(ČTK) – Národní kulturní památku Důl Hlubina v ostravských Dolních Vítkovicích čeká rozsáhlá rekonstrukce. Za 192 milionů z bývalého černouhelného dolu vznikne výchovné, vzdělávací a také kulturně společenské centrum určené i pro aktivity neziskového charakteru. První návštěvníky přivítá takto upravený důl na začátku roku 2015. ČTK to řekla mluvčí projektu Eva Kijonková. Peníze na rozsáhlou obnovu areálu přímo sousedícího s například již zpřístupněnou vysokou pecí, z níž je dnes vyhlídková věž, získalo Sdružení Dolní oblast Vítkovice, ve spolupráci se sdružením Hlásím se k továrně. Z celkové sumy uvolní evropské fondy 85 procent, zbývající část pak stát.
"Revitalizace promění stávající objekty v netradiční vzdělávací ateliéry, klubovny, zkušebny, místnosti pro výuku, prezentační prostory nebo sály. Ty se stanou součástí městské a regionální vzdělávací infrastruktury. Fungovat budou symbolicky jako kdysi v nepřetržitém třísměnném provozu," vysvětlila záměr mluvčí.
Konkrétně se stavební práce dotknou budovy starých koupelen, kompresorovny, těžní věže, trafostanice, jídelny a skladu materiálně – technického zabezpečení. "Všechny památkově chráněné objekty zrekonstruujeme, připojíme na technické sítě i dopravní infrastrukturu a vylepšíme také okolní plochy, aby z nich vznikla zcela přirozená veřejná prostranství," doplnil člen předsednictva sdružení Dolní oblast Vítkovice Rodan Broskevič.
Celá Dolní oblast Vítkovic v posledních letech prochází velkou obnovou. Z průmyslového areálu se stává moderní zábavní a vzdělávací čtvrť. Bývalá vysoká pec, kde se tavilo železo, od loňského jara slouží jako naučná stezka a vyhlídková věž. Z VI. energetické ústředny vzniklo také loni interaktivní muzeum průmyslu a z bývalého plynojemu je nyní multifunkční aula. Právě na tyto objekty má být bývalý důl po obnově napojen.
Areál by měl sloužit především k výuce technických, a tentokrát i humanitních oborů netradičním způsobem a v neobvyklém prostředí. Kromě seminářů by se v prostorách měly ale konat i neziskové akce, festivaly, koncerty či například výstavy. "Celková dramaturgie bude zaměřena na neziskové a nové aktivity rozvíjející místní nezávislou kulturu," vysvětlil projektový specialista ze sdružení Dolní oblast Vítkovice Karel Malík.
V současnosti se začíná s přípravou stavby, vybírá se její zhotovitel a technický dozor. Stavba pak odstartuje s největší pravděpodobností v dubnu. Důl Hlubina vznikl na pomezí Moravské Ostravy a Vítkovic v roce 1852. V té době se prudce rozvíjely hutě, výroba železa a rovněž těžba uhlí. Areál kromě samotného dolu zahrnoval i úpravnu, výrobu koksu a zařízení k výrobě surového železa. Poslední vozík s uhlím vyjel z Hlubiny na povrch 30. 6. 1992. Za dobu svého provozu bylo na dole vytěženo přes 47 milionů tun uhlí.
Doplněno Stavbaweb:
Důl Hlubina (Tiefbauschacht) byl založen roku 1852 S. M. Rothschildem. Dne 16. 11. 1931 k němu byl připojen důl Šalomoun, který se opět osamostatnil roku 1939. Původní název dolu byl 17. 7. 1946 změněn na Důl Bohumil Laušman, v únoru 1949 se vrátil k původnímu názvu Hlubina. 1. 1. 1958 byl k dolu Hlubina připojen důl Generál Jeremenko. Dne 1. 7. 1987 byly důly Hlubina a Ostrava sloučeny do jednoho podniku Důl Ostrava se samostatnými provozy.
Důlní pole mělo rozlohu 382 ha, otevřeno bylo třemi jámami do hloubky 1200 m na 12. patro. Těžba byla zastavena 30. 6. 1991 a jámy byly zasypány.
Více informací o historii dolu Hlubina včetně fotogalerie naleznete zde.
Virtuálně si důl Hlubina můžete prohlédnout zde.
Na stránkách hornického klubu nalezente Vizualizace Národní kulturní památky – Dolu Hlubina – zde.
www.dolnioblastvitkovice.cz
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,