Dům pro zdravý domov i planetu

Dům pro zdravý domov i planetu

(8. 9. 2022) Moderní dům, který má plnit všechny nároky dnešní i budoucí, představuje promyšlený soubor nejrůznějších detailů a dílčích řešení

   
 
 
 
 

Dům pro zdravý domov i planetu

Bydlení je jednou ze základních lidských potřeb. A také jednou z největších životních investic většiny lidí. Moderní dům, který má plnit všechny nároky dnešní i budoucí, představuje promyšlený soubor nejrůznějších detailů a dílčích řešení. Pouze tak dokáže reagovat na stoupající legislativní nároky, narůstající ceny materiálů a energií i stále vyšší požadavky na udržitelnost ve stavebnictví. Koncept e4 domu společnosti Wienerberger je ale na tyto výzvy už dnes dokonale připraven.

Právě snaha přijít s modelem, který už dnes bude reagovat na zítřek, stála u zrodu zmíněného konceptu. Wienerberger se na dům podíval nejen jako na solitérní stavbu, ale jako na stavbu existující v širších souvislostech, která má vazby na okolí, na životní prostředí i na zdraví. e4 dům stojí na pilířích znalostí a zkušeností nejen odborníků z Wienerbergeru, ale také expertů z Univerzitního centra energeticky efektních budov ČVUT a mnohých dalších. Díky nim vznikla stavba, která je zdravotně nezávadná, ekologicky šetrná, ekonomicky dostupná, energeticky úsporná a esteticky jedinečná. To je tajemství oněch čtyř „e".

e-kologie jako základ
Pálené cihly a střešní tašky z dílny Wienerberger vznikají pálením směsi, jejímž základem je lokálně a udržitelně těžený jíl a voda, čímž se minimalizují přepravní vzdálenosti. Produkty dosahují dlouhé životnosti, skvělých užitných vlastností a 100% recyklovatelnosti. Cihelné zdivo neemituje látky znečišťující ovzduší interiéru a zajišťuje zcela zdravé a komfortní vnitřní prostředí domu. To bylo potvrzeno vědeckou studií provedenou Státním zdravotním ústavem, laboratoří Centra zdraví a životního prostředí v roce 2021, která byla provedena na vzorovém e4 domě v Újezdu u Prahy. Cihly a pálené střešní tašky také výrazně omezují riziko vzniku plísní, hniloby a různých mikroorganismů. e4 dům ale zahrnuje i řešení v podobě retence nebo akumulace a následného využití dešťové vody či promyšlený systém umožňující bezproblémové třídění odpadu.

e-nergetická efektivita
e4 stavby nejen splňují, ale dokonce předcházejí i nejpřísnější evropskou legislativu, platnou po roce 2020. Obálka domu, na jejímž návrhu spolupracovali odborníci, vyhovuje požadavkům na domy s téměř nulovou spotřebou energie. Energetická efektivita sebou přináší i ekonomickou šetrnost, a to po celou dobu životnosti domu. e4 domy využívají konstrukčního principu jednovrstvého zdění, které je rychlé a jednoduché a nevyžaduje žádné dodatečné izolační vrstvy. Jednovrstvá obálka navíc eliminuje možnost chyb a zároveň poskytuje lepší podmínky pro případné rekonstrukce a dostavby v budoucnosti. Standard nízkoenergetických budov také zaručuje minimální náklady na energie.

e-konomická dostupnost
„e4 dům jsme navrhovali s tím, že výsledná stavba musí být dostupná pro běžnou rodinu. Bouráme zažitou představu, že moderní dům z těch nejlepších materiálů musí být drahý a nedostupný. K ceně materiálu totiž vždy musíte připočítat i cenu práce, která rozhodně není levná. A nesmíte zapomínat ani na výsledné vlastnosti domu. Platí, že dražší produkty zjednodušují i zrychlují práci a dávají domu vyšší kvalitu. Jinými slovy, stavba možná bude o deset či patnáct procent dražší, ale ta procenta se vám mnohokrát vrátí na provozu," říká Daniel Uskokovič, manažer programu Wienerberger e4 dům. Dům vyžaduje během své životnosti minimální údržbu. A cenu stavby lze snížit až o 450 000 Kč pomocí dotačních nástrojů, s nimiž program Wienerberger e4 dům stavebníkům také pomůže.

e-stetika a emoce
Dům ve standardu e4 není katalogová stavba. Wienerberger vždy klade důraz na design i na to, aby výsledný dům odpovídal individuálním představám investora. Architektonické řešení domu je tak plně v rukou stavitele, respektive architekta a projektanta. Produktové portfolio Wienerberger je schopno naplnit i ty nejvyšší nároky na design a jedinečnost a umožnit i těm nejnáročnějším zákazníkům vytvořit dům podle jejich představ.

Jednoduché a zároveň inovativní řešení
Koncept e4 domu je ve své celistvosti inovativní a unikátní, a to i díky tomu, že inovace jsou v DNA společnosti Wienerberger zakořeněny již více než dvě stě let. Vždyť zakladatel společnosti Alois Miesbach byl v cihlářském světě průkopníkem a Wienerberger na jeho odkazu staví dodnes. Na úplném začátku vám oblíbený online konfigurátor rodinných domů pomůže za pár minut převést představy do 3D modelu a ještě vám spočítá i velmi přesně cenu domu. Všem k dispozici je také celorepubliková síť certifikovaných partnerů, technických poradců, projektantů i stavebních firem. Pro své pomocníky pak také detailní praktické návody, rady a tipy, ale i experti a technologie, které si můžete zapůjčit přímo na stavbu.

A pokud jde o trendy, právě letošní rok se tvůrci programu ještě více soustředí na umístění domu v krajině a synergie, které je možno využít. Koncept proto dokáže poradit, jak začít správně budovat vhodnou zahradu či jak se chovat ke vzrostlým stromům na pozemku a jak případně doplňovat stromy nové. Není to obecně známá věc, ale právě stromy a keře a jejich spolupráce s domem mohou být cestou ke značným úsporám.

Velkou výhodou programu pak je, že dokáže vyřešit doslova celý dům. Wienerberger v tom totiž nejede sám. „Od začátku na programu spolupracujeme s celou řadou špičkových partnerů, což nám dovoluje nabídnout z jednoho místa dům jako celek, včetně oken, dveří, sanitární keramiky, zařízení koupelen a kuchyní, povrchů venkovních ploch i zahradních prvků a plotů," zdůrazňuje šíři programu e4 dům Daniel Uskokovič.

podle podkladů společnosti Wienerberger

Komentáře ke článku

 
 
 
 

12. 9. 2022 18:04:37. Re: Dům pro zdravý domov i planetu. Radomira Sedláková
12. 9. 2022 18:53:49. Re: Re: Dům pro zdravý domov i planetu. Jitka

 
 
 
 

12. 9. 2022 18:04:37. Re: Dům pro zdravý domov i planetu. Radomira Sedláková

  Tedy podle přiložených obrázků marně hledám onu estetiku. A také k tomu chybí aspoň schematické půdorysy, aby bylo možno poznat, že se v domě dá pohodlně bydlet. Je vidět, že u toho všeho chybí architekt. Bohužel.

12. 9. 2022 18:53:49. Re: Re: Dům pro zdravý domov i planetu. Jitka

  Souhlas.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz