Dům na Kozině

Dům na Kozině

Kozinovo náměstí, Trhové Sviny

(9. 11. 2022) Atelier 111 architekti

   
 
 
 
 

Dům na Kozině

V historické části malého jihočeského města, sice zanedbané, ale s poměrně silnou atmosférou a potenciálem, vznikl náš nový domov. Místo nás od začátku lákalo pro svůj svérázný charakter a skvělou polohu. V úzkých ospalých uličkách, vedle travnatého plácku na Kozinově náměstí, jsme skryti před ruchem okolní dopravy, přitom nás jen pár kroků dělí od centra s obchody, službami a úřady, od škol, kina, divadla i nádraží.


Rekonstruovaný dům vnímáme jako alternativu k vilám v předměstí, ke stavebním záměrům, které leckdy neúměrně odkrajují z naší krajiny. Na výrazně menší ploše jsme realizovali stavební program, kterému nechybí dostatečně velký obytný prostor s navazující terasou, podkroví s dětskými pokojíky a hernou, ložnice s vlastním koupelnovým zákoutím, zahrádka s ovocnými stromy, dvě garážová stání a velká dílna se zdviží.

Objekt pro bydlení vznikl propojením dvou sousedních domů. Jeden z nich prošel na přelomu tisíciletí výraznou stavební úpravou, druhý se nacházel v havarijním stavu. Souhmotí jsme zbavili nevhodných novodobých prvků, například velkého vikýře s balkonem a plastových oken. Za přizdívkami jsme pak objevili kamenné zdivo a drobné, pro nás cenné historické fragmenty.

Základní tvar, měřítko a materialitu původních hmot respektujeme. Vnitřní členění jsme přizpůsobili snaze dům zpřístupnit ze dvou stran – pro pěší od náměstí a pro přijíždějící ze strany protilehlé. Velké okno ve štítové dvorní fasádě je odpovědí na jedinečný výhled na kostelní věž. Průhledy z interiéru do dvorků obohacují celkové vnímání prostoru.

Minimalistické pojetí nově proražených otvorů záměrně ponecháváme v kontrastu s původními, tradičně dělenými okny.

Autorská zpráva
Foto: Alexandra Timpau


Autoři: Jiří Weinzettl, Barbora Weinzettlová
Spolupráce při realizaci: Jiří Weinzettl st.
Zastavěná plocha: 340 m2                 
Hrubá podlahová plocha: 317 m2                
Užitná plocha: 228 m2           
Plocha pozemku: 500 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2021

 
 
 
 
48.8415415
14.6372404
Dům na Kozině

Dům na Kozině
Kozinovo náměstí
Trhové Sviny

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz