Dům pro spisovatelku

Dům pro spisovatelku

Hoštka

(10. 1. 2018) Emergenative Architecture

   
 
 
 
 

Dům pro spisovatelku

Padesát kilometrů od Prahy se nachází venkovská přístavba naplněná světlem. Je součástí stávajícího celku budovy, vestavěná do dvora, těsně za náměstím. Negativní objemy uvnitř i vně navrženého domu definují prostor – artikulují rozdílnost od sousední budovy a řeší vnitřek jako spojitý prostor mezi úrovněmi.
Tři patra vytváří tři spojené objemy, které přecházejí od těžkých materiálů k lehkým. Zdivo původního stavení (pískovec a cihla) je zachováno, nové materiály byly zvoleny tak, aby dosahovaly co nejnižší karbonové stopy a zároveň měly dlouhou životnost (místní dřevo, bambus a bílý hliník). V kontextu vesnického osídlení dům navazuje na tradici zděných a dřevěných stavení, ale vytváří moderní současnou podobu. Místní řemeslníci prováděli stavbu za použití tradičních tesařských technik, takže vznikla staro-nová identita domu. Výhledy do zahrady a na nebe podtrhují úzké sepětí s venkovským prostředím.
Dům je orientován na jihozápad kvůli dennímu osvětlení a přirozenému větrání. Čistý vzduch v interiéru zajišťuje HRV technologie. Dešťová voda je svedena do zahrady. V zimě je severní zeď domu zahřívána sluncem a funguje jako pasivní tepelná stěna. Sálavé vytápění přemístí teplo pasivně do ostatních stěn. V objektu je využit vysoce účinný systém recyklace a využití energie k vytápění. Tepelná ztráta domu je nízká (činí méně než 15 W/m2K), zabezpečená také okny s trojsklem. Nové stěny jsou montované oboustranně, mají nízkou prostupnost, bez tepelných mostů a jsou izolovány proti vlhkosti. Přirozená a nucená cirkulace vzduchu na obou stranách minimalizuje výskyt vlhkosti. Kombinace původního a nového je cenově efektivní a energeticky úsporné řešení a zkvalitnuje život obyvatel domu.

Autorská zpráva

Stavba získala Mimořádnou cenu Velux za nejlepší práci s denním světlem v interiéru v soutěži Česká cena za architekturu 2017: Obnova domu zrcadlí pokoru k práci předchozích generací, na jejichž základech vyrůstá nový obytný prostor, který naplňuje myšlenku zvýšení kvality života obyvatel. Třípodlažní otevřený interiér cíleně pracuje s denním světlem a efektivně je distribuuje do všech podlaží. Na zdravém vnitřním prostředí se podílí také hybridní systém ventilace, který zajišťuje kvalitu vnitřního vzduchu. Komplexní přístup k návrhu zohledňuje celkovou uhlíkovou stopu domu a zahrnuje nejen promyšlený energetický koncept, ale reflektuje i typ použitých materiálů a nakládání s pitnou vodou.

Autor: Dipl. arch. Elan Neuman Fessler
FOTO: Petr Machan

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2015

 
 
 
 
50.4885937
14.3350097
Dům pro spisovatelku

Dům pro spisovatelku
Hoštka

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz