Dům s výhledem na Šumavu

Dům s výhledem na Šumavu

(9. 8. 2018) ARCHCON atelier

   
 
 
 
 

Dům s výhledem na Šumavu

Cílem byl objekt pro rekreaci, který však za nějaký čas může sloužit i jako plnohodnotné bydlení.
Dvoupodlažní stavba obdélníkového půdorysu má sedlovou střechu o sklonu 35° s výraznými přesahy. Z východní strany ke hmotě domu přiléhá jednopodlažní jídelna, ze západní strany sauna. Na západní straně je samostatně stojící garáž.
Hmotové řešení domu je univerzální – původně byl navržen jako zděný, proto je na dřevostavbu poměrně atypický, což si majitelé domu nemohou vynachválit. Fasádu jsme pojali především šedou omítkou s výraznými dřevěnými prvky: předsazenými sloupy, horizontálními trámy a deskou krytí venkovních žaluzií. Jednopodlažní části domu mají fasádní dřevěný obklad. Zlatavý odstín na fasádě působí příjemně teple, chladné odstíny šedé na omítce a žulové dlažbě s hnědou barvou krásně kontrastují.

Interiér je laděn v tónech světle šedé, bílé a zlatě hnědé s drobnými akcenty červené. Převažuje dubové dřevo na podlaze, obložení stropu a v dnešní době trochu netradičně i dubové nosné trámy. Z masivního dubového dřeva je na míru vyrobena také kuchyňská linka. Specialitou jsou například prakticky řešené úchyty zásuvek a obklad stěny červeným sklem. Na podlahu jsme zvolili hladkou epoxidovou stěrku. V koupelnách jsou použity břidlicové dlaždice v kombinaci se skleněnými světle modrými deskami Lakobel a bílou keramikou. Příjemným komfortem, který ocení investoři zejména v zimě po lyžování nebo horské túře, je sauna a navazující prostor pro relaxaci – zde jsme vybrali jako obklad cedrové dřevo a opět kontrastní tmavě šedý břidlicový obklad. Interiér ložnic pro všechny rodinné příslušníky se nese v duchu dřevěných obkladů a přírodních barev.

Doplňkovým zdrojem tepla je krb s poměrně velkým výkonem, který je dominantou obývacího prostoru. Dřevohliníková okna s trojskly plní z hlediska energetických úspor skvělou službu. V domě je aplikovaný inteligentní systém. Jižní polovina střechy je pokryta fotovoltaickými panely, které pomáhají kompenzovat spotřebu elektřiny v domě a v zimním období vytápí příjezdovou komunikaci. Vytápění zajišťují elegantní skleněné sálavé panely.

"V domě jsme navrhovali materiály, atypické prvky, osvětlení, vybírali typové zařizovací předměty, navrhli spárořezy ve všech koupelnách a instalační schémata. Největší výzvou byl návrh schodiště s prosklenou stěnou," vzpomíná Ing. Irena Truhlářová, ARCHCON atelier.

Autorská zpráva
Foto: Martin Zeman


Prováděcí projekt, projekt interiéru: ARCHCON atelier s.r.o.
Autor projektu: Ing. arch. Petr Kouřimský
Statika - Ing. Vladimír Smudek
Realizace: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.
Realizace schodiště - Pavel Mikeš – KAURI
Konstrukční systém: šroubované modřínové masivní dřevěné DEKPANELY
Fasáda: částečně difuzně otevřená omítka, částečně vodorovný modřínový obklad, falešné prvky hrázdění na fasádě

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz