Dům s minimem zdí a maximem skla

Dům s minimem zdí a maximem skla

(16. 9. 2019) Hliníkové systémy Schüco zarámovaly ladovské výhledy

   
 
 
 
 

Dům s minimem zdí a maximem skla

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách. Výsledkem je prosluněná a do přírody otevřená stavba, která se i díky svažitosti terénu opticky vznáší nad okolím. Ladovské výhledy z obytných prostor orientovaných na jih decentně zarámovaly úzké hliníkové profily rozsáhlých okenních a posuvných systémů Schüco.

Českobudějovická rodina zamířila do Šindlových Dvorů jen pár minut od jihočeské metropole za prostorem, který už jim byt neposkytoval. Pozemek dostala manželka od rodičů a mladý pár nadchl od prvního okamžiku. „Je to krásně situovaný pozemek, v krásném prostředí, takže to spíše byla pro nás výzva ho nezkazit,“ vzpomíná investor a pokračuje: „Měli jsme představu o počtu místností a dispozicích domu, ale nedokázali jsme naší představě dát tvar, to je dílem pana architekta Vostrackého. Byl mi doporučen a když jsem shlédl projekty na jeho webu, věděl jsem, že ,je to můj šálek kávy‘. S jeho návrhy jsme se ztotožnili, vůbec jsme ho neomezovali,“ pokračuje investor. 

Stavební pozemek ve tvaru obdélníku cca 50 x 32 m byl směrem k jihu poměrně svažitý, převýšení na delší straně dosahovalo až 4 metry. Dům byl navržen jako přízemní ve tvaru obdélníku, který předěluje pozemek na dvě části – dvůr se zpevněnou plochou na severu a zahradu na jihu. Objekt je situován k severní hranici pozemku, co nejvýše bylo možné, a zahrada byla navržena ve dvou úrovních. Ta zvýšená nad původní terén je v rovině s obytnými místnostmi a terasou a plynule na ni navazuje i koupací jezírko. Druhá úroveň směrem na jih je řešena na úrovni původního terénu a bude osázena většími stromy. „Chtěli jsme bezbariérovou variantu, což se nám v podstatě povedlo. Dovezli jsme poměrně velké množství zeminy pro vytvoření roviny, čímž jsme se dostali nad úroveň dalších staveb, takže výhledy jsou úplně famózní. Jsme tak trochu nad okolím a kam se člověk podívá, tam vidí kus krásné jihočeské přírody, pole, lesy, údolí Šindlových Dvorů. Člověk se tu cítí jako na vsi, je tu úplný klid, přesto do osmi minut můžeme být na náměstí v Českých Budějovicích,“ pochvaluje si bydlení investor.

Obdélníkový tvar domu umožnil jednoduché dispoziční schéma (5+1), kdy všechny obytné místnosti jsou orientovány na jih do zahrady a ze všech místností je přímý vstup na zahradu. Hladká linie jižní fasády byla narušena vysunutím ložnice, což zvýšilo intimitu prostředí na terase. Dům je rozdělen na dvě části propojené obývacím pokojem a kuchyní. Z jedné strany je ložnice rodičů se šatnou a koupelnou, z druhé strany pak dva pokoje pro děti s vlastní koupelnou a pracovna. Hlavními dveřmi je možné vejít přímo do obývacího pokoje, do technické místnosti, toalety nebo šatny. Ze šatny je pak průchod do dětských pokojů, aniž by bylo nutné procházet přes obývací pokoj. Denní část domu je umístěna podélně u prosklené jižní fasády. Na kuchyň navazuje přístřešek, pod kterým je umístěno sezení a jídelní stůl. Ze všech místností je výhled na koupací jezírko, které navazuje na terasu. „Jezírko jsme viděli na zahradě pana architekta a okamžitě jsme se pro něj nadchli, je to krásný prvek a člověk si tu přírodu přinese doslova před okna,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční bazén.

Systémy Schüco umožňují velké plochy prosklení v jednom celku
Zděný dům je obložen fasádními deskami a modřínovými latěmi, hlavní prosklené plochy jsou orientovány na jih, což zlepšuje energetickou náročnost domu. Tepelnou pohodu celoročně zajišťují prosklené stěny z vysoce tepelně izolačních okenních systémů Schüco AWS 90.SI+ s trojitým izolačním sklem na úrovni pasivního standardu a úzkými pohledovými šířkami profilů v kombinaci se zdvižně posuvným systémem Schüco ASS 70 BE VI.  Doplněny jsou předokenními hliníkovými roletami, které okna zastiňují v případě potřeby a v zimě zvyšují tepelněizolační schopnosti rozsáhlých ploch oken.

„Naše představa byla co nejméně zdí a co nejvíce skla. Hliníkové systémy Schüco nám doporučil pan architekt, nicméně už před tím jsem věděl, že Schüco patří k tomu nejlepšímu, co na trhu je. Takže jsme pak nijak nepolemizovali ani v rámci rozpočtu, přestože je to poměrně vysoká položka. Věděli jsme, že na této částce šetřit nebudeme, přece jen skleněné plochy jsou poměrně masivním prvkem stavby a my jsme chtěli  kvalitní okna,“ pokračuje investor. Stejný přístup uplatnil i pro vstupní dveře - Schüco ADS 90.SI s lícujícími dveřními křídly a tepelněizolačním sklem splňují ty nejvyšší nároky na design včetně čtečky otisků prstů pro komfort i bezpečnost vstupu.

Souhlasně ho doplňuje ing. Josef Vostracký z rodinné firmy ATELIER Vostracký: Okna jsou u moderních nízkoenergetických a pasivních domů zásadní. Na jejich rozměry, otevírání, detaily osazení je zpracován projekt s návaznostmi na rolety, hloubky otvorů apod. Systémy Schüco jsou pro mne nejlepší variantou, mají výborné tepelněizolační vlastnosti a umožňují velké plochy prosklení v jednom celku. Důležitá je jejich vynikající stabilita, životnost a čistý design, který je ideální pro moderní rodinné domy. Většinou používám okenní rámové systémy, někdy ale i pro rodinné domy využiju fasádní systémy. U investorů jsou velmi oblíbené posuvné portály.“

Manuální posuvy Schüco 
Posuvné portály nechybějí ani u jihočeského domu, investor si vybral vysoce tepelně izolovaný posuvný systém se zdvihem Schüco ASS 70 BE VI, který umožňuje realizaci velkých roztečí otevření a vykazuje perfektní vodotěsnost i zvukotěsnost. Výrobce systému na webu uvádí „excelentní komfort ovládání“ a investor potvrzuje, že to není plané vychloubání: „Posuv je sice manuálně ovládaný, ale otevře ho i naše tříletá dcera, takže je to opravdu lehké a snadné.“ Spokojenost investora je cítit z každé věty, což potvrzuje i závěrečným dovětkem: „Kdybych dnes stavěl znovu, tak by se dům nijak nelišil. I po roce užívání mohu říci, že bych nic nezměnil.“


Soukromý dům Šindlovy Dvory

Architekt: Ing. Josef Vostracký, ATELIER Vostracký
Výrobce hliníkových okenních a posuvných systémů Schüco: DAFE – PLAST Jihlava, s. r. o.
Zastavěná plocha RD: 236,7 m2
Dokončení: 2018
Hliníkové systémy Schüco použité v tomto projektu:
Okenní systémy: Schüco AWS 90.SI+
Zdvižně-posuvný systém: Schüco ASS 70 BE VI
Dveřní systémy: Schüco ADS 90.SI se čtečkou otisků prstů a Schüco ADS 70.HI

Pro více informací navštivte www.schueco.cz

podle podkladů firmy Schüco CZ, s. r. o.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

17. 9. 2019 13:23:41. Re: Dům s minimem zdí a maximem skla. Jitka

 
 
 
 

17. 9. 2019 13:23:41. Re: Dům s minimem zdí a maximem skla. Jitka

  "Dovezli jsme poměrně velké množství zeminy pro vytvoření roviny, čímž jsme se dostali nad úroveň dalších staveb, takže výhledy jsou úplně famózní." Úžasné - to tedy znamená, že sousedy utopili! A ještě se tím chlubí?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

23. 6. 2020 18:22:06

Re: Univerzální plán?

Se zájmem jsem si přečetl ten Kouckého výtvor a musím přiznat, že v něm je spoustu lákavých tezí. Pes je, jako vždy, zakopán v detailech, resp. v míře obecnosti toho textu. Nelze upřít, že zevšeobecňováním principů tvorby města až na tyto "holé věty" došel Roman Koucký na dřeň naší profese, a také je pravda, že vše, co si o ní myslím já a co jsem vždy vykládal laikům jako základní principy utváření města v demokratických poměrech, se s jistou dávkou tolerance dá najít i v těch jeho obecných postulátech. Má to ale několik zásadních "háčků". 1. Koucký předpokládá, že pokud respektují městští hlavouni a úředníci hranici zastavěného území, uliční čáry oddělující veřejný prostor od soukromého, evoluční růst výšky zástavby podle okolí, napojitelnost staveb na dopravní a technickou infrastrukturu a dokáží rozeznat zděděné hodnoty kulturní, lidmi vytvořené i přírodní, neměli by klást nástavbám a přístavbám, modernizacím, rekonstrukcím ani novým stavbám lépe využívajícím zastavěné území žádné překážky ve formě funkční či prostorové regulace, a o fyzickém rozvoji města by tedy měli rozhodovat ti, kdo chtějí stavět a ti, kdo jim poskytují odborný servis ve formě projektů. Tvrdí, že v případě respektování těchto zásad by mohl být územní plán vlastně triviální, obsahující právě jen výše uvedené základní regulativy, a uvnitř ploch pro výstavbu v síti veřejných prostorů a infrastruktury by měli mít stavebníci a investoři svobodný prostor pro naplňování funkcemi, a architekti svobodné pole pro ztvárnění staveb. Nepřímo tím říká, že ti, kdo město řídí, se do těch "vnitřků" mimo veřejných prostorů a koridorů technické a dopravní infrastruktury při respektování těch pěti regulativů nemají plést a mají nechat prostor kreativitě těch, kdo vnášejí do města změny, energii, peníze, nové činnosti a účely. To by bylo hezké, kdyby jak konšelé a jejich úředníci, tak investoři a stavebníci byli natolik vzdělaní a osvícení, že by při své práci brali ohled na ostatní soukromé a veřejné zájmy jako samozřejmost. Tedy respektovali obecně závazné předpisy pro hygienu prostředí, ochranu památek, přírody a krajiny, zájmy požární ochrany, ale i sousedů jaksi sami od sebe a nikdo je k tomu nemusel nutit. Řekněme si upřímně, že taková etika a morálka nefunguje u nás u žádné ze jmenovaných skupin účastníků přeměn měst a obcí. Mnozí lidé si navíc představují demokracii tak, že mohou "kecat do všeho", co se ve městě či obci šustne, a že jejich hlas je stejně důležitý, ne-li důležitější, než hlasy "držitelů moci", "držitelů měšců" a "držitelů odborných kompetencí a znalostí". Aby začala fungovat Kouckého vize, muselo by dojít ke změně této formy demokracie k nějakému přiblížení se k "osvícenému feudalismu" britského či švédského typu, tedy konstituční monarchie, a občané by museli respektovat autority a řád, ne jako u nás "Milion chvilek pro(ti) demokracii". 2. Už ve středověku lokátoři a další předchůdci urbanistů a územních plánovačů respektovali některé zásady, které Kauckého regulativy překračují tím, že se týkali a týkají specifických funkcí v území. Tak se např. umisťovaly provozy jirchářů a dalších životní prostředí ohrožujících provozů mimo obytnou zástavbu a po proudu vodotečí, aby neznečišťovaly vodu používanou jako užitkovou např. na praní a úklid domácností, obchodů, veřejných prostranství, byla stanovována dominantní místa pro výstavbu kostelů, zámků, hradů, radnic a parků, která nesměla být zastavěna něčím jiným, později byly vytvářeny specifické výrobní zóny, napojitelné vlečkou na železniční síť atd. Spoléhat jen na zdravý rozum investorů, architektů a inženýrů při lokacích některých funkcí je pro mne až příliš odvážná myšlenka - mnozí jsou duše prodejné, asociální, a etika povolání je pro některé jen omezující haraburdí. 3. V demokratických poměrech lze územní plán města či obce utvářet jako dočasnou dohodu o funkčním a prostorovém uspořádání správního území řešené obce mezi samosprávou a občany, kde architekt poskytuje jen odborný servis, jak tu dohodu graficky i textově vyjádřit. Přitom u odborné i laické veřejnosti lze požadovat, aby se vyjádřily a) které stávající stavební fondy fungují dobře, postačí jejich údržba, modernizace, nástavby či přístavby a není třeba je bourat, b) které zákonem chráněné památky nebo sice nechráněné, ale výrazně přispívající k identitě města, obce, místa, je žádoucí zachovat a chránit, c) které stavby a plochy neslouží dobře svému původnímu ani jinému účelu a je třeba jim dát novou náplň nebo je zbourat a nahradit novými objekty, d) které funkce nebo stavby naopak ve městě či obci chybějí a je žádoucí je doplnit výstavbou nových objektů, e) jak je třeba upravit stávající nebo doplnit novou technickou a dopravní infrastrukturu a jak se o její financování podělí veřejné a soukromé finance. Obávám se, že v Kouckého postulátech není pro takový dialog s dotčenými správními orgány, se samosprávou, s občanskou komunitou obce místo, že je to pojímáno více "elitářsky", jako že "do toho nemůže mluvit každý, kdo má do zadku díru". Přitom oddělit v hlasech veřejnosti "zrno od plev" je na odvaze a odpovědnosti orgánů veřejné správy, a takovému dialogu se nelze vyhnout, nemají-li být rozhodnutí o změnách v území neustále zpochybňována a napadána v opravných prostředcích. Shrnuto: na naše podmínky a naši občanskou i odbornou i morální vyspělost je ten Kouckého názor zatím moc radikální a nerealistický, také politicky patrně neprůchodný, i když by vlastně ideálně plnil ono politické zadání pro nový stavební zákon - zjednodušit proces přípravy staveb - od územního plánování až po realizaci staveb. Vždy jsem obdivoval, jak malý stavební výkres byl ještě za Rakouska - Uherska potřeba vytvořit jako projekt třeba činžovního domu pro povolení stavebního úřadu. Dnes jsou sice stavby mnohem složitější co do technického vybavení, ale i to bylo dřív odpovědností projektanta a stavitele vůči investorovi, ne vůči stavebnímu úřadu. Ten, kdo platil, taky kontroloval, zda dostává odpovídající kvalitu, a stát se do toho nepletl víc, než musel kvůli místu, evidenci a budoucímu zdanění nemovitosti. Na tom nic nemění ani informační technologie do územního plánování či projektování staveb. Jenže dnes právě přebujelý právní řád a byrokratický balast převzaly mnohé povinnosti regulace a kontroly, kterou si dříve obstarali erudovaní investoři a projektanti sami, a živí to takovou spoustu lidí, že ústup od toho bude spojen s tuhým odporem úřednictva. Něco na tom Kouckém ale je, rozhodně čeří vodu k inspirativnímu uvažování, zda územní plány v současném pojetí plní opravdu to, co slibuje zákon, nebo jestli je na čase si přiznat, že "život a rozvoj měst jde jinými cestami" a územní plánování ho jen trapně dohání desítkami změn plánů, vyvolaných novými záměry, které ten život délkou trvání zpracování, projednání a schválení jen zdržují, jako je tomu v Praze.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz