Dům se zahradami

Dům se zahradami

(13. 12. 2016) ODDO architects

   
 
 
 
 

Dům se zahradami

Parcela se nachází v hustě zastavěném městě Hanoji v severním Vietnamu. Součásti pozemku je zahrada s ovocnými stromy. Pozemek bude v blízké budoucnosti rozdělen na několik menších stavebních parcel, takže současná zahrada bude zastavěna. Čtyřčlenná rodina, pro kterou je dům navržen, bydlí v současné době ve starém domě v blízkosti zahrady.
Dům je komponován jako jednopodlažní lineární hmota, na které jsou nasazeny tři kubusy o různých velikostech. Na střechy, do exterierových a interierových átrií jsou vysazeny stromy jako důležitá součást domu.
Parcela má šířku pouhých čtyř metrů a stavba je malá, základní myšlenkou však bylo udržet otevřenost prostoru v přízemí tak, aby obyvatelé měli pocit velkorysosti prostoru. Vyčlenit funkce v lineárním prostoru napomáhají stromy.
Horní podlaží je navrženo jako zahrada a prostor rodičovské ložnice. Zahrady jsou připomínkou původní zahrady na pozemku, kde si rodina může pěstovat zeleninu a ovoce i v tak zastavěném městě, jako je Hanoj. Město čelí velkým problémům s přelidněním, znečištěním, hlukem a nedostatkem zeleně. Uzemní plánování je nefunkční, takže jednou s možností je se soustředit na kvalitu jednotlivých domů, tzn. vytvořit komfortní prostředí s možností relaxovat ve vlastním mikrosvětě s trochou zeleně.

V přízemí domem projdete v této posloupnosti: zelené atrium - obývací pokoj - zelené atrium - kuchyň s jídelním stolem - zelené atrium - dětský pokoj - zelené atrium. Atria tedy tvoří meziprostory obytných místností.
K výraznému snížení spotřeby elektřiny na provoz klimatizace je dům možno otevřít na všech stranách a přirozeně provětrat. Z tohoto důvodu je prostor v přízemí na plné délce otevřen tak, aby přirozenému provětrání nic nebránilo.  Vzhledem k velmi omezeným financím na výstavbu, přibližně 700 000 korun, je dům navržen jako cihelná stavba. Cihly jsou v této lokalitě velmi levný stavební materiál.

Autorská zpráva

Architekti: ODDO architects – Mai Lan Chi Obtulovičová, Marek Obtulovič
Zastavěná plocha: 65,6 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz