Depozitáře karlovarské krajské knihovny

Depozitáře karlovarské krajské knihovny

(4. 12. 2019) Stavba podle projektu arch. Miroslava Míky byla zahájena

 
 
 
 

Depozitáře karlovarské krajské knihovny

(ČTK) – V Karlových Varech začala stavba nového depozitáře krajské knihovny. Vyroste v sousedství hlavní budovy a stát bude 143 milionů korun. Kraj na stavbu, která má trvat 15 měsíců získal dotaci, řekla v pondělí 2. prosince novinářům při zahájení stavby hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

"Výběrové řízení se protáhlo kvůli tomu, že v prvním kole jsme soutěž vyhlásili s nepřekročitelnou cenou, ale nakonec se nikdo nepřihlásil. Druhé kolo jsme tak vyhlásili s cenou předpokládanou, přesto se přihlásila pouze jedna firma a s cenou vyšší," uvedla Mračková Vildumetzová. Dodala, že navýšení ceny museli schválit zastupitelé. Dodavatelem stavby bude společnost Metrostav.

Krajská knihovna stojí v areálu krajských institucí už 15 let. Podle ředitele knihovny Vratislava Emlera nestačila, protože knihovna musí ze zákona archivovat všechny časopisy a publikace, které v kraji vyjdou.

"My jsme si vzali roční průměr a spočítali jsme si to na centimetry a na metry, kolik vlastně potřebujeme místa. A s novým depozitářem vydržíme minimálně 20 let,"
řekl Emler.

Podle projektu architekta Miroslava Míky bude nová budova stát na místě dnešního parkoviště vedle budovy C krajského úřadu. S knihovnou bude spojena krčkem mezi okny prvního a druhého podlaží budovy C. Krčky pak podepřou podpěry, které budou vypadat jako hřbety knih.

V prvním nadzemním podlaží bude technické zázemí objektu, serverovna, místnost pro vzduchotechniku, sklady periodik, knihovních a oběžných fondů, administrativní prostory a chybět nebude badatelna pro veřejnost se samostatným vstupem.

Krajská knihovna Karlovy Vary sídlí v objektu bývalé vojenské jídelny, která prošla nákladnou rekonstrukcí v roce 2005. Knihovní fond v současné době obsahuje 369.876 knihovních jednotek, z toho ve volném výběru jich je 127.383. Roční přírůstek činí víc než 12.000 knihovních jednotek. Do knihovny loni přišlo přes 250.000 lidí, půjčili si na 378.667 knih a časopisů.

Doplněno Stavbaweb:

Projekt depozitáře Krajské knihovny najdete ZDE.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.