Dům s travnatým hřištěm

Dům s travnatým hřištěm

(29. 3. 2016) WMA architects - Adam Weczerek, Martin Materna 

   
 
 
 
 

Dům s travnatým hřištěm

Stavba se nachází v obci poblíž Ostravy, pozemek je na západním okraji obce ve svahu s východní orientací. Jedná se o nové stavební parcely v hranici zastavitelnosti obce. Z pozemku se otevírají výhledy na okolní kopce, na jihovýchodě vrcholky Beskyd. Na západní straně sousedí s lesíkem. Převýšení parcely je téměř šest metrů, přístup je z jihu.
Investor vyžadoval dům, který by kromě standardní dispozice také využil zahradu na východní a západní straně pro sportovní využití. Dále chtěl, abychom nepoužívali dřevěné prvky nebo obklady v extreriéru.
Dům stojí uprostřed pozemku, jeho osazení domu jsme navrhli s ohledem na přístup, na využití východní a západní části pozemku a hřiště. Otevírá se k východu, k zahradě. Dvoupodlažní stavba je částečně krytá terénem tak, že vznikly dvě terasovité zahrady - západní má charakter hřiště, je tu rovinatá plocha s trávníkem. Východní je relaxační, s bazénem a okrasnými stromky. Tvarově jsme dům členili do dvou kubických hmot, které jsou na sobě položeny a vzájemně posunuty. Spodní působí ze strany vstupu robustně pevně, směrem do zahrady se ale otevírá. Provozně se jedná o technickou a společenskou část. Horní hmota je bílá, lehce nasazena na spodní. V podstatě leží na terénu. Z východní strany je proříznuta průběžným balkonem - lodžií, která exteriérově propojuje všechny ložnice. Je částečně krytá před povětrnostními vlivy a přímými pohledy z okolí hliníkovými lamelami. Ze západní strany přímo navazuje na terén. Z této strany je dům proříznutý pouze několika francouzskými okny, kterými odpolední slunce prosluní přízemní halu. Je zde umístěná klidová část domu.

Svislé nosné konstrukce přízemí jsou sendvičové, z keramických tepelně izolačních tvárnic tl. 240 mm s tepelnou izolací a předstěnou z černých lícových cihel.  Vnitřní nosné zdi tl. 300 mm. Stropy jsou monolitické železobetonové, horní patro je z keramických tepelně izolačních tvárnic.  Objekt je v místech možných tepelných mostů (základová deska, stropy) zateplen izolací a na střeše se počítalo s izolací tloušťky 120 mm z PIR panelů.
Dům se vytápí plynovým kondenzačním kotlem a podlahovým topením. Okna jsou hliníková s izolačním trojsklem. Balkon je částečně opláštěn hliníkovými lamelami. Fasáda přízemí je z černých lícových cihel, horní hmota je z bílé hladké omítky, doplněná tmavě šedou omítkou v místech zapuštění fasády. Opěrné stěny a část oplocení je z pohledového betonu. Venkovní dlažby jsou z betonu a kamene.

Autorská zpráva

 

Plocha pozemku: 1699 m²
Užitná plocha: 249 m²   
Zastavěná plocha: 196 m²           
Obestavěný prostor: 1195 m³

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2013

Komentáře ke článku

 
 
 
 

30. 3. 2016 07:43:31. Re: Dům s travnatým hřištěm. Jitka

 
 
 
 

30. 3. 2016 07:43:31. Re: Dům s travnatým hřištěm. Jitka

  Z venku hezké, líbí se mi provedení plotu. Ale:
podle půdorysu to vypadá, že mezi obytným a komunikačním prostorem měly být posuvné dveře. To by bylo správné kvůli oddělení prostoru pro přípravu a konzumaci jídel od vstupu na WC. Ale na fotografiích nic takového není vidět. A navíc posezení otevřené do chodby se spoustou dveří a schodištěm a umístění krbu, kdy mezi ním a posezením vede hlavní komunikační koridor, také není nic moc pro potřebu klidu a pohody při pobytu v obývacím pokoji.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz