Dům na Kozině

V historické části malého jihočeského města, sice zanedbané, ale s poměrně silnou atmosférou a potenciálem, vznikl náš nový domov. Místo nás od začátku lákalo pro svůj svérázný charakter a skvělou polohu. V úzkých ospalých uličkách, vedle travnatého plácku na Kozinově náměstí, jsme skryti před ruchem okolní dopravy, přitom nás jen pár kroků dělí od centra s obchody, službami a úřady, od škol, kina, divadla i nádraží.

Rekonstruovaný dům vnímáme jako alternativu k vilám v předměstí, ke stavebním záměrům, které leckdy neúměrně odkrajují z naší krajiny. Na výrazně menší ploše jsme realizovali stavební program, kterému nechybí dostatečně velký obytný prostor s navazující terasou, podkroví s dětskými pokojíky a hernou, ložnice s vlastním koupelnovým zákoutím, zahrádka s ovocnými stromy, dvě garážová stání a velká dílna se zdviží.

Objekt pro bydlení vznikl propojením dvou sousedních domů. Jeden z nich prošel na přelomu tisíciletí výraznou stavební úpravou, druhý se nacházel v havarijním stavu. Souhmotí jsme zbavili nevhodných novodobých prvků, například velkého vikýře s balkonem a plastových oken. Za přizdívkami jsme pak objevili kamenné zdivo a drobné, pro nás cenné historické fragmenty.

Základní tvar, měřítko a materialitu původních hmot respektujeme. Vnitřní členění jsme přizpůsobili snaze dům zpřístupnit ze dvou stran – pro pěší od náměstí a pro přijíždějící ze strany protilehlé. Velké okno ve štítové dvorní fasádě je odpovědí na jedinečný výhled na kostelní věž. Průhledy z interiéru do dvorků obohacují celkové vnímání prostoru.

Minimalistické pojetí nově proražených otvorů záměrně ponecháváme v kontrastu s původními, tradičně dělenými okny.

Autorská zpráva
Foto: Alexandra Timpau


Autoři: Jiří Weinzettl, Barbora Weinzettlová
Spolupráce při realizaci: Jiří Weinzettl st.
Zastavěná plocha: 340 m2                 
Hrubá podlahová plocha: 317 m2                
Užitná plocha: 228 m2           
Plocha pozemku: 500 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*