Dům s dírou

Dům s dírou

(22. 11. 2022) Lenka Míková Architekti

   
 
 
 
 

Dům s dírou

Dům s dírou. Dům, který pozoruje, některé možná i znervózňuje. Nicméně naplňuje přání investora, aby stavba sloužila i inspirovala něčím nad rámec nutného, navzdory velmi hlídanému rozpočtu. A taky přání architektů, aby dům byl zevnitř komplexní, zvenku jednoduchý, současný a přitom zapadající do svého venkovského kontextu.

Projekt začal se záměrem rekonstrukce staré chalupy se stodolou v malé vsi na rekreační objekt pro nyní už čtyřčlennou rodinu. Záhy se pro špatný stav obou staveb rozhodlo o demolici a novostavbě. Tu jsme umístili v téměř stejné pozici jako původní chalupu, usazenou podélně v severním svahu, orientovanou nejvíce na jih, zapuštěnou oproti příjezdové cestě. Naším primárním záměrem bylo i při novostavbě udržet určitý venkovský ráz a s tím protáhlou proporci a větší objem, než by s ohledem na zadání a omezený rozpočet stačilo.

Návrh to řeší vkládáním prázdného prostoru, kterým vyplňuje zvolený objem. Na zateplený interiér domu proto navazuje venkovní krytá terasa, důležitá součást zadání, pod jednou průběžnou střechou. Terasa se otevírá až nahoru do krovu a ve štítové stěně skrz velký kruhový otvor, který dodává domu abstraktní tvář, velkorysost i intimitu. Na terasu navazuje na podélné straně zapuštěné zápraží, poskytující stínění i krytou předvstupní zónu. Díky dlouhému prosklení přes roh jsou terasa i zápraží vnímané jako součást interiéru. Ten zůstává v ploše i standardu úsporný, nicméně prostorově bohatý díky průhledům, zrcadlení i částečnému převýšení.    

Dispozice a materiály podporují koncept vrstvení prostorů, vnější omítku střídá dřevo, podobně jako do otevřeného přízemí vložený nejintimnější prostor klubovny s krbem. Chodba podél zápraží zůstává převýšená do šikminy v podkroví a přináší tím nepřímé prosvětlení i vizuální kontakt. Ačkoliv dům působí zvenku celkem objemný, uvnitř zůstává relativně malý a kompaktní – čímž vyhovuje i majitelům, kteří ve svém druhém domově chtěli být primárně spolu pohromadě a blízko přírodě.

Autorská zpráva

Foto: Tomáš Souček

Autor: Lenka Míková architekti
Hlavní architekt projektu: Ing. arch. Lenka Míková
Spoluautoři: M. Arch. Matyáš Cigler, Ing. arch. Zuzana Krejčířová

Novostavba rekreačního rodinného domu
Místo: Polánka, Středočeský kraj
Projekt: studie 05/2018-09/2018, DSP 09/2018-12/2018
Realizace: 08/2019–08/2021
Zastavěná plocha domu: 156,6 m2
Čistá užitná plocha uvnitř domu: 145,2 m2 (1. NP 86,6 + 2. NP 58,7 m2)
Užitná plocha terasy a zápraží: 46,5 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2021

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz