Dům Kaštan

Dům Kaštan

Štramberk

(13. 11. 2018) Valarch

   
 
 
 
 

Dům Kaštan

Dům je prvotinou našeho ateliéru. Jeho tvar a umístění silně definoval malý pozemek v bývalé zahrádkářské kolonii na pomezí Kopřivnice a Štramberka. Orientace a malá plocha zahrady společně s mohutným kaštanem jasně určily celkovou atmosféru. Vlastně jde o parafrázi k vyloupnutí kaštanu z ostnaté slupky. Náš Kaštan vyrostl v zarostlé zelené zahradě, kdy surové neošetřené dřevo v kombinaci s opalovaným kartáčovaným obkladem odkazuje na statný strom na pozemku.
Samotný dům se skládá ze dvou objemů, obytného a technického. Vše propojuje střecha, která částečně kryje terasu se vstupem a zároveň tvoří stání pro dvě auta. Zastřešený vstupní předprostor má několik funkcí. Primárně tvoří chráněný vstup do domu i jeho technické části, dále slouží jako dřevník a v neposlední řadě je to malá odpočinková terasa na kafe.
Nad zádveřím a kuchyní je půlpatro pro hosty, propojené s hlavním obytným prostorem a jídelnou. Celá tato část je otevřena až do krovu, který je z východní strany velkoryse prosklený, zejména kvůli rannímu slunci a také výhledu na Štramberskou Trúbu. Malá chodba propojuje hlavní obytný prostor s ložnicí a šatnou. Na protější stěně je vstup do dětského pokoje. Má opět spací půlpatro, které mu dává pocit velkorysého prostoru na malé ploše.

Konstrukčně se jedná o rámovou dřevostavbu s vloženým ocelovým skeletem. Založena je na železobetonových pasech, dutina pod podlahou tvoří přístupný instalační prostor tzv. crawl space. Veškeré materiály byly v maximální možné míře použity z lokálních zdrojů.
Celý dům je kompaktní, bez zbytečných příkras a okolků. Jednoduchý odkaz na původní valašskou architekturu postavenou z místních zdrojů, přírodních materiálů a v maximální možné míře soběstačný. Prostě valašská architektura 21. století.

Autorská zpráva
Foto: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice


 

Autor: Valarch – Ing. arch. Tomáš Jalůvka, Ing. arch. Lenka Jalůvková; spoluautor Bc. Tomáš Kašík
Rozloha: zastavěná plocha 78 m2, užitná plocha 148 m2
Náklady: 3,5 mil Kč


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz