Designblok 2023

Designblok 2023

(21. 9. 2023) Designu neutečeš! Největší středoevropská přehlídka designu.

   
 
 
 
 

Designblok 2023

Jubilejní ročník Designbloku, pražského mezinárodního festivalu designu, proběhne od 4. do 8. října 2023 na třech výstavních lokacích: ve Veletržním paláci Národní galerie Praha, v areálu Pražského hradu a Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Pětadvacáté výročí oslaví festival návratem k motivu zajíce s podtitulem „Designu neutečeš!“ a tématem Cesta. 

Hlavní výstava 25. ročníku, nazvaná Designblok Cosmos s podtitulem Intergalaktická krása českého designu, se návštěvníkům přestaví na Pražském hradě. V Královské zahradě budou moci proniknout do mikrokosmu deseti špičkových českých designérů a jejich unikátních autorských děl pojatých jako osobní manifesty. Mezinárodní přesah má další projekt, který bude k vidění v Míčovně, úspěšná výstava Moravské galerie v Brně a Designbloku Made by Fire, která na jaře debutovala na prestižním Milano Design Weeku. Obě výstavy bude možné zhlédnout od 3. do 15. října 2023.
Výstavní prostory Veletržního paláce nabídnou novinky českého i mezinárodního designu v tradičních formátech Superstudia, prezentujícího firmy a značky, a Openstudia určeného pro designéry, designérská studia, studenty a nezávislé tvůrce. Do Velké dvorany paláce bude umístěna Respekt stage, na níž se budou denně odehrávat přednášky, mezioborové diskuze a další doprovodný program s celospolečenským přesahem. Ve spolupráci se sítí EUNIC Cluster ČR se uskuteční desátý ročník mezinárodní soutěže Diploma Selection, určené pro absolventy oborů produktového a módního designu. 
V Uměleckoprůmyslovém museu naváže na úspěch loňských ročníků výstava rodinných firem a výrobců s názvem Rodinné stříbro a premiérově se představí výstavní projekt High Craft. Kurátorský výběr seznámí s výběrem předních českých designérů a studií, která ve své tvorbě umně kombinují tradiční řemesla, inovativní přístupy i nejvyšší estetické standardy.
Designblok se již pětadvacet let věnuje rozvoji české designové scény, spolupracuje s renomovanými designéry, podporuje mladé autory, propojuje tvůrce a průmysl, šíří osvětu mezi širokou veřejností a reprezentuje český design v zahraničí. To vše se promítlo do exteriérové výstavy Designblok Cosmos – kosmické kapsle, která ve formě pojízdné galerie skrývá deset originálních skleněných děl od deseti špičkových českých designérů. Kurátorský výběr Jany Zielinski a Jiřího Macka uvede autory, kteří jsou s festivalem pevně spjati – Jakuba Berdycha Karpelise, studio DECHEM, Lucii Koldovou, Václava Mlynáře, Lukáše Nováka, Jiřího Pelcla, Ronyho Plesla, Tadeáše Podrackého, Maxima Velčovského a Jana Plecháče, který je zároveň autorem inovativního architektonického řešení. Pro výstavu byl na míru upraven návěs nákladního automobilu, který se po zaparkování na požadované lokaci rozloží na výstavní plochu o velikosti 65 m2. Interiér pokrývají zrcadla, exteriér je zahalen do stříbrného reflexního pláště. 
Spojovacím článkem vystavených děl je použitý materiál, kterým je pro Česko tak tradiční sklo. Originální objekty pracují s luminiscencí a reprezentují nejen svobodný přístup autorů k tvorbě a materiálu, ale také zcela rozdílné technologie výroby, tradice, know-how českých továren a manufaktur, řemeslo i nejnovější přístupy a experimenty. Umístění výstavy v areálu Pražského hradu umožnila záštita prezidenta Petra Pavla a partnerství Správy Pražského hradu. Premiéra na Designbloku odstartuje světové turné, které bude šířit dobré jméno českého designu. První zahraniční zastávkou projektu bude prestižní Milano Design Week v roce 2024. Výstavu Designblok Cosmos doplní obsáhlý katalog s fotografiemi od Václava Jiráska, který je další vrstvou projektu. 

Lístky a podrobné informace zde.

Tiskové zprávy, upraveno a kráceno

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz