Dům přírody a vstupní objekt do Punkevních jeskyní

V Moravském krasu vznikají dvě nové budovy pro návštěvníky.
Autorem Domu přírody je architekt Pavel Pekár, novou vstupní budovu do Punkevních jeskyní navrhli architekti Gustav Křivinka a Aleš Burian.

(ČTK) – V centru Chráněné krajinné oblasti Moravský kras na Blanensku vzniknou letos dvě nová zařízení pro turisty. Prvním bude Dům přírody za 86 milionů korun, který bude prezentovat kras jako jedinečnou přírodní lokalitu, druhým bude vstupní budova do Punkevních jeskyní za 48 milionů. Obě budovy mají podobný účel, rozdílné jsou svým architektonickým pojetím. Dům přírody je z přírodních materiálů, dřeva a kamene, budova jeskyní je moderní, ze skla, betonu a železa. ČTK to dnes řekli pracovníci správy krasu.

Punkevní jeskyně jsou propojené se dnem propasti Macochy, známé jsou svou krápníkovou výzdobou i podzemní plavbou a ročně je navštíví téměř 200.000 turistů. Tvůrcem jejich nové vstupní budovy jsou architekti Gustav Křivinka a Aleš Burián. Vytvořili například brněnský AZ Tower, jenž je se svými 111 metry nejvyšší budovou v ČR. Stejně jako u tohoto a dalších projektů použili architekti i u budovy jeskyní nejmodernější řešení.

"Novou budovu podpírají zešikmené kovové sloupy. Jako zdivo je použit pohledový beton, který je protiváhou vápencovým skalám v úzkém Pustém žlebu, kde se do podzemí vstupuje. Jejich obraz by se měl odrážet ve sklech objektu," řekl ČTK vedoucí správy jeskyní Jiří Hebelka. S otevřením budovy počítá 1. září.

Jde o objekt s rovnou střechou, která bude pokryta trávou. Původní prvorebliková budova se musela strhnout. Hebelka zdůraznil, že také ve světě se stále častěji staví budovy pro turisty u jeskyní podle odvážných návrhů a z nejmodernějších materiálů. Například před jeskyní v Niaux ve Francii slouží jako zázemí pro turisty budova pokrytá plechem, který nechali její tvůrci záměrně zrezivět.

Zcela jinak bude pojat Dům přírody, jenž vzniká u Hotelu Skalní mlýn, tedy jen dva kilometry od vstupu do Punkevních jeskyní. Architekt Pavel Pekár vsadil na klasické materiály – kámen a dřevo. "Předpokládáme, že tak lépe zapadne do krajiny. Samozřejmostí je mnoho ekologických řešení spojených s vytápěním nebo používáním užitkové vody," řekl ČTK vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka. S otevřením objektu s výstavou o krasu se počítá již v červnu. Turistům má expozice vysvětlit, proč je Moravský kras chráněný.

Projekty v obou případech spolufinancuje EU, která uhradí až 85 procent nákladů. Zbytek doplatí stát. Domy přírody by měly postupně vzniknout ve všech národních parcích a chráněných oblastech v zemi. Podle ekologů je nutné lépe vysvětlovat turistům, jal lze tyto výjimečné oblasti chránit.

Doplněno Stavbaweb:
Dům přírody - vizualizace Pavel Pekár
Dům přírody Moravského krasu
Návštěvnické středisko s expozicí se staví v centrální části NPR Vývěry Punkvy v lokalitě Skalní Mlýn, která je turisticky nejnavštěvovanějším místem Moravského krasu. Dvoupodlažní budova bude využívat moderní technologie k čištění a znovuvyužití odpadních vod, bude energeticky málo náročná. Hlavními stavebními materiály jsou přírodní prvky, tedy kámen a dřevo.
Objekt bude přístupný po nové dřevěné lávce odkloňující přístupovou cestu od silnice.
Většinu plochy exteriérů zaplní expozice Moravského krasu. Součástí Domu přírody budou kinosál s 3D technologií, pro děti samostatná herna s jeskynními prvky. U vchodu do objektu bude otevřený prostor pro relaxaci, pracovně nazývaný "stodola". Součástí tohoto projektu je i výstavba Informačního střediska u propasti Macocha s novými toaletami.
Domy přírody (návštěvnická střediska) jsou budovány v rámci programu "Dům přírody" v řadě chráněných území ČR. Investorem uvedeného programu je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, jejíž součástí je i Správa CHKO Moravský kras. Stavbu realizuje společnost Syner Morava.
Pavel Pekár: Skalní mlýn – Dům přírody Moravského krasu
Pavel Pekár: Macocha – informační bod
Galerii fotografií z výstavby najdete ZDE.
 Vstupní budova do Punkevních jeskyní, Vizualizece Burian Křivinka architekti
Vstupní budova do Punkevních jeskyní
Stará provozní budova u Punkevních jeskyní byla postavena v roce 1947. Tato budova již nevyhovovala požadavkům cestovního ruchu, požadavkům hygienickým a ani požadavkům k zajištění bezpečnosti pracovníků a návštěvníků jeskyně. Proto byla již v roce 2004 vypsána veřejná architektonická soutěž na zpracování návrhu řešení stavby vstupního objektu areálu Punkevních jeskyní v Moravském krasu.
V rámci soutěže byl vybrán jako vítězný návrh Architektonické kanceláře Burian – Křivinka z Brna. V roce 2012 se  podařilo zajistit potřebné finanční zdroje z operačního programu Životní prostředí. Cena nové budovy včetně bouracích prací, přípojek a venkovních úprav je cca 49 milionu korun. Realizaci stavby provádí na základě výběrového řízení  firma Stavos Brno a.s..
Návrh řeší novostavbu vstupní budovy do Punkevních jeskyní a úpravu nejbližšího okolí včetně přístupu k přístavišti a jeho zastřešení. Vstupní objekt bude plnit funkci návštěvnického střediska a informačního centra pro návštěvníky Punkevních jeskyní. Pro návštěvníky je určena velká vstupní hala s informačními panely, dotykovými monitory pro vyhledávání informací, pokladnou a dispečinkem řídícím prohlídky. Na opačné straně budovy bude výstavní prostor pro stálou výstavu objevů Punkevních jeskyní a v suterénu je nově navržené kapacitní hygienické zařízení určené pro celoroční provoz s nezbytným vybavením. Prostory pro zaměstnance Správy jeskyní – průvodce, lodníky, administrativu a technologické zázemí budovy se budou nacházet v druhé části budovy.
Burian-Křivinka Architeki: Vstupní budova areálu Punkevních jeskyní v Moravském krasu
Další informace najdete na stránkách Správy jeskyní České republiky – ZDE.
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*