Dům Peršan

Dům Peršan

(8. 12. 2015) Tomáš Klanc

   
 
 
 
 

Dům Peršan

Dům byl navržen pro partnery s odrostlými dětmi, kteří chtěli atypickou, ale přitom nízkoenergetickou stavbu. Stojí na svažitém pozemku na místě původní zděné chatky, jejíž základy jsou ponechány v levé podsklepené přízemní polovině domu. Na toto malé zděné jádro je jakoby nabalená trámová dřevostavba na patkách. Zdi, římsa, terasa, okna či dveře v tomto případě působí nejen jako dělicí a stavební prvky, ale také jako prostorovo–výrazově tvorné prostředky s důrazem na celkovou siluetu objektu. Prostorové členění stavby jsme navrhli pomocí dvoupodlažní ustupující hmoty, jejíž hlavním aspektem je silueta hlavní římsy - ta je tvořena dynamickým průnikem různých rovin pultové vegetační střechy. Veškeré dešťové vody byly svedeny do jednoho místa na západní fasádě.
Dům je orientovaný do zahrady přes trojúhelníkovou zastřešenou terasu, která plní jak obytnou, tak vstupní funkci. V jeho levé přízemní části se nachází dvě ložnice se samostatnými koupelnami a šatnami, pravá patrová část je řešená jako loft s kuchyní, jídelnou a obývákem v přízemí a otevřenou galerií s pracovnou v patře.
Nezaměnitelného ducha interiéru tvoří přiznaná trámová konstrukce nosného skeletu dřevostavby, přiznané trámy s palubkovým záklopem stropů a krovu, vyzdívané hrázděné příčky z nepálených cihel a množství dekorací s cestovatelskou tematikou především z Persie (dnešního Íránu) a blízkého východu. Nad vstupem směrem z terasy je v pásovém okně, které prosvětluje vnitřní chodbu, vitráž Perského boha Mithry - odtud také pochází název domu Peršan.

Na stavbě jsme použili současné architektonické tvarosloví s využitím klasických stavebních postupů – tesařské, zděné a hrázděné konstrukce. Obvodové konstrukce byly řešeny kompletně jako difuzně otevřené, sendvič stěny je vyplněný tepelnou izolací z minerální vlny. Na vnitřní straně je pod sádrokartonovou předstěnou parobrzda – OSB deska s přelepenými spoji. Na vnější straně pod palubkovým obložením je záklop s dřevovláknitých desek tl. 100 mm. Obdobné skladby je použito na střeše a na podlaze 1. NP na patkách nad terénem. Fasáda je obložená palubkami ze sibiřského modřínu bez povrchové úpravy, na střeše je extenzivní vegetační souvrství s 10 cm substrátu.
Vytápění domu je podlahové, zdrojem tepla je tepelné čerpadlo, interiérová krbová vložka s výměníkem a solární kolektory na střeše. Jedná se o nízkoenergetickou stavbu.

Dům byl postavený svépomocnou koordinací více dodavatelů, tesařské konstrukce jsou zpracované na místě stavby vše pod dozorem architekta, který vykonával po dobu hrubé stavby jak autorský, tak i technický dozor TDI. Dokončovací práce si investor koordinoval sám.

Autorská zpráva

 

Architekt + TDI: Tomáš Klanc
Zastavěná plocha: 120 m2
Podlažní plocha: 160 m2 včetně galerie; 30 m2 venkovní zastřešená vstupní obytná terasa
Stavební náklady: 4 mil. Kč
Dodavatel tesařských konstrukcí: TESO – Jánošík
Od dokončení stavby v roce 2011 se interiér a bezprostřední okolí domu stále doplňují a vyvíjí. V roce 2014 například přibylo přírodní koupací jezírko s biotopem.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2011

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz