Dům Jednička

Dům Jednička

Na Lůčky, Slavkov, okres Opava

(9. 5. 2018) Atelier 38

   
 
 
 
 

Dům Jednička

Rozrůstající se, nikoliv zahušťující se vesnice. Každá ves, jiný pes. A že té snahy úřednické po zachování jednotného vesnického charakteru bylo! Je dobrá ta rezignace – jaké to překvapení, ty objemy a formy bizarní, co se do regulativů dokážou navléci...
A tak si vymýšlíme po svém. Pozemek je přístupný od jihu, na severu je ochranné pásmo vysokého napětí. Na uliční čáru je umístěné kryté stání se skladem, opticky chránicí osluněnou část zahrady od prostoru veřejného. Dům je umístěný na hranici ochranného pásma, doprostřed pozemku. Po odsunutí prosklených stěn se stává přístřeškem v zahradě. Terasy má z obou stran. Tak, aby se daly dle nálady a dle denního a ročního období využívat a kontakt s exteriérem byl maximální. I ptáci prolétávají... Ložnicová část je z jižní strany konzolovitě předsunutá, aby stínila prosklený spodek v létě. Naopak v zimě dopadá sluníčko hluboko do dispozice. Pasivními prostředky k pasivitě. A ještě je tu to „vesnické" podkroví, do kterého se po vertikále otevírají dětské pokoje skrze galerii.
Dům je postavený z cihel, vytápí ho podlahové topení s plynovým kondenzačním kotlem. Říkáme mu dům „jednička", kvůli profilu.

Autorská zpráva
Foto: Roman Polášek


Autor: ATELIER 38 s.r.o. – Tomáš Bindr, stavební část Martin Heider
Zastavěná plocha: 90 m2
Užitná plocha: 138 m2
Obytná plocha: 67 m2
Obestavěný prostor: 660 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

9. 5. 2018 14:54:15. Re: Dům Jednička. Jadran

 
 
 
 

9. 5. 2018 14:54:15. Re: Dům Jednička. Jadran

  Co k tomu dodat, Nádherná ukázka zdařilé moderní architektury....čistota a jednoduchost se zdařilým vnitřním uspořádáním. Škoda že takovéhla stavby se na architekturu roku a podobné soutěže nenominují.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz