Dialogy: Kamiel Klaasse a Adam Gebrian

Dialogy: Kamiel Klaasse a Adam Gebrian

(22. 11. 2022) Přednáška zakončí 1. prosince cyklus Dialogy spolku KRUH

   
 
 
 
 

Dialogy: Kamiel Klaasse a Adam Gebrian

Spolek KRUH uzavírá dvouletý cyklus přednášek s názvem Dialogy, a to prosincovým setkáním dvou významných osobností oboru architektury. Kamiel Klaasse – nizozemský architekt a zakladatel studia NL Architects, si k rozhovoru vybral českého propagátora architektury Adama Gebriana. Netradiční večer s názvem Let It Pop se uskuteční ve čtvrtek 1. prosince od 19h30 v Centru architektury a městského plánování – CAMP.

Jak má vypadat architektura, ve které mohou praskat naše sociální bubliny? Přednáškový večer s názvem Let It Pop se zaměří na tvorbu prostorů, které umožňují setkávání různých generací lidí s odlišnými potřebami a zájmy. Poslední událost z cyklu Dialogy nebude rozhovorem pouze samotných přednášejících, ale také jejich diváků.

„Kamiel Klaasse vystoupil v Praze již v roce 2011 a jeho přednáška byla pro zdejší prostředí velmi inspirativní. Představoval tehdy své projekty, které přitáhly pozornost svou jinakostí, hravostí a propojováním různých funkcí. Příkladem byla nová stavba výměníkové stanice WOS 8, na níž umístili horolezeckou stěnu a začlenil ji tak do fungování města. Sport považuje za koření městského života. Co je pro něj v současnosti důležité a proč navrhuje stavby jako mix různých funkcí, se dozvíme v dialogu s Adamem Gebrianem,” říká k poslední letošní přednášce spolku Kruh jeho zakladatelka a dramaturgyně přednášek Marcela Steinbachová.

Kamiel Klaasse je jedním ze zakládajících členů ateliéru NL Architects, který vznikl v Amsterdamu v roce 1997. Dnes má kancelář mezinárodní složení a těší se pověsti inovativní kanceláře. Projekty z dílny NL s vtipem a zároveň citlivě řeší problémy nejen architektury samotné, ale i městského života, bydlení i využívání energetických zdrojů. NL Architects mimo jiné vyhráli v roce 2017 prestižní evropské ocenění Mies van der Rohe Awards za renovaci bytového komplexu poválečné výstavby The Kleiburg apartment building poblíž Amsterdamu. Mezi známé projekty patří Basketbar v Utrechtu, multifunkční centra Forum Groningen a Crossoverzaal, škola De Vonk v Belgii či rotterdamská sportovní hala Varkenoord. U nás byla jejich práce oceněna v soutěži na Černou louku v Ostravě v roce 2010. Kromě navrhování domů se věnují plánování.

Adam Gebrian vystudoval architekturu na TUL v Liberci a postgraduální program SCIFI na SCI-Arc v Los Angeles. Zkušenosti čerpal z řady evropských metropolí. Již jako student se začal věnovat osvětě a propagaci architektury mezi širokou veřejností i teoretické a kritické práci. V roce 2015 získal ocenění Architekt roku. Jeho mediální činnost zahrnuje odborné články, publikace, ale i divácky oblíbené rádiové a televizní pořady. Ze svých krátkodobých pobytů v Barceloně, Lisabonu a USA napsal tři knihy, které zprostředkovávají čtenářům jeho zkušenosti a dojmy ze známých i neznámých míst. Stejně jako v jiných svých aktivitách sdílí v těchto knihách svou schopnost pozorovat a vnímat okolí, ve kterém se nacházíme. 

Dialog nizozemského architekta Kamila Klaasseho s českým propagátorem architektury Adamem Gebrianem se uskuteční ve čtvrtek 1. prosince 2022 od 19h30 v Centru architektury a městského plánování. Vstupenky na akci lze zakoupit v síti GoOut. Přednáška bude probíhat v anglickém jazyce. 

Tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz