nestačila, protože knihovna musí ze zákona archivovat všechny časopisy a publikace, které v kraji vyjdou.

"My jsme si vzali roční průměr a spočítali jsme si to na centimetry a na metry, kolik vlastně potřebujeme místa. A s novým depozitářem vydržíme minimálně 20 let,"
řekl Emler.

Podle projektu architekta Miroslava Míky bude nová budova stát na místě dnešního parkoviště vedle budovy C krajského úřadu. S knihovnou bude spojena krčkem mezi okny prvního a druhého podlaží budovy C. Krčky pak podepřou podpěry, které budou vypadat jako hřbety knih.

V prvním nadzemním podlaží bude technické zázemí objektu, serverovna, místnost pro vzduchotechniku, sklady periodik, knihovních a oběžných fondů, administrativní prostory a chybět nebude badatelna pro veřejnost se samostatným vstupem.

Krajská knihovna Karlovy Vary sídlí v objektu bývalé vojenské jídelny, která prošla nákladnou rekonstrukcí v roce 2005. Knihovní fond v současné době obsahuje 369.876 knihovních jednotek, z toho ve volném výběru jich je 127.383. Roční přírůstek činí víc než 12.000 knihovních jednotek. Do knihovny loni přišlo přes 250.000 lidí, půjčili si na 378.667 knih a časopisů.

Doplněno Stavbaweb:

Projekt depozitáře Krajské knihovny najdete ZDE.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz