Dům pro Vysočinu

Dům pro Vysočinu

Humpolec - Plačkov

(25. 3. 2019) Radek Hadrbolec

   
 
 
 
 

Dům pro Vysočinu

Pozemek se nachází na okraji vesnice, kolem pole, lesy, rybníky a kopce. Dům je tvarově lapidární. Jednoduchá banální stodola, kvádr se sedlovou střechou. Pro drsný kraj staletí osvědčené řešení. Umístěním podél severovýchodní hranice pozemku není zahrada domem rozdělena, celek zůstává zachován. Z domu je na jih vidět většina zahrady.
Použili jsme klasické materiály: kámen, sklo, dřevo, černý kov, fasáda je kamenná. Kolem tepelně izolačního keramického zdiva je 180 mm kamenná přizdívka se 40 mm provětrávanou vzduchovou mezerou. Všechen kámen byl použit z okolních polí tak, jako kdysi. Oplechovaná ostění odkazují na současnost.
Stavbu příčně protíná krytá terasa - průchod – průjezd - přístřešek pro auto, který slouží zároveň jako vstup do domu, vstup do skladu a na terasu. Využití se může jednoduše měnit posuvnými vraty „do stodoly“, z obou stran uzavíratelnými. Díky nim se tak minimalizoval počet oken a dveří na fasádě.
Krytá terasa obezděná kamenem v horku chladí, přes den akumuluje teplo, večer z kamene sálá. Velké prosklené plochy k jihu propojují obývací halu se zahradou. Hala se otvírá přes dvě podlaží do podkroví. Interiéru dominuje kamenná štítová zeď. Stejný kámen z polí byl použit i na venkovních zpevněných plochách. Stropy jsou trámové dřevěné. Dispozice je jednoduchá úsporná, odpady byly napojeny na jedinou stoupačku.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz