Dům přírody a vstupní objekt do Punkevních jeskyní
(25. 2. 2015)
V Moravském krasu vznikají dvě nové budovy pro návštěvníky.
Autorem Domu přírody je architekt Pavel Pekár, novou vstupní budovu do Punkevních jeskyní navrhli architekti Gustav Křivinka a Aleš Burian.

Dům přírody a vstupní objekt do Punkevních jeskyní
V Moravském krasu vznikají dvě nové budovy pro návštěvníky.
Autorem Domu přírody je architekt Pavel Pekár, novou vstupní budovu do Punkevních jeskyní navrhli architekti Gustav Křivinka a Aleš Burian.
(ČTK) - V centru Chráněné krajinné oblasti Moravský kras na Blanensku vzniknou letos dvě nová zařízení pro turisty. Prvním bude Dům přírody za 86 milionů korun, který bude prezentovat kras jako jedinečnou přírodní lokalitu, druhým bude vstupní budova do Punkevních jeskyní za 48 milionů. Obě budovy mají podobný účel, rozdílné jsou svým architektonickým pojetím. Dům přírody je z přírodních materiálů, dřeva a kamene, budova jeskyní je moderní, ze skla, betonu a železa. ČTK to dnes řekli pracovníci správy krasu.
Punkevní jeskyně jsou propojené se dnem propasti Macochy, známé jsou svou krápníkovou výzdobou i podzemní plavbou a ročně je navštíví téměř 200.000 turistů. Tvůrcem jejich nové vstupní budovy jsou architekti Gustav Křivinka a Aleš Burián. Vytvořili například brněnský AZ Tower, jenž je se svými 111 metry nejvyšší budovou v ČR. Stejně jako u tohoto a dalších projektů použili architekti i u budovy jeskyní nejmodernější řešení.
"Novou budovu podpírají zešikmené kovové sloupy. Jako zdivo je použit pohledový beton, který je protiváhou vápencovým skalám v úzkém Pustém žlebu, kde se do podzemí vstupuje. Jejich obraz by se měl odrážet ve sklech objektu," řekl ČTK vedoucí správy jeskyní Jiří Hebelka. S otevřením budovy počítá 1. září.
Jde o objekt s rovnou střechou, která bude pokryta trávou. Původní prvorebliková budova se musela strhnout. Hebelka zdůraznil, že také ve světě se stále častěji staví budovy pro turisty u jeskyní podle odvážných návrhů a z nejmodernějších materiálů. Například před jeskyní v Niaux ve Francii slouží jako zázemí pro turisty budova pokrytá plechem, který nechali její tvůrci záměrně zrezivět.
Zcela jinak bude pojat Dům přírody, jenž vzniká u Hotelu Skalní mlýn, tedy jen dva kilometry od vstupu do Punkevních jeskyní. Architekt Pavel Pekár vsadil na klasické materiály - kámen a dřevo. "Předpokládáme, že tak lépe zapadne do krajiny. Samozřejmostí je mnoho ekologických řešení spojených s vytápěním nebo používáním užitkové vody," řekl ČTK vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka. S otevřením objektu s výstavou o krasu se počítá již v červnu. Turistům má expozice vysvětlit, proč je Moravský kras chráněný.
Projekty v obou případech spolufinancuje EU, která uhradí až 85 procent nákladů. Zbytek doplatí stát. Domy přírody by měly postupně vzniknout ve všech národních parcích a chráněných oblastech v zemi. Podle ekologů je nutné lépe vysvětlovat turistům, jal lze tyto výjimečné oblasti chránit.
Doplněno Stavbaweb:
Dům přírody Moravského krasu
Návštěvnické středisko s expozicí se staví v centrální části NPR Vývěry Punkvy v lokalitě Skalní Mlýn, která je turisticky nejnavštěvovanějším místem Moravského krasu. Dvoupodlažní budova bude využívat moderní technologie k čištění a znovuvyužití odpadních vod, bude energeticky málo náročná. Hlavními stavebními materiály jsou přírodní prvky, tedy kámen a dřevo.
Objekt bude přístupný po nové dřevěné lávce odkloňující přístupovou cestu od silnice.
Většinu plochy exteriérů zaplní expozice Moravského krasu. Součástí Domu přírody budou kinosál s 3D technologií, pro děti samostatná herna s jeskynními prvky. U vchodu do objektu bude otevřený prostor pro relaxaci, pracovně nazývaný "stodola". Součástí tohoto projektu je i výstavba Informačního střediska u propasti Macocha s novými toaletami.
Domy přírody (návštěvnická střediska) jsou budovány v rámci programu "Dům přírody" v řadě chráněných území ČR. Investorem uvedeného programu je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, jejíž součástí je i Správa CHKO Moravský kras. Stavbu realizuje společnost Syner Morava.
Pavel Pekár: Skalní mlýn – Dům přírody Moravského krasu
Pavel Pekár: Macocha – informační bod
Galerii fotografií z výstavby najdete ZDE.
Vstupní budova do Punkevních jeskyní
Stará provozní budova u Punkevních jeskyní byla postavena v roce 1947. Tato budova již nevyhovovala požadavkům cestovního ruchu, požadavkům hygienickým a ani požadavkům k zajištění bezpečnosti pracovníků a návštěvníků jeskyně. Proto byla již v roce 2004 vypsána veřejná architektonická soutěž na zpracování návrhu řešení stavby vstupního objektu areálu Punkevních jeskyní v Moravském krasu.
V rámci soutěže byl vybrán jako vítězný návrh Architektonické kanceláře Burian - Křivinka z Brna. V roce 2012 se podařilo zajistit potřebné finanční zdroje z operačního programu Životní prostředí. Cena nové budovy včetně bouracích prací, přípojek a venkovních úprav je cca 49 milionu korun. Realizaci stavby provádí na základě výběrového řízení firma Stavos Brno a.s..
Návrh řeší novostavbu vstupní budovy do Punkevních jeskyní a úpravu nejbližšího okolí včetně přístupu k přístavišti a jeho zastřešení. Vstupní objekt bude plnit funkci návštěvnického střediska a informačního centra pro návštěvníky Punkevních jeskyní. Pro návštěvníky je určena velká vstupní hala s informačními panely, dotykovými monitory pro vyhledávání informací, pokladnou a dispečinkem řídícím prohlídky. Na opačné straně budovy bude výstavní prostor pro stálou výstavu objevů Punkevních jeskyní a v suterénu je nově navržené kapacitní hygienické zařízení určené pro celoroční provoz s nezbytným vybavením. Prostory pro zaměstnance Správy jeskyní - průvodce, lodníky, administrativu a technologické zázemí budovy se budou nacházet v druhé části budovy.
Burian-Křivinka Architeki: Vstupní budova areálu Punkevních jeskyní v Moravském krasu
Další informace najdete na stránkách Správy jeskyní České republiky - ZDE.
Základní informace o objektu
Kategorie
Kultura
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

7. 8. 2022 20:45:28
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
V oblasti náměstí Jiřího z Poděbrad by bylo třeba řešit dopravu v klidu. Potřebné podzemní parkoviště bylo smeteno ze stolu a tak další léta budou mít rezidenti smůlu.....Parkujte si kde chcete nebo auta nechte za Prahou. Ty vstupy do metra, to je také tragédie!
4. 8. 2022 18:32:36
Re: Restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro
Vlastně je to legrační název. Z la bottega vzniklo české putyka, tedy místo nevalné úrovně, kde se spíš jen posedává, a bistro je rychlé občerstvení. A ten anglický název dubu, když se chlubí, že je ze Slovenska, to už je jen třešnička na dortu. Schválně, na co si to místní překřtí?
4. 8. 2022 18:17:17
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
Chtělo by to aspoň jeden realistický obrázek jak to bude vypadat po dokončení - se skutečnou velikostí stromů a hustotou provozu okolo. Jak dlouho bude trvat, než stromy dorostou do velikosti na obrázcích? Myslíte, že budou mít lidi chuť a možnost (nebo odvahu) sníst si na dece na trávníku jídlo koupené třeba na trhu?
4. 8. 2022 17:07:26
Re: Kloboucká lesní – administrativní budova
Skvělé! Gratuluju.
4. 8. 2022 14:39:57
Re: Rubín vrátil opatovickému kostelu ztracený lesk
Střecha super, jen nechápu, proč nezachovali novorománské prvky na fasádě.. o barevnosti ani nemluvím..
27. 7. 2022 14:20:44
Re: Interiér RD – Vysoká nad Labem
Uf... tak to si děláte srandu
23. 7. 2022 17:10:17
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Nevím, nakolik to v reálu bude vnímáno jako památník. Na fotkách to spíš vypadá jako prolézačka pro děti Kolik lidí v dnešním prostředí přehlceném reklamou ještě něco čte? Kromě toho, myslet si, že v kruhu opřeném o tři tyče někdo pozná kužel, je dost odvážné.
23. 7. 2022 16:40:39
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Je příjemné vidět stavbu navrženou pro konkrétní využití. Teď ještě aby měli dost studentů.
19. 7. 2022 17:30:19
Re: Zahálka – objekt G
krásný, zdar
14. 7. 2022 15:14:10
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Toto dílo se moc nepovedlo a to esteticky a ani historicky.Navíc deklarovat že je to pro všchny veterány je špatně.Vůbec bych nespojoval boj o osvobození Ostravy (původní památník) a hrdiny Afganistánu.Akce trvalá svoboda byla drahé fiasko.Osvobození Ostravy byla svoboda.Klasický špatný pokus přepis historie.Znásilňujete historickou pravdu.Vyhozené peníze.
12. 7. 2022 14:18:14
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Moc dobrý a konečně něco příjemně zrekonstruovaného! Ta předešlá poznámka o příšernosti je zajisté od příšerného blbce.
5. 7. 2022 16:56:54
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
To je teda strasnej barak... Co se stalo, Litomysli? To ta puvodni cihlova ruina byla hezci...
4. 7. 2022 11:10:56
Re: Zámecká zahrada a park Oslavany
Krásné. Musím se někdy do té Litomyšle podívat.
1. 7. 2022 20:55:15
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Jaké možnosti má IPR proti vedení města? Žádná demokracie (vláda všech) nedává ani sebelepšímu architektovi (jedinci) možnost mít poslední slovo.
30. 6. 2022 17:13:37
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Vize vždy zavání pro široké neinformované publikim nereálností.Spolehlivým řešením je žádné vize nemít. Co je lepší?
28. 6. 2022 19:04:03
Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Souhlasím, že kreativní návrhy výškových budov od arch. Evy Jiřičné jsou ozdobou každého města. Že s tím má třeba Praha problémy, to je velká chyba vedení na Magistrátě (nekvalifikovaného), kterému žel chybně asistuje vedení IPR Prahy. V tomto směru výjimečně uznám snahu primátora Macury v Ostravě, který se snaží o maximální investice ve městě. Ale žel zapomíná na ohromnou dluhovou zátěž, kterou zanechá městu pro další desítky let. Měl by se najít dobrý oponent na Magistrátě Ostravy, který by ho uměl přesvědčit o nereálnosti některých jeho vizí.
24. 6. 2022 08:28:56
Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce
konečně se někdo nebojí udělat v ČR krásný skoro mrakodrap a také to bude pocta pro paní E.Jiřičnou
17. 6. 2022 16:51:50
Re: Architektonická soutěž Svazková škola Pode Vsí
Autor tiskové zprávy by před 50 lety dostal na základní škole z češtiny za 3 hrubé chyby čtyřku. Odolena je přivlastňovací přídavné jméno a jako takové se neskloňuje!
9. 6. 2022 23:00:22
Re: Debata o propojení centra Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic
Přítomnost Tomáše Macury a Zuzany Bajgarové je hodně kvalifikovaný důvod, proč se této debatě vyhnout. Lidé, kterým chybí soudnost a zdravý respekt k urbanismu a k lidem, kteří v Ostravě žijí, nemají mít právo diskutovat o tom, jak se mění Ostrava, i když jsou jen žel velkým omylem ve vedení města. Pro mnoho občanů jsou ostudou naší ostravské municipality. Zejména amatérská kariéristka Bajgarová.
7. 6. 2022 18:12:02
Re: Nový Hlavák dostal zelenou. Projekt osobně představili nejvy...
Předpokládám, že jako u Vltavské koncertní haly, budou opět ve veřejné a anonymní soutěži, vybrání k účasti kolektivy již veřejné a známé.........