Dům LO
Chřiby, Dlouhá Řeka
(12. 5. 2021) Lina Bellovičová
Dům LO
Ondřej miluje lesy a přírodu, je to samorost a dokud
neměl děti, byl novodobým nomádem. Měl pozemek uprostřed lesů a přál si mít
svoji chatu, do té doby žil střídavě ve městě a na jaro se vždy stěhoval na chatu
svých rodičů. Podmínkou bylo, aby dům byl v co největším kontaktu s přírodou,
aby byl ekologický, a aby v něm byla fotokomora, kde rád tráví zimní večery.
Po procesu formování zadání přišel moment rozhodování o materiálu. Klient si během pár minut udělal jasno, rozhodl se pro konopný beton. Pro mě to byla obrovská výzva, s tímto materiálem nejsou v České republice zkušenosti. Naučená švýcarsko-japonská preciznost trpěla, byl to boj a pro mě další skvělá škola. Zároveň mě materiál fascinoval svými vlastnostmi, dlouholetou historií, možností vrstvení i tím, že si takový dům může člověk postavit sám. Materiál mnoho let petrifikuje a odčerpává ze vzduchu oxid uhličitý. Má výborné izolační schopnosti, je recyklovatelný, odolný vůči škůdcům, ohni i plísním. Stavba je difuzně otevřená.
Dům LO je koncipován jako dva perforované kameny, mezi nimiž vzniká volný prostor. Vše je ukryto pod deskou. Kolem obytné místnosti jsou dvě ložnice s koupelnou a vstup do domu. V obytném prostoru se okna zasouvají do předstěny tak, aby se bezbariérově propojil interiér a exteriér.
Dům je podsklepený. V suterénu, do něhož se vchází odsunovací terasou, se nachází technická místnost, společenská místnost, fotokomora a sklad. Klient chtěl trávit venku co nejvíce času i za deště, proto má dům terasu schovanou pod střechou po celém obvodu. Střecha je přikryta zeleným kobercem, aby stavba co nejlépe splývala s přírodou, a zároveň byla izolována. Dům je navržen tak, abychom maximálně využili jeho prostor a aby co nejméně narušoval přírodu svojí přítomností, postupem času sroste s okolím. Bude sloužit jako rodinný dům, později jako chata a nakonec jako dům pro dva seniory.
Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice
Užitná plocha: 160 m2
Plocha pozemku: 20 000 m2
Základní informace o objektu
Kategorie
Novostavby
Dokončení
2018
Dům LO
Chřiby, Dlouhá Řeka
Komentáře ke článku
12. 5. 2021 14:38:36. Re: Dům LO. Ted
12. 5. 2021 15:56:06. Re: Dům LO. Ina
12. 5. 2021 19:10:56. Re: Re: Dům LO. Jitka
12. 5. 2021 16:20:45. Re: Dům LO. arch
2. 6. 2021 14:17:49. Re: Dům LO. BlueBoss
2. 6. 2021 14:17:52. Re: Dům LO. BlueBoss
2. 6. 2021 14:17:53. Re: Dům LO. BlueBoss
Dům je hezkej, ale zajímaly by mě okolnosti, jak je v dnešní době možné legálně postavit toto ve volné krajině... |
Mám stejný dotaz? |
Skutečně legálně jen když tam již dřív něco stálo a pozemek byl v katastru vedený jako zastavěná plocha. No a nebo to nazvete salaší, řeknete, že budete chovat ovce, a požádáte o stavbu podle nechvalně proslulého §18 odst. 5 stavebního zákona. Když nenarazíte na podmínky v územním plánu, tak to může projít. |
Bomba! Skvely dum |
Paráda. O použitém materiálu bych se rád dozvěděl víc. Provedení vypadá luxusně. Obdiv si zaslouží klient i projektant. À propos kdo to vlastně je??? |
Paráda. O použitém materiálu bych se rád dozvěděl víc. Provedení vypadá luxusně. Obdiv si zaslouží klient i projektant. À propos kdo to vlastně je??? |
Paráda. O použitém materiálu bych se rád dozvěděl víc. Provedení vypadá luxusně. Obdiv si zaslouží klient i projektant. À propos kdo to vlastně je??? |
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

5. 6. 2023 16:30:04
Re: Rodinný dům v Mníšku pod Brdy
Dobrý den, někde jsem četl, že parapety musí být vysoké 90 cm. V podkroví ale určitě tak vysoký není. Jak je možné, že to takto architekti nevědí a že to stavební úřad zkolaudoval?
31. 5. 2023 19:54:12
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
Mně by se nejvíc líbil návrh týmu 15. Fasáda svou tektonikou i barevností perfektně zapadá mezi původní stavby a přitom je nekopíruje. Navíc krásně otevírá "vnitrobloky", které jsou vlastně náměstími. Tým 11 má na první pohled velmi atraktivní fasádu se zámecky působícími vstupními oblouky, ale právě ty ve mě vyvolávají spíš pocit "tady už je to naše", než "pojď dál". A stejné je to u průchodů do vnitrobloků - nejsou to ulice.
31. 5. 2023 19:33:03
Re: Studenti architektury představí vizi Česka na výstavě CZ2
Studentská představa, že cyklistika plnohodnotně nahradí automobilovou dopravu, je naivní. Na kole nerozvezete děti do škol, nepřivezete nákup, nedojedete čistý v každém počasí. A to ještě nemluvím o rychlosti, která je zejména mimo centra měst nesrovnatelná.
31. 5. 2023 07:18:08
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
... ilustrační foto ?
30. 5. 2023 14:49:13
Re: Byt výtvarnice a architekta
Byt je krásně rozvolněný, nicméně stále nechápu, jak je možné, že zde není dodržena norma ohledně nepřípustnosti přímého vstupu z kuchyně / obytné místnosti na WC. Tento precedens mne trápí, protože pokud projekt byl předložen na stavební úřad a vyjádřila se němu i Hygienická stanice, pak něco není v pořádku.....
25. 5. 2023 19:47:02
Re: Rozšíření kanceláří Price f(x)
Zaujaly mě ty "černě přestříkané technologické rozvody". Jaké technologie se tím myslí? Copak nemají rozvody podle druhu média z bezpečnostních důvodů svou předepsanou barvu?
25. 5. 2023 18:31:36
Re: Rezidence nad zatopeným lomem
Nádhera.
8. 5. 2023 18:56:36
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Proč ve většině nových dispozic architekti ignorují požadavek, aby WC nebylo přímo přístupné z prostoru pro přípravu a konzumaci jídel? Jinak hezké, hlavně jak je to barevné.
5. 5. 2023 11:38:19
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Vypadá to úžasně! Mohu se k Vám pozvat na kávu a prohlídku rekonstruovaného bytu? Moc děkuji a těším se Karel Klátil 777979743 karel.klatil@flexibau.cz
27. 4. 2023 20:00:04
Re: Rekonstrukce stodoly v Pošumaví
Tak tohle se mi opravdu líbí. Taková obytná/neobytná stodola/nestodola. Paráda.
27. 4. 2023 19:15:46
Re: Re: Rozhledna Vysoké Pole.
Tak zkuste žít v jeskyni. A běda, jestli někde vyšlapete pěšinku.
27. 4. 2023 19:08:53
Re: Zlínská zrcadla
Pěkné instalace pro lidi, ale kolik ptáků už se o ta zrcadla zabilo? Nebo je ten povrch pro ptáky nějak zviditelněn?
24. 4. 2023 11:27:21
Re: Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další...
...stejně jako kdysi nepotřebovala Praha Národní divadlo... Stavby pro kulturu de facto nejsou zapotřebí nikdy, člověk se obrazů nebo hudby nenají, přece, není-liž pravda?
22. 4. 2023 13:59:36
Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další kro...
Pokládám od počátku tento plán za nesmírné plýtvání veřejnými prostředky a v souvislosti se současnou fiskální situací státu i podnikatelských kruhů v MS kraji ze vrcholně nezodpovědné jednání primátora a jeho nohsledů, zejména paní Bajgarové. Koncertní sál Ostrava nepotřebuje. Pro Tomáše Macuru to má být jen jeden z hlavních pomníků jeho mocenského megalomanského působení ve vedení Magistrátu. Podobně jako Andrej Babiš, i Macura finanční stránku města řídí jak svoji privátní firmu. Najde se nějaký dobrý spolek, který tohoto odiozního politického podivína požene k hmotné odpovědnosti?
19. 4. 2023 00:10:45
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Vylepšování krajiny rozhlednami je zcela nevhodná záležitost. Příroda je dokonalá bez našich zásahů. Navíc je to skutečně nevkusné,
18. 4. 2023 22:46:43
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Pro mě je to nádhera. Těším se na návštěvu a gratuluji!
16. 4. 2023 18:25:26
Re: Re: Rekonstrukce kulturního domu a kina v Chlumci.
Adresa: Muchova 267, 403 39 Chlumec
13. 4. 2023 18:14:08
Re: Rekonstrukce kulturního domu a kina v Chlumci
jedná se o obec Chlumec na jihu Čech, nebo o Chlumec nad Cidlinou, či nějaký jiný Chlumec ?
11. 4. 2023 17:37:36
Re: Dětská léčebna v Ostrově u Macochy
Architektura je subjektivní věc, takže bez obalu: nic podobně depresivního jsem dlouho neviděla. A modlím se, aby mé děti neměly nikdy žádné dýchací potíže.
6. 4. 2023 17:41:39
Re: Spiegelbaude (Zrcadlovka)
\skla se přelepují speciálními páskami, jinak ano, mrtví ptáci po nárazu padají na zem. Třeba zavolat Českou společnost Ornitologickou, nejlépe Lukáše Viktoru.