Rekonstruovaný dům vnímáme jako alternativu k vilám v předměstí, ke stavebním záměrům, které leckdy neúměrně odkrajují z naší krajiny. Na výrazně menší ploše jsme realizovali stavební program, kterému nechybí dostatečně velký obytný prostor s navazující terasou, podkroví s dětskými pokojíky a hernou, ložnice s vlastním koupelnovým zákoutím, zahrádka s ovocnými stromy, dvě garážová stání a velká dílna se zdviží.
Objekt pro bydlení vznikl propojením dvou sousedních domů. Jeden z nich prošel na přelomu tisíciletí výraznou stavební úpravou, druhý se nacházel v havarijním stavu. Souhmotí jsme zbavili nevhodných novodobých prvků, například velkého vikýře s balkonem a plastových oken. Za přizdívkami jsme pak objevili kamenné zdivo a drobné, pro nás cenné historické fragmenty.
Základní tvar, měřítko a materialitu původních hmot respektujeme. Vnitřní členění jsme přizpůsobili snaze dům zpřístupnit ze dvou stran – pro pěší od náměstí a pro přijíždějící ze strany protilehlé. Velké okno ve štítové dvorní fasádě je odpovědí na jedinečný výhled na kostelní věž. Průhledy z interiéru do dvorků obohacují celkové vnímání prostoru.
Minimalistické pojetí nově proražených otvorů záměrně ponecháváme v kontrastu s původními, tradičně dělenými okny.
Autorská zpráva
Foto: Alexandra Timpau
Autoři: Jiří Weinzettl, Barbora Weinzettlová
Spolupráce při realizaci: Jiří Weinzettl st.
Zastavěná plocha: 340 m2
Hrubá podlahová plocha: 317 m2
Užitná plocha: 228 m2
Plocha pozemku: 500 m2
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.