Divadelní terasy Plzeň

Divadelní terasy Plzeň

Plzeň

(9. 6. 2015) Město začátkem června slavnostně otevřelo upravené terasy v okolí divadla J. K. Tyla

   
 
 
 
 

Divadelní terasy Plzeň

Město Plzeň má nově zrekonstruovanou jihozápadní část sadového okruhu ve svém historickém jádru. Okolí divadla J. K. Tyla je nyní více prosvětlené, nabízí lepší možnosti k posezení, odpočinku. Úpravy, které trvaly od loňského března do letošního dubna, stály 43,4 milionu korun včetně DPH. Město na stavbu získalo evropskou dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad, tvoří 85 procent z celkových uznatelných nákladů.

„Jde o další důležitou lokalitu v centru, která se stává přívětivější. Nedávno se nám podařilo významným způsobem upravit oblast U Zvonu, teď se k ní přidávají i divadelní terasy,“ uvedl primátor města Martin Zrzavecký.    

Podle náměstka primátora Petra Náhlíka, který má na starost oblast dopravy a životního prostředí, jde o významnou stavbu, která nejen zlepšila prostředí v centru, ale ovlivňuje také mobilitu. „Jsem rád, že při rekonstrukci dostala další prostor zeleň. Občané Plzně, ale i další návštěvníci oceňují také změnu dopravního značení, která vedla ke zklidnění další části centrálního sadového okruhu, kde nyní dostali chodci přednost před automobily,“ řekl Petr Náhlík.

Hlavní myšlenkou projektu bylo prosvětlit veřejný prostor v blízkosti divadla a navrátit tuto část sadového okruhu do sadů. K tomu podle Správy veřejného statku města Plzně, jež projekt realizovala, přispívají zejména výsadby stromů a úprava zelených ploch s květinovými záhony. Součástí stavby bylo množství přeložek podzemních inženýrských sítí, díky nimž mohlo být vysazeno stromořadí podél Klatovské, hlavní komunikační tepny oblasti. „Jedná se celkem o 17 kusů alejových stromů, konkrétně jasanů, jeřábů a buku, a dále také přibyl jeden velký keř magnolie,“ uvedla Irena Tolarová ze Správy veřejného statku města Plzně. Nově upravené travnaté plochy jsou, stejně jako jiné trávníky sadového okruhu, opatřeny automatickou závlahou. Na květinových záhonech budou dvakrát ročně obměňovány výsadby květin (jarní cibuloviny a letničky) obdobně jako v navazujících Smetanových sadech.

V okolí divadla byl umístěn nový mobiliář, tedy lavičky, odpadkové koše, stojan na kola. V podnoži

severní terasy divadla, což je přístavba Divadla J. K. Tyla z let 1982 až 1985, se nově nachází předprodej vstupenek a klientské centrum, vybavení interiéru bylo v režii divadla. Pobytová terasa získala nový povrch a obklad stěn, sloužit má příležitostným kulturním událostem, jako jsou výstavy a podobně.

Dominantním prvkem nově upravené lokality se stal zhruba devět metrů vysoký památník generála Pattona, jenž byl oficiálně odhalen 1. května při Slavnostech svobody. Jde o akci Odboru investic Magistrátu města Plzně, součástí stavby bylo také přivedení osvětlení a dlažba kolem objektu. Památník legendárnímu vojevůdci a generálu 3. americké armády navrhli sochař Lubomír Čermák a architekti Tomáš Beneš a Václav Zůna.
tisková zpráva

Doplněno Stavbaweb:

Projekt najdete na stránkách autorů úprav okolí divadla J. K. Tyla - atelieru ARCHITEKTI KRÁL.
Popis projektu úprav včetně vizualizací najdete i na stránkách Správy veřejného statku města Plzně - ZDE.


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

 
 
 
 
49.7384314
13.3736371
Divadelní terasy Plzeň

Divadelní terasy Plzeň
Plzeň

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz